Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pożegnanie księdza, partyzanta z Puszczy Solskiej

Dodał: red Data: 2017-04-07 16:58:30 (czytane: 3326)

1 kwietnia br. odszedł jeden z ostatnich uczestników największej bitwy partyzanckiej w Polsce, ks. Stanisław Małysiak. Nabożeństwo żałobne odprawiono 5 kwietnia na Wawelu; Msza św. pogrzebowa została odprawiona w Kościele Mariackim 6 kwietnia, skąd odprowadzono ciało zmarłego na Cmentarz Rakowicki.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajW pogrzebie wzięła udział delegacja z Łukowej. Organizatorzy Ogólnopolskich Uroczystości Rocznicowych Bitwy pod Osuchami pożegnali Ukochanego Księdza słowami:

Ziemia Zamojska łączy się w bólu z Krakowem, bo odszedł jeden z znakomitych synów naszej Ojczyzny. Wojenna młodość śp. Ks Infułata związana była z licznymi partyzanckimi działaniami dywersyjnymi w Puszczy Solskiej w oddziale Armii Krajowej Konrada Bartoszewskiego „Wira”. Stanisław Małysiak pseudonim Sęp brał udział w koncentracjach oddziałów AK jakie miały miejsce w rejonie Józefów Biłgorajski i były związane z niemieckimi akcjami pacyfikacyjnymi jak : wysadzanie pociągów na linii kolejowej: Zawada - Zwierzyniec - Krasnobród - Bełżec, w zasadzkach na specjalne oddziały gestapo przy szosie Biłgoraj - Zwierzyniec, w akcjach bojowych prowadzonych przez oddziały rejonu józefowskiego w okolicy Józefowa w lutym 1943 roku m. in. w bitwie koło miejscowości Trzepieciny z kompanią niemiecką po pacyfikacji wsi Lasowe; w likwidacji niemieckiej załogi osłaniającej most kolejowy w pobliżu stacji Krasnobród.

wawel.jpg
Uroczystości żałobne w Katedrze na Wawelu


Wiosną 1943 roku podczas pacyfikacji miejscowości Majdan Kasztelański został ujęty przez Niemców i osadzony w przejściowym obozie koncentracyjnym w Zwierzyńcu k. Zamościa, a następnie przewieziony do obozu na Majdanku, skąd udało mu się zbiec. Ubezpieczał zrzuty broni dokonywane przez samoloty RAF-u, jakie miały miejsce na zrzutowisku „Hipopotam” obok miejscowości Florianka w 1943 i 1944 roku. Brał udział w walkach podczas akcji Wehrmachtu pod kryptonimem „Wicher II” w Puszczy Solskiej w czerwcu 1944 roku. Po bitwie osuchowskiej uczestniczył w osłanianiu Górecka Kościelnego przed oddziałami niemiecko - kałmuckimi, które dokonywały egzekucji i palenia wsi. Po zakończeniu wojny jako uczeń zamojskiego gimnazjum nękany przez UB musiał pożegnać się z Zamojszczyzną.

pogrzeb_krakow.jpg
Msza święta pogrzebowa sprawowana w Kościele Mariackim


Pomimo to, że na stałe związał się z Krakowem pozostał wierny swoim leśnym przyjaciołom odwiedzając po wojnie rokrocznie groby Poległych jednocześnie podtrzymując bardzo serdeczne więzi z Tymi, którym udało się przeżyć czas niemieckiej okupacji i komunistycznych represji. Jednym z takich miejsc szczególnie bliskich śp. Ks. Małysiakowi były Osuchy wieś na terenie gminy i parafii Łukowa, gdzie znalazło miejsce swojego wiecznego odpoczynku 250 żołnierzy AK i BCh biorących udział w największej w Polsce bitwie partyzanckiej z 30-krotnie przeważającymi siłami niemieckiego wroga. Kiedy od 1989 roku można już było podczas uroczystości patriotycznych obchodzonych w rocznice bitwy odprawiać na cmentarzu partyzanckim w Osuchach Msze św. ks infułat zaczął przybywać co roku, by złożyć największy, najpiękniejszy dar sprawowanej za zamordowanych kolegów Eucharystii. Po apelu poległych znikał z oczu organizatorom, by w kameralnym gronie przybyłych z całej Polski żyjących uczestników bitwy - serdecznych przyjaciół spędzić kilka chwil.

W dowód uznania zasług i bohaterskiej postawy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w 2007 roku na wniosek Wójta Gminy w Łukowej nadał ks. Małysiakowi Krzyż Kawaleryjski Orderu Odrodzenia Polski za udział w bitwie pod Osuchami. Już bardzo schorowany po raz ostatni pojawił się w Osuchach w 2011 jak zwykle skromny, ciepły i niezwykle wzruszony. Powtarzał już od wiosny czekałem na to spotkanie z Wami.

Społeczeństwo Gminy Łukowa składa podziękowanie ks infułatowi za jego patriotyzm i miłość do człowieka. Podczas tegorocznych i następnych uroczystości w Osuchach tak jak do tej pory będziemy czuli Twoją księże infułacie serdeczną obecność. Dołączyłeś do swoich kolegów z Puszczy Solskiej na wieczną warte.

Wiesława Kubów - dyrektor GOK w Łukowej
współorganizator uroczystości patriotycznych w Osuchach


Reklama.

Tagi: bitwa pod osuchami   ksiądz infułat stanisław małysiak   największa bitwa partyzancka   wiesława kubów

Zobacz także

Środa popielcowa. Nawróć się

Dodane: 2020-02-25 22:37 - Komentarze  (0)  czytane (96)

TAGI: środa popielcowa, wielki post, posypanie głów popiołem, popielecKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.94.202.172

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert karnawałowy w BCK

Studniówka ZSZiO

Otwarcie nowej Sali Obsługi Interesanta WGiNG

Studniówka I LO im. ONZ

Studniówka "Budowlanki" 2020

Studniówka "Katolika" 2020

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Biłgoraj: Nie daj się oszukać! Uwaga na oszustów!

Oszustwo na tzw. wnuczka to wyjątkowo perfidny rodzaj przestępstw, w których ofiarami padają przede wszystkim osoby w podeszłym wieku,...