Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Prace koncepcyjne nad remontem biłgorajskiego Autodromu trwają

Dodał: red Data: 2021-07-20 15:27:05 (czytane: 3850)

Prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem terenu biłgorajskiego autodromu trwają. 17 osób uczestniczyło w dzisiejszym spotkaniu na ten temat, poprowadzonym przez kierownika Wydziału Geodezji Ireneusza Bulicza. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

-Chcemy, żeby ten tor miał licencję międzynarodową - powiedział starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip. Uczestniczący w spotkaniu przyznali, że najważniejszym aspektem przebudowy ma być Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. -Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy jest podstawą. Jest to główny cel i cała infrastruktura będzie oscylowała wokół tego - mówi Ireneusz Bulicz.

Temat spotkania koncentrował się głównie na samej koncepcji toru. Na spotkaniu ustalono, iż należy dokonać jego gruntownej przebudowy, wraz z podłożem i nowym asfaltem. Konieczne jest również oszacowanie, jaka konfiguracja toru byłaby najlepszym rozwiązaniem - istnieje bowiem prawdopodobieństwo zmiany samej trasy toru ze względu na jego aktualną budowę, która nie spełnia aktualnych wymagań bezpieczeństwa. Możliwym jest utworzenie kilku nitek trasy, które będzie można zmienić w zależności od rodzaju wyścigu.

autodrom_bilgoraj_koncepcja__1_.JPG

-Zaplecze jest drugorzędne, dla nas najważniejszy jest tor który trzeba zorganizować tak, aby był przygotowany do różnego rodzaju zawodów, nie tylko kartingowych - mówi Edward Surmacz, prezes UKS "Moto Kart" Energetyk. Oprócz trasy omówiono także inne techniczne aspekty, które koniecznie należałoby uwzględnić w projekcie, m. in. odwodnienie i nawodnienie toru czy długość oraz szerokość minimalna i maksymalna, która spełniałaby wymogi nie tylko do zawodów kartingowych. -Istnieją cztery dyscypliny sportu motorowego i ciężko będzie spełnić oczekiwania wszystkich ale trzeba podejść do tego elastycznie, aby był to obiekt o jak najszerszym zastosowaniu - dodaje Zenon Łój, prezes Automobilklubu Bilgorajskiego. -Chcemy wykonać projekt na szerszą skalę, prawdopodobnie z uwzględnieniem sportów driftowych - mówi Ireneusz Bulicz. -Drifting przyciąga wiele ludzi, jest to sport który bardzo się rozwija. Stał się modną dyscypliną i dobrze by było dostosować tor również do niego - podkreśla Aleksander Urban.

Omówiono także koncepcję rozmieszczenia elementów infrastruktury - według planu ma to być m. in. jeden budynek w którym mieścić się będą miejsca noclegowe, restauracja lub barek, sale konferencyjne i centrum szkoleniowe otwarte na różnego rodzaju imprezy oraz parking i miejsce na pole namiotowe. Omówiono także koncepcje rozmieszczenia trybun oraz instalacji oświetlenia i  barier dźwiękochłonnych. Na spotkaniu został również poruszony temat umiejscowienia i szerokości trybun oraz sprawa obecnych budynków znajdujących się na terenie autodromu - możliwym będzie ich częściowe lub całkowite wyburzenie. Do tego będzie potrzebna ocena stanu technicznego budynków, która ma się odbyć w pierwszej kolejności.

autodrom_bilgoraj_koncepcja__2_.JPG

Na spotkaniu zostały ukazane wstępne pomysły projektów, m. in. Przez Jarosława Majewskiego, który przedstawił projekt zagospodarowania niewymagający zmiany kształtu toru. Chęć do pomocy wyrazili również przedstawiciele PZM Zenon Łój i Edward Surmacz. -Ze strony PZM chcielibyśmy, aby miał on swoją cegiełkę przy rewitalizacji obiektu, tak jak przy pierwotnum jego powstaniu. Chcielibyśmy współpracować przy opracowywaniu koncepcji - mówi Surmacz. -Przez długie lata mieliśmy kategoryczny zakaz udostępniania toru - twierdzi Jerzy Buczko, dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. -Dostaliśmy ścisły regulamin od prawników z Warszawy i na tych zasadach to funkcjonuje do tej pory - dodaje.

