Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przemienienie - spojrzenie w boski świat

Dodał: red Data: 2018-02-24 18:34:46 (czytane: 1837)

-Wszelkie wątpliwości są przezwyciężane, kiedy w posłuszeństwie spogląda się na umiłowanego Syna Bożego, Który przeszedł drogą cierpienia i śmierci ku chwale Bożej - pisze w komentarzu na II Niedziel Wielkiego Postu ks. Sławomir Korona.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii wg. świętego Marka (Mk 9,2-10):
Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden wytwórca sukna na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem.
Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: „Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni.
I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy powstać z martwych.

komentarz_do_ewangelii_1.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Jezus zabiera swoich uczniów i wyprowadza ich osobno na górę wysoką. Prowadzi ich na miejsce, gdzie dokona się Objawienie. Przypomina to trochę scenę, kiedy Mojżesz udaj się na górę i zabiera ze sobą Aarona, Nadaba i Abihu i jeszcze 70 starszych z Izraela. W centrum sceny z Ewangelii nie znajduje się wypowiedź Piotra, w której proponuje wybudowanie trzech namiotów. Te słowa wyrażały zarówno strach, jak i zagubienie apostoła. Ewangelista pragnie opowiedzieć o obłoku, który okrywa cieniem Jezusa i Jego uczniów, aby doprowadzić do momentu kulminacyjnego - głos Boży, który objawia tożsamość Chrystusa, Syna Bożego: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Wydawałoby się, że całość kończy się opisem, że Mistrz zostaje sam z uczniami, jednak rzeczywistym zakończeniem jest scena zejścia z góry, kiedy to Jezus ma okazję porozmawiać ze swoimi uczniami, aby zachowali milczenie aż do momentu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania.

Żeby zrozumieć scenę Przemienienia musimy odnieść się do wcześniejszego wydarzenia, kiedy to Jezus zapowiada swoją mękę i śmierć. „Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie»” (Mk 8, 32 - 33).

Jezus musi skorygować myślenie zarówno Piotra, jak i innych uczniów, jednocześnie ujawniając przed nimi co do tej pory było przed nimi zakryte. Nie tylko uczniowie, ale także chrześcijanie dzisiaj, czuje się wyjątkowo dobrze patrząc na wizje i doświadczając entuzjazmu z obecności Boskiego świata, jako prezentu, który staje się niemalże dotykalny w konkretnej rzeczywistości. Poprzez odniesienie do Męki Mesjasza Ewangelista Marek wyraźnie nadaje znaczeniu chwalebnemu Objawieniu, które Piotr źle zrozumiał. Teraz spojrzenie biegnie dalej i rozszerza się perspektywa. Oko ludzkie spogląda dalej poza codzienność, nie po to by się tam zatrzymać, ale by dokładniej zrozumieć znaczenie ścieżki cierpienia i krzyża. Wszelkie wątpliwości są przezwyciężane, kiedy w posłuszeństwie spogląda się na umiłowanego Syna Bożego, Który przeszedł drogą cierpienia i śmierci ku chwale Bożej.

Świadkami wydarzenia na górze zawiera w sobie coś światowego, jak i tajemniczego. Tylko trzech wybranych uczniów mogą być obecni i być świadkami. Przemienienie ma ich przygotować na zaistnienie niezrozumiałego w normalnych warunkach. Podczas schodzenia z góry uczniowie słyszą nakaz Mistrza, żeby nie mówili o tym, czego doświadczyli aż do Zmartwychwstania Syna Człowieczego. Narrator nie tylko podkreśla całkowicie odmienny charakter transcendencji, ale także chroni przed groźbą sekularyzacji Boskości, choć próbuje je ująć w karby historyzacji - zinterpretowane z punktu widzenia historii. Boże dzieła należy jedynie doświadczać w wierze w Zmartwychwstanie. Dla Ewangelisty Marka należy się powstrzymywać od komentarza i refleksji historycznej Objawienia Bożego, aż do momentu Zmartwychwstania Jezusa. Od Poranka Wielkanocnego wszystko staje się jasne i zrozumiałe.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewanegelii   ks. sławomir korona   wielki post   kościół katolicki

Zobacz także

Wdzięczność

Dodane: 2019-10-13 07:52 - Komentarze  (0)  czytane (466)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, niedzielaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.191.168

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

80. rocznica bombardowania Frampola

Premier i wicepremier w Biłgoraju

Koncert Jarząbek - Jurkiewicz

Powiatowa inauguracja roku szkolnego

Wiceminister w Biłgoraju zainicjował kampanię wyborczą

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zespół Tańca Współczesnego 'ADA' ma już 25 lat (FOTO)

Specjalnym koncertem jubileuszowym Zespół Tańca Współczesnego "ADA" świętował 25-lecie działalności. Zespół działa w MDK i obecnie...