Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Projekt e-Geodezja realizowany od 2016 roku przez powiat biłgorajski jest już na finiszu

Dodał: red Data: 2020-11-20 11:14:28 (czytane: 1601)

Dzięki sukcesywnie zwiększanym finansom na informatyzację administracji publicznej daną sprawę możemy załatwić on-line również w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami. W 2016 roku powiat biłgorajski jako jeden z 20 przystąpił do projektu „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego”.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajJest to wspólny projekt powiatów ziemskich, którego liderem jest powiat lubelski. Przedsięwzięcie zakłada informatyzację powiatowych zasobów geodezyjnych obejmujących niemal 70% powierzchni województwa lubelskiego. Całkowita jego wartość została obliczona na 187,5 mln zł, w tym środki wyasygnowane dla Powiatu Biłgorajskiego to niemal 14 mln zł, co stanowi 85% wartości projektu - pozostałe 15% finansuje powiat biłgorajski.

Prace skupiają się na  utworzeniu oraz modernizacji istniejących cyfrowych baz danych obejmujących zbiory danych infrastruktury informacji przestrzennej  na obszarze gmin: Potok Górny, Obsza, Łukowa, Tereszpol, Księżpol, Józefów, a także części gminy Biłgoraj. Dzięki wprowadzonej technologii obecnie mieszkańcy ww. gmin mogą już swobodnie przeglądać  zasoby geodezyjne bez wychodzenia z domu i ponoszenia dodatkowych opłat. Gminy takie jak Tarnogród, Aleksandrów, Biszcza, Frampol z map w postaci analogowej przeszły już wcześniej na wersje cyfrową dzięki zagospodarowaniu na ten cel  własnych środków lub środków pozyskanych ze źródeł zewnętrznych.

e_geodezja_1.jpg

Planowana jest II edycja projektu e-Geodezja. Powiat biłgorajski wyraził chęć przystąpienia do przedmiotowego projektu w jego ramach planowana jest informatyzacja zasobów geodezyjnych gminy Goraj, Turobin i pozostałej części gminy Biłgoraj. Do czasu uruchomienia projektu powiat biłgorajski będzie realizował informatyzację zasobu z własnych środków.

Zależy nam na tym, aby informatyzacja zasobu geodezyjnego w tym powszechny dostęp do map naszego powiatu nastąpiła w  możliwie najkrótszym czasie. Jest to istotne z punktu widzenia zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców, którzy poszukują terenów inwestycyjnych na ziemi biłgorajskiej - zapewnia starosta Andrzej Szarlip.

Reklama.

-Konieczność digitalizacji zasobów geodezyjnych wynika wprost z przepisów ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne - wyjaśnia kierownik WGiGN Ireneusz Bulicz. -Cyfryzacja zasobów geodezyjnych jest bardzo ważna, ponieważ korzystają z nich wszyscy właściciele nieruchomości, w tym inwestorzy. Część zbiorów jest już opracowana w wersji numerycznej, ale reszta ma formę analogową, co nie pozwala na ich szybkie wykorzystanie i udostępnianie. Dlatego celem podjętego przedsięwzięcia jest ujednolicenie tego systemu, opracowanie numerycznej bazy danych, włącznie z mapami, by w ten sposób zdecydowanie ułatwić do nich dostęp - podkreśla kierownik.

Obecnie interesanci, którzy występują o wydanie dokumentów z rejestru gruntów i budynków otrzymują je przeważnie w wersji papierowej z niezbędnymi opisami. Dzięki uruchomieniu e-usług czas ich przygotowania zdecydowanie się skróci. -Staramy się o kompleksową obsługę interesanta w postaci pobierania wypisów i wyrysów oraz realizowania samodzielnych płatności, jednak proces ten jest rozciągnięty w czasie, wymaga synchronizacji danych dlatego  ostatecznie jego finalizacja nastąpi w II połowie 2021 roku. Natomiast już na początku roku w Sali Obsługi Interesanta WGiGN pojawi się opłatomat, co na pewno usprawni obsługę spraw geodezyjnych w urzędzie - podkreśla Grzegorz Winnicki z Biura ds. Komunikacji Medialnej.

e_geodezja.jpg

Dotychczas w ramach projektu zostały wykonane prace na terenie gmin: Potok Górny, Tereszpol, Obsza, Łukowa oraz Józefów. Wykonana została cyfrowa ortofotomapa obejmująca zdjęcia obszaru niemal 1 700 km2,  dokonano zakupu infrastruktury sprzętowej w postaci obszernego serwera do bezpiecznego gromadzenia danych  oraz zestawów komputerowych dedykowanych do pracy nad mapami. Przeprowadzono również specjalistyczne szkolenia pracowników oraz zabezpieczono oprogramowanie niezbędne do modernizacji map będących przedmiotem udostępnionych danych.

Warto przypomnieć, że geodezyjne bazy danych są podstawą działania wszelkich systemów informacji przestrzennej, które z kolei są jednym z najważniejszych narzędzi, dla sprawnego działania i rozwoju gospodarki w nowoczesnych społeczeństwach.

/red./

Tagi: e-geodezja   powiat biłgorajski   geodezja   grunty

Zobacz także

Dziś rusza konkurs grantowy Działaj Lokalnie

Dodane: 2021-04-20 11:05 - Komentarze  (0)  czytane (77)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 100.25.42.117

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Będą u nas dwa punkty organizacji Punktów Szczepień Powszechnych

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Raport zakażeń koronawirusem. Dane na koniec listopada br.

Druga fala koronawirusa przybiera na sile. Publikujemy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej Covid-19 na terenie Lubelszczyzny...