Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Program "Sieciowanie Pomocy" i wizyta wiceministra sprawiedliwości (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2019-08-07 16:12:53 (czytane: 1982)

W Biłgoraju odbyło się dziś spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim i prezentacja założeń Programu "Sieciowanie Pomocy". Program skierowany jest do ofiar przestępstw i ich najbliższych. Przez najbliższe trzy lata wydatkowane na ten cel ma być ponad 352 mln zł.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajDziś w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się dziś spotkanie informacyjne i promujące Program "Sieciowanie Pomocy". To kompleksowe działania zmierzające do wsparcia i udzielenia pomocy ofiarom pokrzywdzonym. -W tym roku wydatkowane zostanie 115 mln zł, 117,5 mln zł w 2020 roku oraz 2021 roku kolejne 120 mln zł. Łącznie przez najbliższe trzy lata wydatkowanych zostanie ponad 352 mln. Środki są przeznaczane m. in. na budowę sieci ośrodków wsparcia dla osób pokrzywdzonych. Taki lokalny punkt powstał m. in. w Biłgoraju, a na terenie Województwa Lubelskiego jest ich łącznie 7, w tym w Zamościu, Zwierzyńcu, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Hrubieszowie, czy Tomaszowie Lubelskim. W tych punktach osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą znaleźć pomoc - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

-Środki to konkretna i wymierna pomoc - zapewnia, i wylicza: -Jest to w pierwszej kolejności pomoc prawna, ale także pomoc psychologiczna, psychiatryczna, psychoterapeutyczna, mediacje, warsztaty umiejętności społecznych, dofinansowanie zakupu leków, ubrań i środków czystości dla osób będących ofiarami przestępstw oraz pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych i rehabilitacji. To wszechstronna doraźna pomoc, która ma wspierać ofiary przestępstw w wyjściu z sytuacji pokrzywdzenia - dodaje wiceminister. W ocenie Starosty Biłgorajskiego, tego typu przedsięwzięcia są nie do przecenienia. -To jest istotna sprawa także z punktu widzenia Powiatu Biłgorajskiego. Często się zdarza, że przemoc psychiczna czy domowa jest zamiatana "pod dywan", a nawet akceptowana w niektórych lokalnych społecznościach. Często ofiary przemocy domowej są zależne od oprawców, nieporadne życiowo, nie potrafią się obronić. Stąd też to nieocenione są takie inicjatywy jak te zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ważne jest zapewnienie dostępu do pomocy prawnej, do wsparcia psychologicznego i odpowiednich terapii. Ten Program właśnie m. in. z tych powodów jest bardzo potrzebny - zaznacza Andrzej Szarlip.

sieciowanie_pomocy__1_.JPG

Jak wyjaśnia w rozmowie z bilgoraj.com.pl Urszula Dubejko, dyrektor Departamentu Fudnuszu Sprawiedliwości, środki na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwami i ich najbliższych pochodzą z funduszu celowego ukierunkowanego na pomoc osobom pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Środki pozyskiwane są od sprawców przestępstw. -To jest swoista społeczna sprawiedliwość. te osoby, które były sprawcami przestępstw składają się na pomoc osobom poszkodowanym. Fundusz ma trzy podstawowe zadania, to pomoc osobom pokrzywdzonym, prewencja i pomoc postpenitencjarna. Dysponentem Funduszu Sprawiedliwości jest Minister Sprawiedliwości - mówi Urszula Dubejko.

sieciowanie_pomocy__3_.JPG

W Zamościu powstał Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, a w Biłgoraju działa Lokalny Punkt Pomocy. Zgłosić można się w każdą środę od godziny 14:00 do 19:00. -Każdy przypadek z jakim zgłaszają się do nas pokrzywdzone osoby jest inny, każdy ma własne uwarunkowania. Na początku przeprowadzamy z każdą osobą wywiad, prowadzimy odpowiednią dokumentację. Następnie informujemy o zakresie pomocy jaką możemy w tym przypadku udzielić. Pomoc udzielana jest na miejscu, w Biłgoraju jest to biuro przy ulicy Lubelskiej 7 - informuje Karolina Zarzycka, odpowiedzialna za punkt w Biłgoraju.

