Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przedsmak Nieba

Dodał: red Data: 2021-02-27 21:09:33 (czytane: 1085)

Zanim Jezus cierpiał i umarł, zabrał ze sobą trzech apostołów „na górę wysoką”. Tam został przemieniony na ich oczach. Piotr, Jakub i Jan stali się świadkami bardzo wyjątkowego wydarzenia: Jezus, Którego byli uczniami, ukazał się im w blasku Swojego majestatu.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 9, 2 - 10):
Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem.
Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co powiedzieć, tak byli przestraszeni.
I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!». I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy „powstać z martwych”.

przemienienie_panskie.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Podobnie jak 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, także w drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół przypomina nam Ewangelię dotyczącą Przemienienia Jezusa na górze Tabor. Zanim Jezus cierpiał i umarł, zabrał ze sobą trzech apostołów „na górę wysoką”. Tam został przemieniony na ich oczach. Piotr, Jakub i Jan stali się świadkami bardzo wyjątkowego wydarzenia: Jezus, Którego byli uczniami, ukazał się im w blasku Swojego majestatu. Jego szata stała się lśniąco biała, nadprzyrodzenie jasna. Warto podjąć refleksję nad tym, dlaczego nastąpiło to objawienie chwały Pańskiej?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że apostołowie i uczniowie Jezusa byli wówczas nadal ludźmi „przed Wielkanocą”. Jezus jeszcze nie umarł i nie zmartwychwstał. Chociaż wierzyli w Jezusa, wiara ta nie była wolna od błędnych wyobrażeń o Nim jako osobie oraz Jego mesjańskiej misji i zadaniu. Idee uczniów na temat Mistrza wciąż zbyt mocno tkwiły w tym co przyziemne. Prawdopodobnie oczekiwali, że Jezus ustanowi Swoje królestwo na wzór królestw tego świata i że oni zajmą w nim ważne urzędy. W jaki sposób Jezus powinien ich od tego uwolnić? A co równie ważne, jak mógł oczekiwać, że będą cierpieć i umierać za wiarę w Niego, skoro była ona tak słaba i niedoskonała?

Zastanówmy się także, co działo się z trzema wybranymi uczniami, kiedy byli świadkami Przemienienia? Czy było to po prostu „oderwanie się” od tego świata, jakby ekstatyczna ucieczka od rzeczywistości, czy też marzenie o lepszym życiu, z którego zbyt szybko wraca się do surowej rzeczywistości? A może uczniom dano w tym wydarzeniu coś, co jest nadal wyjątkowe, ponieważ wyobraża to, do czego wszyscy się zbliżamy, a mianowicie ujrzenie chwały Bożej? Czy więc był to ukazany przez Boga, „przedsmak” Wieczności, niebiańskiej chwały i doskonałości, które pewnego dnia zostaną nam objawione?

Czytaj także: Biłgorajska Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Uczniowie musieli słyszeć i rozumieć głos z nieba, kiedy Bóg powiedział: „«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!»”. Na potwierdzenie i niejako wzmocnienie tego przesłania, obok Jezusa byli obecni również Mojżesz i Eliasz, którzy przygotowywali lud Starego Przymierza na przyjście Mesjasza. Zauważmy, że w wydarzeniu Przemienienia wszystko wskazuje na Chrystusa: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, która wciąż czeka, ale jest już tajemniczo obecna. To naprawdę chwila uwielbienia i przemienienia, coś, o czym uczniowie nigdy nie powinni zapomnieć, zwłaszcza w trudnych godzinach, które dopiero miały nadejść.

Jednak nie zapominajmy: najbardziej doniosłe wydarzenie miało dopiero nadejść. Jezus nie został jeszcze skazany na śmierć i ukrzyżowany, jeszcze nie umarł i nie zmartwychwstał. Dlatego po przemienieniu polecił Piotrowi, Jakubowi i Janowi, aby nie mówili nikomu o tym, czego doświadczyli i co widzieli, „zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych”. Wszyscy inni spośród Dwunastu nie zrozumieliby tego, ponieważ nawet ci wybrani uczniowie nie byli w stanie w sposób właściwy pojąć co tak naprawdę zostało im ukazane. Dopiero w momencie, gdy Zmartwychwstały ukazał się im w całej Swojej chwale, uświadomili sobie znaczenie tego, czego doświadczyli na górze Tabor.

Odnośnie do Przemienienia Chrystusa św. Jan Paweł II w Liście Apostolskim o Różańcu Świętym wyjaśnia: „«Przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce» (Mt17, 2). Ewangeliczną scenę przemienienia Chrystusa, w której trzej apostołowie, Piotr, Jakub i Jan, zdają się jakby porwani pięknem Odkupiciela, można przyjąć za ikonę chrześcijańskiej kontemplacji. Utkwić wzrok w Chrystusowym obliczu, rozpoznać Jego tajemnicę w zwyczajnej, bolesnej drodze Jego człowieczeństwa, aż ujrzy się Boski blask, objawiony ostatecznie w Zmartwychwstałym, zasiadającym w chwale po prawicy Ojca, to zadanie każdego ucznia Chrystusa, a zatem i nasze zadanie. Kontemplując to oblicze, otwieramy się na przyjęcie tajemnicy życia Trójcy Przenajświętszej, by doznawać wciąż na nowo miłości Ojca i cieszyć się radością Ducha Świętego. W ten sposób urzeczywistniają się również dla nas słowa św. Pawła: «wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego obrazu» (2 Kor 3, 18) (nr 9)”.

Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże nam odkryć promienny blask Odkupiciela i odzwierciedlić Go w naszym życiu, aż będziemy mogli wejść do wiecznej chwały Bożej.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: wielki post   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   przemienienie pańskie

Zobacz także

Boże Miłosierdzie

Dodane: 2021-04-10 21:25 - Komentarze  (1)  czytane (660)

TAGI: niedziela miłosierdzia bożego, wielkanoc, jezus miłosierny, ks. sławomir koronaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.20.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dane dotyczące Covid-19 na koniec lutego

Nadal trwa epidemia związana z koronawirusem. Codziennie publikować będziemy najnowsze i sprawdzone dane dotyczące liczby zakażeń...