Mieszkańców ulicy Motorowej, przy której znajduje się Autodrom, reprezentował Wojciech Gleń, który jest jednocześnie członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Toru Sportów Motorowych „Autodrom Biłgoraj”. -Zdecydowana większość mieszkańców ulicy Motorowej popiera prace związane z rewitalizacją i remontem toru. Mamy świadomość, że inwestycja prowadzona będzie w oparciu o najnowsze technologie i rozwiązania stosowane w sportach motorowych. Będzie więc odpowiednie wytłumienie z zastosowaniem ekranów, będzie przygotowany parking wewnątrz obiektów oraz drogi dojazdowe. Powstanie Autodromu z prawdziwego zdarzenia, pozwoli także na rozwój gospodarczy Biłgoraja - zauważa Gleń.

autodrom_bilgoraj_koncepcja__3_.JPG

Odzyskanie części terenów przez powiat biłgorajski pomoże przywrócić dawny blask i atrakcyjność tego miejsca. Historia jest bowiem bogata i sięga aż lat 70 ubiegłego wieku. W 1977 decyzją Naczelnika Miasta Biłgoraja tereny przy ul. Motorowej zostały wywłaszczone za odszkodowaniem na rzecz Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych (obecnie RCEZ) w Biłgoraju na cele oświatowe. Stan prawny wywłaszczonych terenów został uregulowany w latach 2003 - 2004. W roku 2003 założono księgę wieczystą, a w 2004 roku na mocy decyzji wojewody lubelskiego tereny stały się mieniem należącym do powiatu biłgorajskiego. W roku 2009 byli właściciele wystąpili do Wojewody Lubelskiego o stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowej z roku 1977.

Finalnie, po wielu postępowaniach i odwołaniach w 2018 roku władze powiatu zmuszone były oddać część działki, dokładnie 1,24 ha (cały teren to ponad 10 ha) w środku kompleksu, przebiegającej na szerokości 40 m przez cały autodrom. Podzieliło to teren i uniemożliwiło wykonywanie prac modernizacyjnych na obiekcie. Na początku 2019 roku Ireneusz Bulicz przedstawił możliwość skierowania do sądu wniosku o zasiedzenie utraconych przez powiat biłgorajski działek i, po uzyskaniu upoważnienia, przygotował wniosek i skierował go do sądu. Po dwóch latach Sąd Rejonowy w Biłgoraju postanowieniem z 1 grudnia 2020 roku, stwierdził, że Skarb Państwa nabył przez zasiedzenie z dniem 2 września 1990 roku prawo własności nieruchomości położonej w Biłgoraju przy ulicy Motorowej, na której częściowo zlokalizowany jest autodrom. Powyższe postanowienie jest prawomocne a na nieruchomość została założona już księga wieczysta. Ireneusz Bulicz zapewnił, że w tym tygodniu ma zostać złożony wniosek na kwotę 40 mln zł o dofinansowanie ze środków dostępnych w ramach programu Polski Ład.

W spotkaniu uczestniczyli także Łukasz Pracoń kierownik organizacyjny Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz Jarosław Bury kierownik Inwestycji i Rozwoju.

/ES/

Tagi: autodrom   powiat biłgorajski   inwestycje   remont autodromu

Zobacz także

Wysoki mandat za nieustąpienie pierwszeństwa

Dodane: 2022-01-21 10:33 - Komentarze  (4)  czytane (539)

TAGI: wysoki mandat, policja biłgoraj, nieustąpienie pierwszeństwa, gmina turobinKomentarze (28)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.161.98.96

Marek (2021-08-08 15:33:44)

Widze mase przeciwników którzy pisza ze spaliny, ze hałas... i ze duzo jest miejsca w Goraju... Zapewne wypowiadają sie tez tu mieszkańcy ktory mieszkają obok toru... Wiec jesli owi mieszkancy kupili dzialki obok toru i sie tam pobudowali a teraz im przeszkadza tor to proponuje kupić dzialki daleko od toru i sie tam przeprowadzić :) będą Państwo wtedy daleko od toru... I najlepiej zostać tam i nie wychodzić z domu...

(2021-07-22 13:29:32)

Ale Panu Gleniowi to się dziwię. Rozumiem, że musi popierać określoną opcję partryjną aktualnie trzęsącą powiatem ale to się kiedyś skończy i będzie musiał jakoś spojrzeć w oczy ludziom/mieszkańcom Motorowej i miasta. Chyba, że się przeniesie do Goraja, Turobina lub Tarnogrodu.

(2021-07-22 13:24:16)

Dz.U.1993.61.284 - Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności Art. 8. Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego
1. Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.
2. Niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób

Chcą ze spokojnego Biłgoraja zrobić dziki zachód (2021-07-22 11:22:09)

Kadencja się skończy i towarzysze z Pis rozjadą się do swoich wiosek i miasteczek powiatowych, mieszkańcom Biłgoraja zostawią smród spalin, hałas i nocne drifty po ulicach !!!
NIE MA NASZEJ ZGODY !

