Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Prawdziwy pokój serca

Dodał: red Data: 2020-02-23 09:37:17 (czytane: 1052)

Ale gdzie jest granica naszej dobroci i czynienia dobra wobec innych? Kto zasługuje na naszą miłość? A gdzie lepiej przestać, bo inaczej nasza miłość zostałaby odrzucona? Mistrz przypomina nam, że Bóg, nasz Ojciec niebieski, jest Doskonały. On w swojej miłości pozwala wschodzić słońcu nad złymi i dobrymi... okazuje swoje błogosławieństwo.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 5, 38 - 48):
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.
Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego», a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

sprawiedliwosc_milosc.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Kolejna odsłona Kazania na Górze. Jednakże tym razem nie chodzi jedynie o miłość bliźniego, ale miłość, którą mamy obradzać nawet nieprzyjaciół. Niezmiennie Jezus przypomina swoim słuchaczom prawo Starego Przymierza. Tam miłość bliźniego została wprowadzona w życie jako przykazanie: „będziesz miłował bliźniego jak siebie samego”. Jednak taka postawa była początkowo ograniczona do rodaków. Z drugiej strony w Prawie nie ma wzmianki o nienawiści wobec nieprzyjaciół, choć taka relacja odpowiadała powszechnej mentalności. Czy jednakże my nie jesteśmy wolni od pytania: jak możemy być dobrzy wobec tych, którzy chcą nas skrzywdzić lub ujawniają takie zamiary?

Jezus Chrystus zna człowieka jak nikt inny, wie o naszych trudnościach, o naszej niemożności kochania wrogów. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest uczciwość: są ludzie, którzy nas nie lubią, a nawet odrzucają. Spoglądając na siebie zauważamy także, że nie żyjemy w przyjaźni ze wszystkimi.

Ale gdzie jest granica naszej dobroci i czynienia dobra wobec innych? Kto zasługuje na naszą miłość? A gdzie lepiej przestać, bo inaczej nasza miłość zostałaby odrzucona? Mistrz przypomina nam, że Bóg, nasz Ojciec niebieski, jest Doskonały. On w swojej miłości pozwala wschodzić słońcu nad złymi i dobrymi. Wszystkim okazuje swoje błogosławieństwo. Czasami nas to denerwuje, ponieważ mamy wrażenie, że źli ludzie mają się równie dobrze, a nawet lepiej niż postępujący sprawiedliwie.

W grę wchodzi coś jeszcze - sprawa dotyczy wiecznego zbawienia wszystkich, ponieważ wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz Boga i odkupieni od naszych grzechów i wszelkiego zła drogocenną krwią Chrystusa. Każdy, kto dziś jest naszym wrogiem, jutro może zostać naszym przyjacielem. Nawet osoba, z którą walczymy i która denerwuje nas każdego dnia, jest wciąż cenna w oczach Boga. Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale aby się nawrócił i żył. Jesteśmy powołani, aby okazywać miłość wszystkim ludziom i modlić się o zbawienie wszystkich. Przesłanie fatimskie zawiera prośbę Maryi, aby modlić się o zbawienie najbiedniejszych grzeszników i polecać ich Miłosierdziu Bożemu przede wszystkim w Różańcu.

Tak długo, dopóki żyjemy nie jest za późno na nawrócenie. Nie jesteśmy uprawnieni do osądzania dobroci i zła człowieka, ponieważ tylko Bóg jest sędzią serc. Osądzamy według powierzchnych danych i często jedynie podług wyglądu. Bóg zaś znając wszystko rozpoznaje głębię człowieka, jego umysł i serce.

To, co jest nam dane tutaj na ziemi, to bezwarunkowa miłość bliźniego, nawet w trudnych przypadkach. Tam, gdzie ponosimy klęskę i nie osiągamy tego co słuszne nie możemy rozpaczać – Bóg ciągle pragnie nam pomagać, a miłość Boża może wyleczyć nasze serca ze wszystkich obrażeń, jakie wyrządzili nam inni. Tylko miłość zwycięża zło, a Bóg pokazał jej głębię w swoim synu Jezusie Chrystusie. To miłość, której nie można przeoczyć, ponieważ ona daje życie zarówno przyjaciołom, ale także wrogom. Razem z naszym Panem Jezusem Chrystusem możemy czynić dobro i okazywać szacunek i miłość wszystkim ludziom. Wtedy radość i prawdziwy pokój zapanują w sercu, ale także w świecie.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   sprawiedliowść   kościół katolicki

Zobacz także

Ziarno słowa

Dodane: 2020-07-12 08:45 - Komentarze  (0)  czytane (132)

TAGI: ziarno słowa, komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, religiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.241.200

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

XVII sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju. Po transmisji NA ŻYWO na bilgoraj.com.pl do obejżenia zapis VIDEO

XVII sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju odbyła się w dniu 27 lutego 2020 roku o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej Starostwa...