Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przez cierpienie do Zmartwychwstania

Dodał: red Data: 2019-03-16 21:33:11 (czytane: 1334)

Patrząc na przemienionego Pana chciejmy prosić Go o łaskę wierności i niezachwianą wiarę, abyśmy pośród prób codziennego życia radośnie osiągnęli cel wiecznego i błogosławionego życia z Bogiem w niebie.Ewangelia według świętego Łukasza (Łk 9, 28b - 36):
Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim.
Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok.
A z obłoku odezwał się głos: "To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie". W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam.
A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.

komentarz_do_ewangelii.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Sposoby działania Boga często różnią się od ludzkich. Tworzymy nasze plany i mamy własne pomysły na dobre i szczęśliwe życie. Często stawiamy sobie konkretne cele, a wystarczy, że pojawi się coś, czego w ogóle się nie spodziewaliśmy, a nasze plany są udaremniane. Nagle stały się niewyobrażalne, a przynajmniej musimy wzbić się na wyżyny cierpliwości, aby później osiągnąć pożądane cele.

Apostołowie i uczniowie Jezusa, którzy dołączyli do tego niezwykłego Wędrownego Kaznodziei i Cudotwórcy, również mieli bardzo określone oczekiwania. Mieli już nadzieję na chwalebne uczestnictwo w Królestwie Mesjasza tutaj na ziemi. Z pewnością w wyobraźni tworzyli sobie sposoby przyszłej chwały.

Apostołowie i uczniowie nie mogli sobie wyobrazić, czego doświadczą. A jednak, z wiarą, byli w pełni oddani wspólnocie z naszym Panem Jezusem Chrystusem, Któremu ufali i kochali. Kiedy Piotr, Jakub i Jan byli na górze z Jezusem, Bóg ukazał im wizję przyszłości: Jezus został uwielbiony i przemieniony na ich oczach. I nagle Mojżesz i Eliasz, którzy występowali tak potężnie w Starym Przymierzu, byli z Nim. Wszystko to działało jak wielki schemat, w którym Stary Testament wypełnia się w Nowym i w którym wszyscy, którzy należą do Jezusa, otrzymują wielką obietnicę doskonałości.

Generalnie możemy powiedzieć, że jako chrześcijanie powinniśmy wyjść z ograniczoności naszych wyobrażeń i przynajmniej czasami być w stanie spojrzeć na naszą miłość do Boga przynajmniej czasami, przynajmniej odgadnąć coś z tego. Jeśli naprawdę wierzymy, że Jezus Chrystus odkupił nas od wszelkiego zła i przynosi nam zbawienie, to zawsze mamy powód, by mieć nadzieję i cieszyć się miłością Boga.

Oczywiście, nasza wiara chrześcijańska niesie pewne moralne roszczenia. Nie jest ono wygodnym odpoczynkiem w cieniu Pocieszyciela, ale czasami wymaga wielkodusznego wykorzystania własnych mocy, a nawet życia.

W tym paschalnym czasie pokuty uczymy się rozpoznawać naszego Mistrza i Pana Jezusa. Częściej patrzymy na Jego cierpienie i śmierć, modląc się Drogą Krzyżową, stajemy się świadomi tego, co uczynił z miłości do nas śpiewając Gorzkie Żale. Wdzięczność, ale i radość powinny wypełniać nasze serca, bo żadna wina nie jest zbyt wielka, by Bóg nie mógł przebaczyć, kiedy ponownie zwrócimy się do Niego. Duchowo wkraczamy na Drogę Krzyżową, aby być w łączności z Panem i Jego Matką Maryją. Jej pozwolono cierpieć w sercu wszystko, co Syn Boży wytrwał dla nas. W Jej sercu jesteśmy także zamknięci w miłości. W ten sposób zbliżamy się do Boga.

Jedynie w świetle Wielkanocy możemy przyjąć tajemnicę męki Chrystusa i być w stanie stanąć pod Krzyżu w obliczu Jego umierania. Jezus nie odkupił nas cierpieniem samym w sobie, ale swoją miłością, która była tak wielka i posunęła się tak daleko, że nawet przyjął śmierć za nas. To w tej miłości do nas i do swego Ojca Niebieskiego przyjął cierpienie i śmierć. Całe okrucieństwo świata zostało zawstydzone i pokonane przez nieskończoną miarę miłości, która objawiła się w cierpieniu i śmierci Pana.

Okrucieństwo cierpienia Chrystusa, które wszyscy powodujemy przez nasze grzechy, można przezwyciężyć jedynie w świetle wielkanocnej wiary. Wiara w odkupieńczą moc cierpienia i śmierci Chrystusa jest możliwa tylko dlatego, że słyszeliśmy wieść o zmartwychwstaniu Pana. Krzyż Chrystusa nie może być usunięty z Jego zmartwychwstania i uwielbienia. Ale drogą do tego jest Krzyż, który Syn Boży z miłością przyjął, aby nas odkupić.

Patrząc na przemienionego Pana chciejmy prosić Go o łaskę wierności i niezachwianą wiarę, abyśmy pośród prób codziennego życia radośnie osiągnęli cel wiecznego i błogosławionego życia z Bogiem w niebie.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   wielki post   kościół katolicki

Zobacz także

"Karol Wojtyła. Narodziny" (VIDEO)

Dodane: 2020-05-24 18:42 - Komentarze  (1)  czytane (155)

TAGI: ks. krystian bordzań, wystawa, karol wojtyła narodziny, 100-lecie urodzin jana pawła iiKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.172.216.163

j67 (2019-03-17 12:26:49)

Cierpienie dotyka kazdego jest nie zalezne od nas przychodzi nagle .Nie wszyscy sie rozwodza Badz wierny jak przysiegałes badz człowiekiem

Vqurviony (2019-03-17 08:16:04)

To cierpienie jest zapewne skierowane do księży-pedofilów. Czyli bardzo na czasie... :(

hlo (2019-03-17 07:01:33)

Komu się dzisiaj chce cierpieć?A skąd tyle rozwodów , jedni mają w dupie drugich

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Suma odpustowa z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Autyzm z tego da się wyjść...

Autyzm, z tego da się wyjść... - takie przesłanie przyświecało dzisiejszemu spotkaniu, które odbyło się w Biłgoraju. Poświęcone było...