(2021-07-22 08:26:09)

Wynocha z autodromem w okolice Goraja lub Turobina! A może pod Tarnogród skoro stamtąd miłośnicy autodromu.

(2021-07-22 08:22:21)

Ten autodrom to Hańba, producent raka ( spaliny) i szkodliwy hałas. Zlikwidować to dziadostwo, kilku obcych dla naszego miasta oraz kilku bezmyślnych fanów autodromu nie mają moralnego prawa niszczyć ludziom zdrowia i spokoju. Nie sobie zabiorą na swój teren, tam gdzie mieszkają.

Mieszkaniec (2021-07-21 18:21:20)

Brawo! Niech się wreszcie dzieje! Autodrom jest wpisany w historię Bilgoraja. Tak dla autodromu, tak dla motorsportu!!!!!

MOTOFAN (2021-07-21 18:08:44)

TAK DLA TORU W BIŁGORAJU!!!!!! PO WIELU LATACH ZANIEDBAŃ COŚ ZACZYNA SIĘ DZIAĆ!!!!

Autodrom to lobby tarnogrodzkie (2021-07-21 15:48:36)

Oczywista, oczywistość, że znana rodzinka kartingowa lobbuje u Pana Marszałka Mulawy!
Karting to sport niszowy dla bogatych.

e są tutaj obcy ( w naszym mieście), to (2021-07-21 15:07:56)

Zagroda Sitarska, ważny symbol dawnego Biłgoraja, należy zadbać o ten zabytkowy obiekt. Tym powinny się pilnie zająć władze powiatu ze swoim dyrektorem muzeum. To, że są obcymi w naszym mieście, nie zwalnia ich z obowiązku dbałości o Zagrodę. Autodrom niech sobie zabiorą w swoje strony, żeby nie niszczył spokoju i zdrowia wielu mieszkańcom Biłgoraja .

(2021-07-21 14:51:50)

a może tak podebatować o walącym się budynku Zagrody Sitarskiej. Czy starosta lub inni urzędnicy spacerowali służbowo kiedyś ul. Nadstawną. Starosto to centrum miasta, okres wakacyjny, turyści itd. Wstyd.

Logan (2021-07-21 14:37:51)

Rada dla przeciwników autodromu. Powołajcie na patrona Andrju Dudę i skończy się tak jak z fabryka maseczek w Stalowej Woli. Pełna klapa i miliony w błoto.....

(2021-07-21 14:03:57)

Jeden z goraja sloma z butow wystaje, drugi z tarnogrodu jajka zbiersl teraz wrpchsli sie do nas i próbujá rządxić. Na taczkę z nimi

(2021-07-21 13:44:19)

Atutem takich małych miejscowości jak Biłgoraj jest okoliczna przyroda, i związane z tym możliwości rekrecyjno-turystyczne. Tory samochoodowe, motorowe, kartingowe usytuowane są (proszę sobie sprawdzić na stronie PZMot) w dużych miastach, i to jak najdalej od skupisk ludzi. Plany "tętniącego życiem" (czytaj: hałasem) obiektu w Biłgoraju to pomyłka. Proponowałbym jednak Goraj albo Turobin, ostatecznie Tarnogród pana Wocestarosty.

(2021-07-21 13:43:57)

Współczucie dla mieszkańców rejonu miasta z autodromem. Niewątpliwie oprócz uciążliwego hałasu ( decybeli psujących ludzki słuch) , a także szkodliwe dla zdrowia rakotwórcze spaliny. To jest bardzo nieodpowiednia lokalizacja autodromu, zagrażająca zdrowiu wielu ludzi. Bezsensem i głupotą są zarzuty dla ludzi, którzy tam wybudowali domy. Prawda jest taka, że niektórzy mieli tam swoje działki, więc nic dziwnego, że tam postawili domy. Autodrom przez wiele lat był nieczynny więc nic dziwnego, że wiele rodzin tam kupiło działki pod budowę. I nagle wiadomość, że ten smordliwy hałaśliwy obiekt ma być remontowany i znowu zacznie się koszmar dla setek ludzi , ku uciesze garstki fanów tego sportu. Tzw. "odzyskanie autodromu" to zwycięstwo Pyrrusowe, ze szkodą dla tamtejszych mieszkańców. co należy wziąć pod uwagę, wszak człowiek jest najważniejszym dobrem. Zapewne mieszkańcy tej części miasta będą protestować. Takie autodromy nie powinny znajdować się na terenie miasta, to wielki błąd, który trzeba naprawić, przenieść autodrom gdzieś na teren powiatu , lokalizując z dala od zabudowań.

