Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przeszli śladami partyzantów w drodze krzyżowej (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-06-21 21:28:07 (czytane: 1146)

Partyzancka droga krzyżowa, rozpoczęła w Osuchach tegorocznej obchody 76. rocznicy Bitwy nad Sopotem. Kilkadziesiąt osób przeszło z cmentarza wojskowego, szlakiem na Krzywą Górkę. -Bożemu Miłosierdziu polecaliśmy zmarłych i modliliśmy się o pokój na świecie - zaznacza ks. Waldemar Kostrubiec.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajUczestnicy przeszli trasę walk oddziału Corda, którzy przedzierał się przez niemieckie okrążenie na wysokości Krzywej Górki. Tam umieszczone było gniazdo niemieckiego karabinu, a straty po stronie partyzantów były ogromne. -Po przerwaniu pierścienia, dowódca oddziału Józefa Stegliński, ps. Cord, wrócił się po swych rannych żołnierzy. Z okrążenia już nie wyszedł, zginął od niemieckiego postrzału w głowę. Ważne by o tych ofiarach z życia polskich żołnierzy pamiętać, by poprzez takie wydarzenia oddać im należną cześć i pamięć - podkreśla regionalistka, Maria Działo.

osuchy_droga_krzyzowa__1_.JPG

Na trasie drogi krzyżowej rozmieszczono czternaście krzyży. -Każdy ma swą symbolikę i charakterystyczne elementy. Jest to orzełek wojskowy z czasów II Rzeczpospolitej, opaskę biało - czerwoną i tabliczkę z wierną kopią napisów, któe sporządził w swej celi, Stefan Kardynał Wyszyński - zaznacza pomysłodawczyni wydarzenia, Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej. Jak dodaje dziś modlitwą i pamięcią płacimy partyzantom za ich ofiarę, poświecenie i miłość do Ojczyzny.

osuchy_droga_krzyzowa__2_.JPG

Ksiądz Waldemar Kostrubiec, podkreśla iż Kardynała Wyszyńskiego i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego łączyła bezwarunkowa miłość do Ojczyzny. -Ich ofiara, ich krew, praca i modlitwy są naszym dziedzictwem. Nie możemy go zatracić, stąd stajemy pod krzyżem Chrystusa i zanosimy modlitwy za zmarłych, by Boże Miłosierdzie dało im zbawienie. Chcemy także prosić o pokój na świecie, w Polsce i naszych rodzinach - wyjaśnia ks. Kostrubiec.

Czytaj także: Partyzancki rajd pamięci bandziorską drogą

Obecny na wydarzeniu Wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra podkreśla, że nawet w stanie pandemii uroczystości osuchowskie się odbywają. -Forma jest skromniejsza, a całe świętowanie rozłożone w czasie, jednak gorąca jest wdzięczność i pamięć - przyznaje. Wydarzenie zakończyło się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem upamiętniających poległych partyzantów.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.


Zdjęć w galerii: 106

Tagi: osuchy   bitwa pod osuchami   droga krzyżowa   gmina łukowa

Zobacz także

Biłgorajanie ruszyli na pątniczy szlak do Jasnogórskiej Matki (FOTO, AUDIO)

Dodane: 2020-08-04 13:00 - Komentarze  (9)  czytane (2214)

TAGI: piesza zamojsko - lubaczowska pielgrzymka na jasną, pielgrzymka do częstochowy, wyjście pielgrzymów z biłgoraja, biłgoraj na pielgrzymim szlakuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.80.160.29

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirus na Lubelszczyźnie. Podsumowanie dnia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące najnowszych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce. Dane aktualizowane są codziennie....