Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Poznaj swojego sąsiada

Dodał: red Data: 2021-08-25 09:08:00 (czytane: 1759)

Inicjatywa „Poznaj swojego sąsiada” ma na celu dążenie do wzajemnego poznania się, zaprzyjaźnienia i integracji sąsiedzkiej, sprzyja budowie tożsamości lokalnej, poprawie bezpieczeństwa oraz aktywizacji młodszych i starszych mieszkańców. 22 sierpnia przy ul. Puszcza Solska w Biłgoraju odbył się piknik osiedlowy „Poznaj swojego sąsiada”.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Seniorzy i seniorki z projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!” to osoby świadome swoich potrzeb, mające poczucie znaczącej przynależności do społeczeństwa, również poprzez budowanie pomostu pomiędzy pokoleniami. Współpraca międzypokoleniowa stanowi skuteczne narzędzie rozwiązywania lokalnych problemów, a podejmowanie inicjatyw i akcji społecznych sprzyja tworzeniu poczucia wspólnotowości.

22 sierpnia przy ul. Puszcza Solska w Biłgoraju odbył się piknik osiedlowy „Poznaj swojego sąsiada”. W piękne, niedzielne popołudnie przybyło prawie 40 osób w różnym wieku, od dzieci po seniorów, wśród nich osoby o różnych sprawnościach fizycznych i psychicznych, niepełnosprawni, osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, ale także ci, którzy mają dużo witalnych sił, żeby włączyć się w rozwiązywanie lokalnych problemów. Obecni byli lokalni liderzy, przewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Andrzej Łęcki, ksiądz Karol Wilkiel proboszcz parafii prawosławnej św. Jerzego w Biłgoraju – wszyscy są mieszkańcami Osiedla Puszcza Solska w Biłgoraju.

poznaj_swojego_sasiada.jpg

W czasie spotkania rozmawiano o wspólnych sprawach, osiedlowych problemach, dzielono się wspomnieniami o przeszłości, dawnym życiu na osiedlu. Wspólnie zastanawiano się komu i jak najlepiej pomóc, jak zorganizować grupę samopomocy zajmującą się wymianą drobnych przysług sąsiedzkich. O motywach i celu realizacji pikniku opowiada jej liderka i inicjatorka Maria Różańska: -Dzisiejsze spotkanie spowoduje to, że ludzie będą się sobą interesować, wzrośnie ich świadomość jak dużo osób jest w potrzebie. Będą mieli większą odwagę, żeby się zwrócić do siebie o pomoc, tą pomoc zaproponować, ale też umieć ją przyjąć.

-Zależy mi też na tym, żeby młode pokolenie zwróciło uwagę na starszych ludzi, żeby nie byli obojętni wobec nich i uwierzyli, że starsi są na ulicy potrzebni, a także żeby uczyli się na tożsamości lokalnej. Takie spotkanie organizujemy po raz pierwszy, nigdy wcześniej sąsiedzi nie mieli okazji podczas żadnych wspólnych spotkań naprawdę spojrzeć sobie w oczy. Mam nadzieje, że to w nich zostanie na długie lata - dodaje

poznaj_swojego_sasiada_1.jpg

Budowanie relacji sąsiedzkich jest procesem długotrwałym, często nieprostym, ale jednak przynoszącym wiele wymiernych korzyści dla mieszkańców. Piknik „Poznaj swojego sąsiada” był pierwszym krokiem do budowania wspólnoty osób oraz odbudowywania wiary w to, że razem można zdziałać wiele.

Projekt „Zaangażowanie ma znaczenie!” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 - 2025.

/red./

Tagi: poznaj swojego sąsiada   piknik sąsiedzki   biłgoraj   fundacja bliżej pasji

Zobacz także

Koniec z kamieniem w czajniku! Sposób na miękką wodę z kranu

Dodane: 2021-10-14 10:46 - Komentarze  (0)  czytane (682)

TAGI: kamień, twarda woda, dom i ogród, kuchniaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.229.142.91

Stefan (2021-08-27 21:47:15)

Piękna i rzadko spotykana Inicjatywa organizowana przez mieszkańca Osiedla. To coś nowego w sąsiedzkich stosunkach i dialogu między pokoleniami . To próba wyzwolenia w mieszkańcach tzw. odruchu pomocy i wsparcia dla Osób , które tego potrzebują. Inicjatywa godna nie tylko zauważenia lecz może też powielania w innych małych społecznościach lokalnych. Maryla potrafiła zebrać Swoich Sąsiadów i zainteresować Ich sprawami dla Nich ważnymi. Takie spotkanie potrafi scalić do jakiegoś potrzebnego wysiłku Sąsiadów by wzbudzić zainteresowanie realizacją jakiegoś potrzebnego czynu. Może Samorząd Miejski byłby pomocny w utrzymywaniu takich Inicjatyw Osiedlowych ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Burze nadal nad naszym powiatem (VIDEO)

Jedna po drugiej ulewa przechodzi nad powiatem biłgorajskim. Burza, która wczoraj przeszła przez powiat biłgorajski około godziny 13:00 spowodowały liczne podtopienia. Strażacy z PSP i OSP, łącznie ponad 35 zastępów od godziny 13.30 do 4.30 dziś interweniowali ponad 100 razy. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Maszyny do czyszczenia posadzek, a sprawne sprzątanie

Utrzymanie czystości, a w szczególności na dużych powierzchniach...

37. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki (FOTO)

Dziś mija 37. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki,...

Koncert charytatywny wybudźmy Elżbietę (FOTO, VIDEO)

W Józefowie odbył się dziś Festyn Charytatywny "Wybudźmy Elżbietę"....

Biuro Solidarnej Polski otwarte w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W centrum Biłgoraja wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski...

Oficjalnie otwarto zmodernizowane fragmenty dróg wojewódzkich Nr 849 i 853

Drogi te, zostały zmodernizowane w ramach projektu pn. „Poprawa...

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Ogłoszenia