Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Praktyki zawodowe Leśników w Niemczech i Szwecji (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-05-25 10:47:33 (czytane: 1672)

ZSL w Biłgoraju zakończył projekt na zasadach Erasmus+, finansowany w ramach PO WER „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Projekt „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy”, realizowany był w latach 2017 - 2018 w Niemczech oraz w Szwecji.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajWzięło  w nim udział 60 uczniów Technikum Leśnego im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju. Na udział w projekcie miała wpływ średnia ocen z przedmiotów zawodowych, ocena z języka niemieckiego lub angielskiego oraz zachowanie. Młodzież podzielona była na cztery siedmioosobowe grupy do Szwecji oraz dwie szesnastoosobowe do Niemiec. Ostatnie dwie grupy wróciły z praktyk 19 maja 2018 roku. W ramach projektu uczniowie przed wyjazdem na staże uczestniczyli w przygotowaniu językowym, pedagogicznym i kulturowym. W czasie kursu młodzież nabywała umiejętności posługiwania się językiem obcym oraz uczyła się przeprowadzania rozmów tematycznych jak również  poprawnej komunikacji. Uczniowie zostali wyposażeni w niezbędną w odzież roboczą. Szkoła zapewniła także uczniom podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie oraz kieszonkowe na czas stażu. Wszystko to zostało sfinansowane ze środków projektu.

praktyki_zawodowe_zsl_bilgoraj.JPG

W ramach programu szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości około 165 tys. EURO na realizację projektu pt. „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy”  Praktyka obejmowała szkolenie zawodowe w zakresie leśnictwa. Głównymi celami projektu było poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie leśnictwa, porównanie zdobytej wiedzy ze standardami niemieckimi oraz szwedzkimi, podniesienie praktycznej znajomości języka niemieckiego i angielskiego, rozwój osobisty w zakresie komunikacji międzykulturowej i społecznej, wykorzystanie nabytych doświadczeń w procesie współpracy międzynarodowej i dostosowania oferty edukacyjnej szkoły do wymogów europejskich. Podczas pobytu w Niemczech młodzież nabywała umiejętności posługiwania się językiem obcym oraz rozwijała swoje zdolności zawodowe, pracując przez cztery tygodnie w lasach miejskich Bad Freienwalde oraz w lasach Brandenburgi, jak również w szkółce leśnej w Eberswalde.

praktyki_zawodowe_zsl_bilgoraj_2.JPG

Zaplanowany został również wyjazd do  instytucji szkolenia zawodowego w Kunsterspring, gdzie młodzież poznała drogę edukacji leśników, jak również miała możliwość pracy na różnorodnych symulatorach. Do najczęstszych zadań uczniów należała wycinka drzew, okrzesywanie, budowa oraz rozbiórka ogrodzeń leśnych jak również czyszczenie zrębów. Dzięki dużemu zaangażowani niemieckich leśników młodzież miała okazję wziąć udział w obserwacji połączonej z polowaniem dzikiej zwierzyny. W czasie wolnym po praktykach uczniowie zwiedzali okolicę oraz grali w piłkę nożną lub siatkówkę plażową. Natomiast na weekendach zwiedzili Poczdam, Drezno, Berlin, park linowy w Srauβberg,  podnośnię statków  w Niederfinow jak również wyspę tropikalną w Krausnick.

Reklama.

Natomiast pobyt w Szwecji okazał się również bardzo atrakcyjny zarówno ze względu na wykonywane prace jak i zwiedzanie ciekawych miejsc. Głównym zadaniem młodzieży było zalesianie lasów szwedzkich, ochrona nasadzeń przed  zwierzyną, tzw. Sprutning, doskonalenie techniki pracy wycinarką, tzw. Röjning. Uczniowie zapoznali się również ze szkółkarstwem kontenerowym oraz poznali biologię raka rzecznego. W czasie wolnym odwiedzili tor kartingowy, strzelnicę myśliwską, mogli również pojeździć kładem, obejrzeć broń na grubego zwierza, postrzelać z wiatrówki, zagrać w rzutki i posmakować mistrzowskiej kuchni. Wspólnie ze szwedzkim partnerem projektowym Frelas GrönService HB często też grillowali, poznając przy tej okazji zwyczaje i tradycje szwedzkie, jak również mieli możliwość wyjazdu na wyspę wiatru i słońca - Őland.

praktyki_zawodowe_zsl_bilgoraj_3.JPG

Praktyki zawodowe w Niemczech oraz w Szwecji rozszerzyły umiejętności językowe uczniów niezbędne do wykonywania pracy w tym zawodzie. Zdobyte doświadczenie pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i techniki pracy. W perspektywie ułatwi to przyszłym absolwentom Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju odnalezienie się we współczesnym rynku pracy. Wszyscy stażyści uzyskali również certyfikat tzw. Europass Mobility - potwierdzający poziom wiedzy, umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą. Uzyskany certyfikat nada europejski charakter procesowi kształcenia w ZSL Biłgoraj i przyczyni się do wzmocnienia pozycji absolwentów na rynku pracy w branży leśniczej w Polsce jak i w UE.

praktyki_zawodowe_zsl_bilgoraj_4.jpg

Dzięki praktykom za granicą stażyści zapoznali się z nowoczesnymi metodami obsługi maszyn leśnych, nauczyli się posługiwać technikami pracy na różnych stanowiskach. Dzięki uczestniczeniu w stażach zagranicznych uczniowie staną się bardziej mobilni na europejskim rynku pracy, zwiększy to również stopień przejrzystości i uznawalności kwalifikacji i kompetencji absolwentów szkoły. Niewątpliwie projekt ten zacieśni współpracę szkoły z niemieckimi oraz szwedzkimi partnerami, oraz podniesie poziom jakości i atrakcyjności kształcenia.

loga_unijne.jpg

/Agnieszka Cich/

Zdjęć w galerii: 60

Tagi: zagraniczne praktyki   zsl biłgoraj   leśnik biłgoraj   oświata biłgoraj

Zobacz także

Przyszła wiosna, ruszają policyjne kontrole (AUDIO)

Dodane: 2019-03-24 07:12 - Komentarze  (0)  czytane (459)

TAGI: kontrole policyjne, roztocze, wycieczki rowerowe, rowerzyści biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.243.17.113

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Godne życie na całe życie (FOTO)

Na ulicach Biłgoraja i na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji...

Rowerowe powitanie wiosny (FOTO)

Rowerowe Roztocze i i Grupa Rowerowa PTTK Biłgoraj zorganizowali...

Granty od Tesco i "Rowerowa Edukacja 2.0"

Dziś w biłgorajskim markecie sieci Tesco, wręczono granty finansowe...

Andrzej Szarlip pełnomocnikiem PiS w Powiecie Biłgorajskim (AUDIO)

Beata Mazurek, Wicemarszałek Sejmu, poseł i pełnomocnik okręgu...

Kongres Mediacji

W Biłgoraju trwa Kongres Mediacji Szkolnych, organizowany pod patronatem...

Pszczelarz Kozacki wyróżniony tytułem „Marka Lubelskie”

Prowadzący działalność na terenie Gminy Łukowa Pszczelarz Kozacki...

Ogłoszenia