Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przepisy dla rowerzystów, czyli co warto wiedzieć

Dodał: red Data: 2017-05-23 13:39:30 (czytane: 3889)

Wiosna zagościła już na dobre, na drogi publiczne i rowerowe szlaki wyjechali cykliści. Jazda na rowerze z jednej strony jest sposobem na relaks i odpoczynek, z drugiej bardzo popularnym środkiem transportu. Publikujemy przepisy dla rowerzystów - warto by z nimi zapoznali się zarówno miłośnicy dwóch kółek jak i kierowcy.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajKorzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem - Art. 33 ust 5 (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym) - jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

ust. 6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
ust. 7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1 - 3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Za pewnie najistotniejszą zmianą jest uchylenie w art. 33 ust. 4, który zabraniał rowerzyście na przejeździe dla rowerzystów zwalniania i zatrzymywanie się bez uzasadnionej przyczyny oraz wjeżdżania bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd.

przepisy_dla_rowerzystow.JPG


Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się - Art.33 ust. 5 (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym):
1. jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
2. jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3. czepiania się pojazdów.
3a. dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Poruszanie się po drodze:
Art. 16. ust. 5. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

ust. 7. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.

Reklama.

Wyprzedzanie:
Art. 24. ust. 2. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Zorganizowana kolumna:
Art. 32. ust. 1. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym: Liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać:
1. samochodów osobowych, motorowerów lub motocykli - 10;
2. rowerów lub wózków rowerowych - 15;
3. pozostałych pojazdów - 5.

Korzystanie z drogi dla rowerów:
Art. 33. ust. 1. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym: Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Śluza rowerowa:
Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Obowiązki kierującego pojazdem względem rowerzysty:
Art. 27. ust. 1. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Zabrania się zatrzymania pojazdu (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym):
1. na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;
11. na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru.

Przewożenie dzieci w przyczepie ciągniętej przez rower:
Dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: przepisy dla rowerzystów   kodeks drogowy   ścieżki rowerowe   jazda rowerem

Zobacz także

Wakacje: lepiej wybrać hotel czy apartament na doby?

Dodane: 2018-06-23 16:27 - Komentarze  (0)  czytane (325)

TAGI: apartament, hotel, urlop, urlopKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.225.31.188

Silk (2017-05-25 14:39:43)

A dzisiaj w samo południe znowu była kolizja z udziałem rowerzysty. Na ul.Armii Kraków rowerzysta wracający z targu, uderzył w wyjeżdżającego z terenu szpitala czarnego Passata. Gość na rowerze rozbite ma czoło i porozbijane doniczki z sadzonkami. To tyle w temacie :(

cyrk na śluzie (2017-05-24 22:22:10)

~ śluza dla masy komicznej dzisiaj ul. Długa rowerzysta staje na "śluzie" (czytaj głupocie rowerowej)na czerwonym świetle skręcając w lewo ...., następnie z chodzi z roweru i przeprowadza go po przejściu dla pieszych na zielonym świetle na lewą stronę ..... . Tak sobie stoję samochodem za takim kręcipedałem i sobie myślę jakim kręcipedałem musiał byc ten co wymyślił te śluzy

kwestia gdzie (2017-05-24 18:27:09)

i kto ma przysadkę mózgową

Silk (2017-05-24 17:21:35)

Zapewne stolec uciska ci na przysadkę mózgową!!!
Zrozumiałeś? Czy do łba masz za daleko?

Silk (2017-05-24 17:18:38)

do "Silk juz Ci napisano (2017-05-24 16:05:27)"

fhu (2017-05-24 16:35:23)

Do wszystkich:
Ruch drogowy podlega prawu. i nie ma tutaj miejsca an ważnych bardziej i mniej. Każdy jest równie ważny. Nie ma tutaj miejsca na dyskryminację ze względu na środek poruszania się ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi i w większości mieszkańcami tego miasta. Chodzi o szacunek do prawa i do siebie nawzajem.To proste. Niestety okres komuny to nieszczęśliwy czas w którym zupełnie zapomniano o niechronionych uczestnikach ruchu, a za dogmat przyjęto samochód. w Latach 90 nastąpiła zmiana gospodarcza i na ulice wyjechały tysiące samochodów, więc zarządcy dróg skupili się tylko zaspakajaniu potrzeb tej grupy zapominając zupełnie o tych którzy samochodu nie mają lub nie potrzebują, albo nie chcą mieć. Zawłaszczono 80 % przestrzeni publicznej w mieście pod samochody, ulice, parkingi, rynek pełen samochodów, chodniki, nawet niegdysiejsze place zabaw dla dzieci dzisiaj służą do "parkowania". I teraz po kilkudziesięciu latach zaczyna się coś nieudolnymi krokami nadrabiać te zaległości, bo okazuję się że rower to ponadczasowy wynalazek, jest tani i przyjazny. Stąd takie nagle oburzenie wśród tych którym coś rzekomo się odbiera. Tylko że tutaj nic się odbiera tylko wraca do normalności, (choć oczywiście się z tym wiąże), tylko by dać mieszkańcom możliwość korzystania z rowerów. Korzystania nie rekreacyjnego, tylko do codziennych podróży po mieście. Bo miasto jest dla wszystkich ludzi, a nie tylko dla uprzywilejowanych do tej pory kierowców.
Wątek Kościuszki Tak ta ulica jest spartolona, ale nie dlatego że jest zwężona tylko dlatego że brak jest na niej wydzielonej infrastruktury rowerowej. Zwężenia ulicy to akurat zaleta. Zwężenie ulicy hamuje zapędy do szybkiej jazdy. Wolniejsza jazda jest bezpieczniejsza dla niechronionych użytkowników drogi, ale również upłynnia ruch pojazdów. To są zalety a nie wada Panie ORY. Zastrzeżenie że infrastruktura rowerowa ma nie naruszać interesu innych uczestników ruchu jest po prostu złe. Oczywiste jest że ta infrastruktura musi powstać kosztem czegoś. Nie powinna powstawać kosztem pieszych, bo ci i tak powinni mieć poprawione warunki. Natomiast ruch samochodowy powinien być ograniczany do niezbędnego minimum na głównej ulicy miasta. Większość mieszkańców nigdy nie doświadczyła przyjaznego miasta i najprawdopodobniej nie jest w stanie nawet sobie wyobrazić czym ono jest. A i być może go nawet nie potrzebuje.
Ale cóż... każda zmiana, jak każda podróż, zaczyna się od pierwszego kroku, by nie powiedzieć roweru :)
Co do przepisów prawa, to niestety ale jest tak, że spora grupa kierowców nie czyta rozdziałów "Ruch Pieszych" albo dedykowanych rowerzystom, błędnie wierząc, że ich to nie dotyczy. Dlatego taki szok jak powstały śluzy rowerowe. I tutaj jest problem. Również spora grupa nie doszkala się i nie aktualizuje swojej wiedzy o prawie drogowym. A jak wiadomo PORD w ostatnim czasie często było nowelizowane.

