Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pożegnano dziś śp. Marzenę Paszko, 45-letnią nauczycielkę z RCEZ

Dodał: red Data: 2021-12-17 17:01:02 (czytane: 10037)

15 grudnia 2021 roku, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Marzena Paszko, z domu Osuch - nauczycielka Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, zasłużony pedagog, propagator ekologii, przyjaciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Dziś w sanktuarium św. Marii Magdaleny żegnała ją rodzina, przyjaciele i społeczność "Elektryka" oraz przedstawiciele organu prowadzącego.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajŚp. Marzena Paszko ukończyła biologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a później studia podyplomowe z geografii. W roku szkolnym 2000/2001 pracowała w Szkole Podstawowej Nr 2 w Biłgoraju jako nauczyciel przyrody, a następnie od 1 września 2001 roku, przez 20 lat w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, jako nauczyciel biologii i geografii. Była też egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

pogrzeb_marzeny_paszko__3_.JPG

Mszy świętej żałobnej przewodniczył ks. dziekan Witold Batycki, kustosz sanktuarium św. Marii Magdaleny. Okolicznościową homilie wygłosił prefekt w RCEZ, ks. Andrzej Chilewicz. -Edyta Geppert śpiewała kiedyś piosenkę, w której pojawiały się słowa: "jakie życie, taka śmierć, nie dziwi nic". Życie śp. Marzeny Paszko, wypełnione było misją i pasją nauczania. Zaryzykuje stwierdzenie, że w ciągu swego życia zawodowego ocierała się o wieczność. Bo nigdy nie można jednoznacznie stwierdzić, gdzie kończy się wpływ nauczyciela. Gdyż nauczanie to nie tylko wiedza ale i wychowanie. Uczniowie mogą potwierdzić, że śp. Marzena Paszko, była nie tylko nauczycielem, ale przede wszystkim wzorem do naśladowania, wychowawcą od serca i przyjacielem w trudnych chwilach i przewodnikiem w wolontariacie. Uczniowie zawsze mogli na nią liczyć. Mottem jej życia możemy uczynić słowa "człowiek jest tyle wart, ile czyni dla drugiego człowieka - mówił kapłan.

pogrzeb_marzeny_paszko__6_.JPG

Ksiądz Chilewicz podkreślał, że uroczystość pogrzebowa, kiedy żegnana jest śp. Marzena Paszko, jest jej ostatnią lekcją: -Ona dzisiaj za św. Pawłem powtarza słowa, które mamy zapamiętać na zawsze, nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt z nas nie umiera dla siebie; jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy żyjemy dla Pana, jeśli zaś umieramy umieramy dla Pana; w życiu więc i w śmierci należymy do Pana.

pogrzeb_marzeny_paszko__2_.JPG

W ostatniej drodze śp. Marzenie Paszko towarzyszyli - obok rodziny, bliskich i przyjaciół - także przedstawiciele Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. -Propagowała zdrowy styl życia oraz ochronę środowiska. Prowadziła szkolne koło ekologiczne i razem z uczniami organizowała akcje „sprzątania świata” czy zbieranie zużytych baterii. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wieloletnia działalność charytatywna na rzecz ubogich, będących w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej. Brała aktywny udział w zbiórce żywności na pomoc świąteczną dla mieszkańców naszego regionu. Organizowała akcje ogólnopolskie „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” czy „Twój dar serca dla Hospicjum w Lublinie”. W latach 2008 - 2014 angażowała się w zbieranie środków na dokończenie budowy i wyposażenie Domu im. Małego Księcia w Lublinie oraz na przygotowywanie „Szlachetnej Paczki” dla najuboższych rodzin z naszego regionu - wspominał zmarłą dyrektor RCEZ w Biłgoraju, Jerzy Buczko.

pogrzeb_marzeny_paszko__5_.JPG

Wielokrotnie organizowała akcję „Góra Grosza” na rzecz towarzystwa „Nasz Dom”, które zbiera środki finansowe dla dzieci wychowujących się poza własną rodziną. Uczestniczyła także w akcjach sprzedaży świec wigilijnych w parafii pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny w Biłgoraju. Przez wiele lat była organizatorem szkolnego krwiodawstwa i dzięki jej zaangażowaniu w X edycji Ogólnopolskiego turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych „Młoda krew ratuje życie” RCEZ otrzymało wyróżnienie i podziękowanie od Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża za propagowanie  krwiodawstwa wśród młodzieży szkolnej.

pogrzeb_marzeny_paszko__4_.JPG

-Za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka Marzena Paszko otrzymała listy gratulacyjne od Starosty Powiatu Biłgorajskiego, a ponadto podziękowania za bezinteresowną pomoc i działalność charytatywną od Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Wiosna, podziękowania od Dyrektora Domu Dziecka w Zwierzyńcu oraz od Zarządu Oddziału Regionalnego Polskiego Czerwonego Krzyża. Marzena Paszko pracowała również społecznie w kasie zapomogowo - pożyczkowej oraz w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Za swoja rzetelną, wzorową pracę i działalność pozalekcyjną wielokrotnie otrzymała nagrody Dyrektora Szkoły, a w 2015 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. Koledzy i koleżanki z RCEZ zapamiętali Marzenę Paszko jako człowieka o wysokiej kulturze osobistej. Była sympatyczna, skromna, mądra, przyjaźnie nastawiona do każdego człowieka. Szanowała i ceniła innych. Wydobywała z ludzi to, co do dobre. Potrafiła wesprzeć dobrym słowem, wysłuchać, być przy drugim człowieku nawet wtedy, kiedy borykała się ze swoją chorobą. Swym charakterem, postawą życiową, pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka pokazywała, co jest w życiu ważne i wartościowe - dodaje dyrektor "Elektryka".

Ciało śp. Marzeny Paszko spoczęło na cmentarzu parafialnym w Puszczy Solskiej.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: rcez biłgoraj   śp. marzena paszko   pogrzeb śp. marzeny paszko   oświata biłgoraj

Zobacz także

30 lat przeszli tanecznym krokiem (FOTO)

Dodane: 2022-05-27 22:08 - Komentarze  (1)  czytane (708)

TAGI: ktt impuls, mdk biłgoraj, jubileusz 30-lecia, urszula demuchaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.170.82.159

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Burmistrz Biłgoraja ogłosił konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju

Burmistrz Janusz Rosłan, ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju. Do konkursu na stanowisko dyrektora może przystąpić osoba, która spełnia wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia