Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiatowy Twórca Kultury 2017 (FOTO, LISTA WYRÓŻNIONYCH)

Dodał: red Data: 2017-10-08 17:58:40 (czytane: 2486)

W druga niedzielę października br. w Biłgoraju odbył się uroczystości związane z Dniem Powiatowego Twórcy Kultury. Okolicznościowe statuetki i podziękowania za działalność artystyczną, wkład w tworzenie współczesnej kultury i kultywowanie tradycji na terenie Powiatu Biłgorajskiego otrzymały osoby indywidualne i zespoły.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpolpowiatowy_dzien_tworcy_kultury.JPG

-Już tradycją stało się w naszym Powiecie nagradzanie osób związanych z biłgorajską kulturą, jej twórców i propagatorów. Często są to pasjonaci, ludzie którzy lokalnej kulturze poświęcają swój czas, wkładając w kultywowanie tradycji, twórcze działanie i zapisywanie nowych kart swój czas i swoje talenty - podkreśla Starosta Kazimierz Paterak.

Reklama.

Gmina Aleksandrów
Agata Swacha – członek Stowarzyszenia Przyjaciół Aleksandrowa „Przełazek”, animator kultury, założyciel i prezes Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Aleksandrowie. Pani Agata była inicjatorką poboru krwi na terenie Gminy Aleksandrów. Dzięki jej zaangażowaniu w ubiegłym roku powstał w Aleksandrowie Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_1.JPG

Gmina Biłgoraj
Dominik Róg - absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach i Grupy Rekonstrukcji Historycznej WIR. Pasjonat historii, regionalista, dziennikarz. Pomysłodawca, autor projektów i inicjator działań na rzecz społeczności lokalnej. Organizator Pikników Historycznych w Brodziakach oraz Spotkań z Historią w Gminie Biłgoraj. Autor publikacji „Zabrali nam dzieciństwo - wspomnienia wojenne mieszkańców podbiłgorajskich wsi” oraz „Partyzanckiej Mapy Puszczy Solskiej.

dominik_rog_bilgoraj.JPG

Miasto Biłgoraj
Zespół Tańca Współczesnego "Ada" - zespół działa w MDK już ponad dwadzieścia lat. Tworzą go trzy grupy, skupiające dziewczęta w wieku od 6 do 19 lat. Nauczycielką i choreografem „ADY” jest pani Edyta Buczek. Tancerki „ADY” w ciągu roku szkolnego często prezentują się na lokalnych scenach podczas okolicznościowych uroczystości, uświetniają swymi występami imprezy organizowane przez MDK, a także biorą udział w wielu przeglądach i festiwalach tanecznych, na których zdobywają ważne nagrody i wyróżnienia.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_2.JPG

Anna Iskra - wieloletni dyrektor MDK w Biłgoraju, jedna z twórców i założycieli zespołu Tańca Ludowego „Tanew”, aktywnie działający członek Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca "Tanew" . W  księgarni można znaleźć książka  Pani Ani pt. "Strój biłgorajski". Wcześniej udokumentowała folklor taneczny i muzyczny Biłgoraja w pozycji pt. "Biłgorajska ty ziemio". Pani Ania otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej.

anna_iskra.JPG

Katarzyna Linert - członek stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju. Obdarzona zaufaniem organizacji pozarządowych została Przewodniczącą Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Biłgorajskiego. Pomysłodawczyni i organizator Nocy Kultury oraz współorganizator wielu imprez na terenie Powiatu, w tym festynów charytatywnych oraz inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_3.JPG

Stanisława Dzikoń - od lat związana z turystyką oraz Oddziałem PTTK w Biłgoraju. Kierownik Punktu Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Organizator rajdów rowerowych, pieszych oraz spływów kajakowych. Promotorka aktywnego wypoczynku oraz walorów krajoznawczych Powiatu Biłgorajskiego.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_4.JPG

Andrzej Klucha - założyciel Stowarzyszenia Noodles Stage oraz Centrum Kultury Niezależnej Pogotowie. Wokalista w zespole Shame Yourself. Organizator koncertów muzyki niezależnej i alternatywnej. Organizator wielu koncertów i imprez charytatywnych oraz festiwali. Ostatnio Festiwal Smaków. Współorganizator Rockowiska Zwierzyniec oraz Cieszanów Rock Festiwal.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_5.JPG

Tomasz Falandysz - dobry duch biłgorajskiej kultury, kierownik Działu Administracyjno - Technicznego Biłgorajskiego Centrum Kultury. Łączy pracę zawodową z pasją społecznie pomagając przy wielu przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez różne stowarzyszenia z terenu Powiatu.

tomasz_falandysz.JPG

Gmina Biszcza
Piotr Cichórz - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy, organizator imprez kulturalnych, zaangażowany na rzecz lokalnej społeczności, współpracuje z instytucjami i organizacjami Gminy. Członek Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Biszczy.

