Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Prezes BTR o wyborze 14 najważniejszych wydarzeń z historii Biłgoraja

Dodał: red Data: 2020-03-21 12:49:11 (czytane: 836)

Pod koniec lutego bieżącego roku Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne zostało zaproszone przez tutejszy Urząd Miasta do współpracy nad wybraniem i zredagowaniem treści 14 napisów po polsku i angielsku na tablicach, które będą prezentować obecnym oraz przyszłym mieszkańcom Biłgoraja, a także przybywającym doń turystom, najważniejsze wydarzenia z jego ponad 400-letniej historii.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Najpierw powstały trzy projekty, poddane natychmiast konsultacji społecznej na koncie Facebooka Miasta, a zaproponowane przez miejscowych historyków i regionalistów, będące próbą podsumowania czterech wieków dziejów tego ośrodka nad Białą i Czarną Ładą.

Ale już od samego początku pojawiły się problemy z wyborem tych wielkich wydarzeń, gdyż nasze miasto miało w swej historii zarówno radosne, jak i tragiczne epizody, nie dające się w żaden sposób pominąć, a to właśnie musieliśmy jakoś zrobić.

Nie można było bowiem skupiać się na zdarzeniach, które zamiast rozwoju przynosiły jedynie stagnację albo nawet upadek Biłgoraja. Dlatego nie znalazły się wśród tych dat takie fakty, jak „pierwszy pożar Biłgoraja” (1626), „przejęcie go na skarb państwa”, tj. Królestwa Polskiego - wcześniej, niż objęło to wszystkie inne ośrodki miejskie (1864), czy  dwukrotne zbombardowanie i podpalenie miasta przez Niemców” (1939).

Stąd też decyzją całego zespołu właśnie te projekty poddaliśmy konsultacjom społecznym. Głosami internautów wygrał projekt drugi, autorstwa prezesa BTR, który otrzymał najwięcej głosów, bo 88, na 117 oddanych, (projekt pierwszy 4, trzeci zaś 25). Lecz pojawiły się wtedy dodatkowe propozycje i na kolejnym spotkaniu, po rezygnacji z tych gotowych, aczkolwiek zrozumiale nie do końca adekwatnych projektów, przystąpiliśmy niejako od początku do prac nad ostateczną wersją napisów na tablicach.

bilgoraj_herb.JPG

Braliśmy rzecz jasna pod uwagę wszystko, i to że będą to napisy w dwóch językach, i to że tablic będzie tylko czternaście, w końcu i to że muszą one objąć ponad 400 lat historii miasta. Niestety nie udało się ogarnąć wszystkich zagadnień w taki sposób, żeby zadowolić każdego.

Jednak niektórzy internauci zapomnieli, że nie chodziło tu o procesy rozwojowe, bo takich faz Biłgoraj miał w historii co najmniej kilka, a w XVII należał nawet do dziesięciu najlepiej rozwiniętych miast Małopolski, obok Lublina, czy Krakowa, lecz wojny, kilka pożarów, a potem 99-letnia podległość pod zacofaną gospodarczo Rosję zrobiła swoje.

Wybieraliśmy tylko te fakty, które odegrały wielką rolę w dziejach naszego miasta, oczywiście wszystkich się nie dało wskazać, bo pominięto tu budowę i otwarcie pierwszego szpitala w historii (w 1929), albo konkretnej szkoły, czy innego budynku, a nawet narodziny kultu św. Marii Magdaleny i jej wpływ na ziemię biłgorajską, jako odrębne wydarzenie, ale akurat o niej będzie wzmianka, łącznie z przybyciem franciszkanów, co w konsekwencji przyczyniło się w 2016 roku do podniesienia kościoła parafialnego w dzielnicy Puszcza Solska do rangi diecezjalnego sanktuarium ku jej czci.

Jeśli chodzi o inne zadania, jakie BTR zrealizowało w międzyczasie dla Urzędu Miasta, należałoby wymienić jeszcze opracowanie obszernej biografii rodu Malhomme, w tym Leona dzierżawcy majątku (Kolonia) Sól, w ramach gminnego programu ochrony zabytków, a także przesłanie dokumentacji zdjęciowej stanu jego grobu i zabytkowej bramy cmentarza w Puszczy Solskiej (z 1906 roku), w celu ich ratowania od całkowitego zniszczenia.

Tagi: piotr flor   najważniejsze wydarzenia z historii bilgoraja   biłgoraj   biłgorajskie towarzystwo regionalne

Zobacz także

SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie. Podsumowanie dnia

Dodane: 2020-07-06 17:30 - Komentarze  (2)  czytane (2764)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, powiat biłgorajski, covid-19Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.229.90

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Marszałek Elżbieta Witek w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

96 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych [AKTUALIZACJA 31 marca 2020 rok, godz. 20:45]

Szanowni Państwo, na bieżąco aktualizujemy i zamieszczamy aktualne informacje o koronawirusie, sytuacji epidemiologicznej w Polsce...