Silk juz Ci napisano (2017-05-24 16:05:27)

o Twojej twarzy .... mam przytoczyć ?

Silk (2017-05-24 15:47:48)

Ja odnośnie kierowcy w białym BMW. Posłużę się cytatem z klasyka:
"BMW i wszystko jasne..."
A odnośnie wpisu, że "na rondach rowerzyści mają pierwszeństwo"
Gościu, słyszałeś że dzwonią, tylko nie wiesz w którym kościele :(I)

do wpisu: Jeszcze długo musimy nadrabiać zapóźnienia kulturowe (2017-05-24 12:48:23)

byłeś tym kierowcą, rowerzystą czy świadkiem? czy to opowieść jest?

Kierowco ! Czytaj znaki drogowe ! (2017-05-24 12:44:11)

Wokół ronda jest oznakowana ścieżka dla rowerzystów!! Kiedy w Biłgoraju w kluczowych dla bezpiczeństwa miejscach będzie monitoring ?!

Jeszcze długo musimy nadrabiać zapóźnienia kulturowe (2017-05-23 18:11:01)

Ostatnio kierwica białego BMW kombi, widząc wjeżdżającego rowerzystę na ścieżce wokół ronda przy Lidlu tj. Jana Pawła I I - Włosiankarska tak redukował prędkość ,że zatrzymał się w ostatnim momencie na przejściu dla pieszych, pomimo tego, że z daleka widział jaka jest sytuacja.

kierowca (2017-05-23 17:01:34)

Rowerzyści, jesteście ważni ale nie najważniejsi, chodnik jest dla pieszych, ścieżki rowerowe i jezdnie dla rowerów. Jak nie umiesz jeździć jezdnią lub boisz się ,to chodź pieszo. Proste. Piesi nie mogą chodzić jezdnią i jakoś nie buntują się z tego powodu.

do wpisu poniżej (2017-05-23 15:28:58)

niestety, kierowcy nie rozumieją wielu rzeczy odnośnie przepisów ruchu drogowego

bw (2017-05-23 15:28:10)

Kierowcy aut nie potrafią zrozumieć ,że na rondach pierwszeństwo ma rower

Ory (2017-05-23 15:19:45)

Zwężenie ulic, szczególnie głównej to nic dobrego! Ponadto "kanciaste" wysepki to już paranoja! Jadąc normalnie, zgodnie z przepisami trudno wyminąć rowerzystę! A rowerzysta nie może jechać szerokim chodnikiem, bo policja każe mandatami! Pytanie do władz, czy przemyślanie zrobiliście tą główną ulicę? Wg mnie NIE!!! Paranoja!

a może konfiskować samochody? (2017-05-23 14:58:44)

konfiskować rowery (2017-05-23 14:28:14)

Gość (2017-05-23 14:05:23)

Karać kierowców którzy notorycznie jadąc za rowerzystą wyprzedzają na lini ciągłej

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

bilgoraj.com.pl poleca

Osuchy 1944. Pamiętamy!!! (FOTO)

W Gminie Łukowa, odbyły się obchody 74. rocznicy Bitwy pod Osuchami,...

Opinia Instututu Pamięci Narodowej w sprawie pomnika Józefa Dechnika

Publikujemy opinię Instytutu Pamięci Narodowej, na którą w swym...

Szpital wznowił przyjęcia pacjentów

Dobra informacja dla mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego. Szpital...

'Prohibicja' po biłgorajsku

Władze Biłgoraja podjęły uchwałę, w sprawie maksymalnej liczby...

Strefa kibica była, ale tylko przez chwilę (AUDIO, AKTUALIZACJA)

Fifa World Cup Russia 2018. Oficjalna Strefa Kibica w Biłgoraju!...

Powołano 74 nowych lektorów (FOTO)

O byciu lektorem świadczy nie tylko ten strój, ale świadczy sposób...

Ogłoszenia