piotr_cichorz_biszcza.JPG

Gmina Frampol
Zespół folklorystyczny „Żurawina” z Korytkowa Małego. Z inicjatywy dyrektora Szkoły Podstawowej przy wsparciu nauczycieli i rodziców w październiku 2006 roku w Korytkowie Małym przy Kole Gospodyń Wiejskich powstał zespół ludowy „Żurawina”. Zespół liczy 10 członków. Kierownikiem  jest Halina Iwańczyk, a oprawę muzyczną przygotowuje Dyrektor MGOK we Frampolu Kazimierz Oszust. Zespół w swojej działalności kultywuje dawne obrzędy i zwyczaje polskiej wsi. Zespół „ Żurawina” w swoim dorobku ma trzy własne widowiska obrzędowe: „Bądźmy sobie mili przy Świętej Wilii”, „Korytkowskie zaloty” i „Herody” oraz bogaty repertuar przyśpiewek ludowych, kolęd i pastorałek. Podczas różnych uroczystości prezentuje również swoje potrawy regionalne.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_6.JPG

Gmina Goraj
Hosznianki to zespół artystyczny założony został w 1974 roku z inicjatywy Romana Górnego, miejscowego nauczyciela muzyki, który kierował tym zespołem przez 30 lat. W swoim dorobku zespół ma wiele nagród i wyróżnień w różnych przeglądach od szczebla gminnego do ogólnopolskiego. Występował wraz z Anną Malec i Kapelą Braci Bździuchów z Aleksandrowa w Kazimierzu Dolnym na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

hosznianki.JPG

Gmina Obsza
Leokadia Mucha z miejscowości Zamch, od wielu lat aktywnie uczestniczy w Kole Gospodyń Wiejskich „Zamszanki”, współorganizując wiele lokalnych przedsięwzięć o charakterze świeckim i kościelnym. Pani Leokadia największe sukcesy odnosi jako śpiewaczka, będąc członkinią zespołu oraz solistką. W tym roku zajęła II miejsce na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

leokadia_mucha.JPG

Gmina Józefów
Pani Genowefa Surmacz - jest osobą wielce oddaną kulturze ludowej, a jej domeną są pieśni i piosenki ludowe o różnym charakterze. Przez połowę swojego życia przewodniczyła Kołu Gospodyń Wiejskich w Górecku Starym prowadząc na jego bazie ludowy zespół śpiewaczy „Górecczanki”, z którym występowała na wielu festiwalach ludowych, m. in. w Przemyślu, Lublinie, Zamościu.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_7.JPG

Gmina Księżpol
Zespół Folkowy „Konwalia” z Księżpola - Zespół działa od 2011 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu. Kierownikiem muzycznym zespołu jest  Andrzej Kusiak. Zespół chętnie uczestniczy i uświetnia głównie imprezy kulturalne na terenie Gminy. Prezentował się również na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Dąbrowie k/Aleksandrowa, a także na Przeglądzie Kolęd w Biszczy czy Dożynkach Powiatowych w Potoku Górnym. Posiada bogaty i różnorodny repertuar utworów kolędy, pieśni patriotyczne i partyzanckie a także ludowe i biesiadne.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_8.JPG

Gmina Łukowa
Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV – tegoroczne zdobywczynie Baszty w Kazimierzu. Zespół działa od 1987 roku. Nazwa pochodzi od sołectwa Łukowa IV, na terenie którego zamieszkują śpiewaczki. Obecnie zespół liczy 8 osób. Śpiewają pieśni wielkopostne, kolędy, dawne pieśni kościelne oraz przyśpiewki weselne. Prezentują pieśni patriotyczne, wojskowe i legionowe oraz repertuar popularny. Cześć ich bogatego i różnorodnego repertuaru znaleźć można na płytach CD wydawanych przez GOK oraz w książce "Mała Ojczyzna – Łukowa - Pieśni Korzeni”. Rok 2017 przyniósł śpiewaczkom basztę - nagrodę główną kazimierskiego Festiwalu.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_9.JPG

Gmina Potok Górny
Pani Zakrzewska Grażyna z Jasiennika Starego z gminy Potok Górny. Jest nauczycielką wychowania przedszkolnego. Udziela się społecznie, pracuje z dziećmi i rodzicami. Jest reżyserem i pomysłodawcą przedstawień bajkowych z udziałem rodziców. Wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych na terenie Gminy.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_10.JPG