sieciowanie_pomocy__2_.JPG

W spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gmin Powiatu Biłgorajskiego oraz ośrodków pomocy społecznej. Odbyła się także otwarta dyskusja na temat wad i zalet obecnie funkcjonujących form wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także zgłaszane były propozycje usprawnień oraz omówiono wielostronne porozumienia. Podpisano także list intencyjny.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 30

Tagi: wiceminister sprawiedliwości   program sieciowanie pomocy   pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem   powiat biłgorajski

Zobacz także

Bezpieczny weekend majowy

Dodane: 2020-05-01 12:06 - Komentarze  (0)  czytane (522)

TAGI: weekend majowy, majówka, policj biłgoraj, kontrole drogoweKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.172.216.163

(2019-08-09 09:51:07)

Pomoc dla pokrzywdzonych jak najbardziej potrzebna. Popieram.

Jan (2019-08-08 07:43:23)

Nie lepiej bez kamer zrobić spotkanie z poszkodowanymi i potrzebującymi?

Do ponizej (2019-08-07 21:42:53)

Kolejny głupi wpis tolnej opozycji z Bilgoraja. Wszystko tylko krytykowac. Temat podjęty dzis w starostwie jest akurat bardzo wazny i dobrze ze wladze zwracają uwage na przemoc. Ofiary czesto nie są w stanie same się obronic i poprosic o pomoc.

Obserwator (2019-08-07 20:31:20)

Kolejna sesja fotograficzna Starosty i Członków Zarządu Powiatu.

Wystarczy poczytać raport NIK (2019-08-07 17:52:28)

Do analizy wykonania budżetu państwa w 2018 r. opublikowanej w piątek przez NIK dotarła „Gazeta Wyborcza”. W ocenie Izby spora część środków z Funduszu podległego Ziobrze i nadzorowanego do czerwca ubiegłego roku przez Michała Wosia z Solidarnej Polski została wydana w niewłaściwy sposób.

Przykład? W ubiegłym roku Fundusz miał wydać 17,5 mln zł na pomoc dla osób opuszczających więzienie, 245 mln zł na pomoc dla świadków i ofiar przestępstw oraz 100 mln na modernizację Służby Więziennej. Zrealizowano tylko ostatni postulat.

Na wsparcie dla byłych więźniów przeznaczono zaledwie kilka milionów, a na pomoc ofiar przestępstw nie 245, a zaledwie 25 mln.

Co z resztą pieniędzy? 107 mln wydano na OSP w Raciborzu, skąd jak przypomina „Wyborcza” pochodzi Michał Woś.

Ponadto za 1,1 mln z Funduszu raciborska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa wyremontowała i wyposażyła salę gimnastyczną, siłownię i szatnię. W uzasadnieniu napisano, że chodziło o „przeciwdziałanie przestępczości w powiecie raciborskim poprzez organizowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych”.

Z kolei Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia dostała od funduszu Ziobry ponad 24 mln zł na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości drogowej związanej z zachowaniem niechronionych uczestników ruchu”. Chodziło o dostarczenie szkołom 3 tys. kamizelek odblaskowych i materiałów edukacyjnych. Sęk w tym, że Fundacja nigdy się czymś takim nie zajmowała. W statucie ma wyraźny zapis o ochronie życia poczętego i rodziny. Jak zaznaczył NIK, nie było nawet konsultacji z policją, która prowadzi podobne akcje.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Suma odpustowa z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Policjanci zapobiegli tragedii

Policjanci biłgorajskiej Komendy zapobiegli próbie samobójczej 43-latka z Gminy Tereszpol. Mężczyzna po sprzeczce wyszedł z domu...