(2021-07-21 13:01:28)

mieszkańcy obok autodromu, trzeba było myśleć jak się budowaliście, a nie teraz marudzić, jak chcecie ciszy i spokoju to wracajcie na wieś z której przyjechaliście

(2021-07-21 11:30:07)

-Zaplecze jest drugorzędne, dla nas najważniejszy jest tor który trzeba zorganizować tak, aby był przygotowany do różnego rodzaju zawodów, nie -Zaplecze jest drugorzędne, dla nas najważniejszy jest tor który trzeba zorganizować tak, aby był przygotowany do różnego rodzaju zawodów, nie tylko kartingowych - mówi Edward Surmacz, prezes UKS "Moto Kart" Energetyk.iek kartingowych - mówi Edward Surmacz, prezes UKS "Moto Kart" Energetyk. HALO, panie prezesie: mamy XXI wiek!

(2021-07-21 11:27:55)

Basen "z prawdziwego zdarzenia" to rzeczywista potrzeba, ale kolejna sztuczna bieżnia w Biłgoraju? W 26-tysięcznym Biłgoraju są już dwie, na OSIRZE i przy ZSZ na Przemysłowej. Ludzie jednak nawet nie wiedzą o tym, bo ta przy oxfordzie jest pozamykana i niedostępna dla Biłgorajan bo to przecież "obiekt powiatowy". Ciekawe czy tak samo będzie na Budowlance.

stepy (2021-07-21 11:22:47)

W goraju tyle krzaków i po lewej stronie i po prawej jak sie jedzie pod górę do tej zepsutej drogi , co mądrzy podkopali i pęka ,kilka lat jeden pas nieczynny poprzez durnotę .Tu gdzie te krzaki zrobic to ,,hukadło,, tor wyjedzie nie jeden,a Szarlip bedzie w glorii , bo sukces trzeba ottrąbić,czyli będzie wiele dobra i krzaki znikną,no i tor powstanie,do dzieła,

(2021-07-21 11:20:54)

A co tam ludzie, ich zdanie i ich prawo do MIRU DOMOWEGO (Mir domowy – (od staropolskiego znaczenia: "ład") to spokój zamieszkiwania jako przedmiot ochrony prawa karnego). Przy Motorowej i okolicach to zaledwie kilkadziesiąt domówi kilkaset osób. To jnie są wyborcy Pana Starosty, ale panu Gleniowi to się trochę dziwię - tylko "trochę" kumam interes: samochody i motocykle - wyścigi i drifty na autodromie - kraksy i normalne zużycie sprzętu - daję w końcu złom.

Mieszkaniec (2021-07-21 10:38:30)

A właśnie ze mieszkańcy chcą powrotu autodromu i wszystkich przyjezdnych, niech zarabiają hotelarze, sklepikarze, restauracje. Nie słuchajcie kilku sfrustrowanych panów z ul. Motorowej. Autodrom był tam pierwszy! Nie trzeba było się budować w takim sąsiedztwie. Widziały gały co brały to teraz gęba w kubeł i nie marudzić

(2021-07-21 10:37:20)

Starosto z mulawą kiedy budowa basenu z prawdziwego zdarzenia. Kiedy budowa biezni la i boiska sztucznego przy budowlance. Dużo mówicie spotykacie sie a gowno robicie. Ludxie pod powiat i na taczce ich wywieść.

mieszkaniec (2021-07-21 10:22:17)

Konsultacje to należny przeprowadzić z mieszkańcami i spotkać się z nimi w godzinach popołudniowych na torze. Trudno powiedzieć czy Pan Gleń reprezentuje dwie strony medalu jednocześnie, czyli zwolenników toru - kartingowców i driftowców oraz przecinków - mieszkańców.

(2021-07-21 10:02:47)

Żeby starosta i spółka zrozumieli o co chodzi mieszkańcom, proponuję, żeby "promocyjnie" zrobili zawody w tym drifcie na parkingu przy Starostwie - w godzinach pracy urzędników. Może jak posłuchaja ryku silników, pisku opon i powąchają smrodu spalin to coś do nich dotrze.

(2021-07-21 09:32:48)

Wspolczuje mieszkańcom przy autodromie. Najlepszy będzie protest. Smród, hałas i spędy pseudozmotoryzowanych. Wszyscy pod powiat i protestować

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ogłoszenia