Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Proste sortowanie i szkolne referendum

Dodał: red Data: 2020-11-20 10:05:44 (czytane: 522)

Aby segregacja stała się naturalną czynnością dla dzieci i młodzieży, musi być czynnością prostą i łatwą. W tym celu w Zespole Szkół w Soli została przeprowadzona akcja edukacyjna dotycząca segregacji śmieci i konkurs plastyczny pt. „Segregacja to podstawa do czystego świata nasz obywatelski obowiązek!”.Czysta szkoła, większa wiedza na temat segregacji odpadów to nie jedyne efekty przeprowadzonych we wrześniu i październiku br. działań w Soli. Pomysłodawcy wydarzenia - uczestnicy projektu „Obywatelsi!” najpierw zorganizowali szkolne referendum, w którym zapytano społeczność szkolną o potrzebę zakupu koszy do segregacji odpadów. Chodziło o to, żeby uczniowie potrafili działać jako obywatele: interesowali się sprawami publicznymi, dbali o równy udział wszystkich zainteresowanych w podejmowaniu decyzji, umieli się odnaleźć w strukturach demokratycznych.

sol_obywatelsi__1_.jpg

Te wszystkie kompetencje można kształtować już w szkole organizując np. referendum. Tematyka może być różna, jednak dotyczyć powinna całości społeczności szkolnej, np. kwestie zagospodarowania przestrzennego terenu szkoły, zajęć pozalekcyjnych, wyposażenia świetlicy, biblioteki, imprez organizowanych w szkole i wielu innych.

sol_obywatelsi__2_.jpg

Tak więc referendum lokalne może być przeprowadzone praktycznie w każdej sprawie, jeżeli tylko będzie taka wola, bądź społeczności lokalnej, bądź lokalnych władz. Muszą to być jednak sprawy, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców. Jest to jedna w ważnych metod partycypacyjnych, z którą obywatele mają do czynienia w dorosłym życiu. Dlatego też w projekcie chodziło o to, żeby młodzież już teraz przygotować, oswoić, pomóc zrozumieć czym jest referendum, głosowanie, uczestnictwo w życiu publicznym.

sol_obywatelsi__3_.jpg

W ten sposób najmłodsi doświadczają poczucia sprawstwa, uczą się, że mogą wpływać na decyzje. Partycypacja dzieci i młodzieży polega zatem na umożliwieniu im aktywnego uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji oraz wpływania na zmiany; oznacza ich zaangażowanie w sprawy ich dotyczące w sposób zarówno pośredni, jak i bezpośredni, w zależności do ich wieku i dojrzałości.

sol_obywatelsi__4_.jpg

Projekt współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu  Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 - 2020.

/red./

Reklama.

Tagi: obywatelsi   gmina biłgoraj   fundacja bliżej pasji   młodzież szkolna

Zobacz także

Warsztaty florystyczne w Ciosmach

Dodane: 2020-11-23 11:25 - Komentarze  (2)  czytane (448)

TAGI: warsztaty florystyczne, stowarzyszenie dąb w ciosmach, gmina biłgoraj, obywatelski duetKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.216.79.60

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dodatkowy zasiłek na opiekę nad dziećmi w listopadzie

Starosta biłgorajski o sytuacji w DPS w Teodorówce

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności. Tak wygląda inwestycja z lotu ptaka

Uroczystość Wszystkich Świętych

Strajk kobiet. Ulicami Biłgoraja przeszedł protest przeciw orzeczeniu TK

Koncert zakończył warsztaty muzyczne

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Najnowsze dane dotyczące Covid-19. W naszym powiecie zachorowało 28 osób

Druga fala koronawirusa przybiera na sile. Publikujemy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej Covid-19 na terenie Lubelszczyzny...