Gmina Tarnogród
Elżbieta Kyc – prowadzi szeroka działalność z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, zarówno na polu zawodowym jak i społecznym na terenie Gminy Tarnogród oraz Gmin ościennych. Jako prezes Tarnogrodzkiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, którego jest założycielką, pracuje i udziela się społecznie. Pozyskuje wsparcie na zadania publiczne - imprezy integracyjne osób niepełnosprawnych tj. plener malarski, Festiwal Muzyczny Magiczna Nutka, Kulinarne Mistrzostwa Osób Niepełnosprawnych. Jest także współzałożycielką Tarnogrodzkiego Klubu Wolontariatu „Pomocna Dłoń”.

powiatowy_dzien_tworcy_kultury_11.JPG

Gmina Tereszpol
Nagrodzonym zespołem z terenu Gminy Tereszpol jest Chór "Oaza", którego kierownikiem jest Dorota Dobosz. Chór to ambasador kultury Gminy Tereszpol, aktywnie działający od 10 lat. Chórzyści zajmują się oprawą Mszy świętych, występują na dożynkach czy innych uroczystościach patriotyczno - kulturalnych. Posiada bogaty repertuar pieśni kościelnych, ludowych i patriotycznych. Członków Chóru najbardziej cieszy to, że w ich ślady idzie młode pokolenie.

Gmina Turobin
Koło Gospodyń Wiejskich z Czernięcina Głównego - Koło funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Przewodniczącą Koła jest Teresa Polska, która prowadzi także zespół śpiewaczy. Panie często same tworzą teksty piosenek i wierszy, prezentowanych podczas różnych gminnych i parafialnych uroczystości. Kultywują rodzime tradycje i zwyczaje.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: powiatowy dzień twórcy kultury   powiat biłgorajski   kultura ludowa   wyróżnienie twórców ludowych

Zobacz także

Wystawa z poezją o Biłgoraju

Dodane: 2018-09-18 20:07 - Komentarze  (0)  czytane (251)

TAGI: wystawa z poezją o biłgoraju, bck biłgoraj, biłgorajscy poeci, poezja o biłgorajuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.166.141.69

Kw (2017-10-10 15:59:57)

Jako zwykły obywatel i jednocześnie potencjalny odbiorca tej "Kultury", który daleki jest od oceny innych za działalność (jakąkolwiek), czy gorzej do wytykania i obrażania uważam, że tego rodzaju wyróżnienia będą zawsze poddawane krytyce innych, będą jacyś niezadowoleni. Może poza osobami wyróżnianymi (raz czy więcej).!
W tej formule, którą stosuje ten czy inny samorząd będą na listach do wyróżniania osoby, które pracują SPOŁECZNIE i poświęcają swój wolny czas i będą takie, które PRACUJĄ NA ETATACH - siedzą sobie na różnych stanowiskach w placówkach publicznych biorąc pieniądze z budżetu a "przy okazji" realizują tę "kulturalną działalność". Często gęsto w ramach godzin pracy "zdobywają zasługi" za swoją pracę na tym polu!? Nie da się porównać jednych i drugich. A że władza specjalnie nie odróżnia takich kwestii, stąd na pewno będą zdania podzielone w tej materii -Kto zasłużył naprawdę na nagrodę a kto nie -albo tylko na okazyjny dyplom. Autentyczni SPOŁECZNICY i DZIAŁACZE (którzy znajdą się czasem w gronie tych wybranych) - nie oglądają się na nagrody, tylko działają, bo tym żyją, bo inaczej nie potrafią...Dziękuję!

PS (2017-10-10 09:00:02)

Gdyby powiatowi urzędnicy trochę pomyśleli to, wyróżniliby jeszcze parę stowarzyszeń z powiatu. M.in. z terenu gm. Biłgoraj takiego wyróżnienia chyba nigdy "nie dostąpiło" stow. "Moje Nadrzecze".?!

uuuu. (2017-10-08 20:18:37)

Jeden taki to sam się nominował.

xxx (2017-10-08 19:38:57)

Żenada... Co to za twórcy kultury? Na siłę wybrani, tylko niech pewne osoby zadadzą sobie pytanie, czy w ogóle powinny były się tam znaleźć...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Voucher do food trucka

Polecamy

79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Pod Krzyżem Katyńskim, na części wojskowej cmentarza przy ulicy...

Największa inwestycja energetyczna na Lubelszczyźnie

Jeszcze w tym roku w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”...

Nowy proboszcz w Majdanie Starym (FOTO)

Dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe, ks. Witold Batycki, dokonał...

Podpisy i decyzja Rady Miasta Biłgoraj to tylko kroki w kierunku ogłoszenia św. Marii Magdaleny Patronką Biłgoraja (AUDIO)

Niespełna dwa tygodnie zbierane są w Biłgoraju podpisy pod wnioskiem...

Apel do rządu (AUDIO)

Rada Powiatu przyjęła stanowisko w sprawie sytuacji na rynkach...

100-lecie niepodległości i św. Maria Magdalena (FOTO)

W Biłgoraju trwają uroczystości ku czci świętej Marii Magdaleny...

Ogłoszenia