Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiatowy Dzień Twórcy Kultury - Biłgoraj 2015 (FOTO, LISTA WYRÓŻNIONYCH)

Dodał: red Data: 2015-10-15 12:15:32 (czytane: 6289)

-Dzisiejsze spotkanie to wyraz uznania dla Państwa pracy, poświęcenia i podejmowanego trud. Od lat staramy się w sposób symboliczny uhonorować tych, którzy ocalają od zapomnienia spuściznę minionych pokoleń i dokładają do niej swój pot, trud i poświęcony czas - mówił Starosta Biłgorajski.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol-Mam dzisiaj ogromny zaszczyt spotkać się z tymi z Państwa, którzy tworząc i pielęgnując lokalną kulturę i tradycję wpisujecie się w łańcuch pokoleń tych, którzy przez dziesięciolecia pracowali na pomyślność i rozwój naszej Małej Ojczyzny - Ziemi Biłgorajskiej. To nasze spotkanie ma już swą tradycję, a jego głównym celem jest wyróżnienie osób zaangażowanych w rozwój kultury, a także integracja środowiska społeczników, którzy angażują się w działalność kulturalną ubogacają naszą sferę duchową i kultywują tradycje naszych Ojców - mówił do zebranych Starosta Biłgorajski.

tokarski_piskorski.JPG


Starosta Tokarski podkreślał w swym wystąpieniu, że w ogromnej większości, działalność na polu kultury to działalność nie nastawiona na zysk, to poświęcanie swych talentów, swej pracy i czasu, by ocalić od zapomnienia obrzędy i pieśni, całą tradycję, która wpisała się w rytm pór roku, świąt katolickich i wydarzeń związanych z życiem człowieka. Mówił także o planowanych na przyszły rok Światowych Dniach Młodzieży, podczas których na Ziemię Biłgorajska przyjedzie około 500 osób z całego świata. To, jak podkreślał Starosta okazja by promować i pokazać naszą kulturę młodzieży z całego świata oraz utwierdzić gości w przekonany o polskiej gościnności.

dzien_tworcy_kultury.JPG


W imieniu samorządu Powiatowego Starosta dziękował: -W imieniu władz Powiatu Biłgorajskiego, pragnę wszystkim Państwu podziękować i nisko się ukłonić przez Państwa dokonaniami - ludowi twórcy, działacze kultury, zespoły ludowe i ludowi artyści są naszymi ambasadorami w Polsce i poza jej granicami - jak to miało miejsce w przypadku artystów z Młodzieżowego Domu Kultury. Przyjmiecie państwo serdeczne podziękowania i niskie ukłony za waszą pracę i pasję, którą żyjecie.

zespoly_ludowe_bilgoraj.JPG


Prezentacja podmiotów wyróżnionych tytułem „Powiatowy Twórca Kultury 2015”:
1. GMINA ALEKSANDRÓW:
Waldemar Cios - Zaangażowany w działalność w sferze kultury na rzecz swojego środowiska. Przez wiele lat włączał się do organizacji dożynek gminnych przyczyniając się do integracji wspólnoty sołeckiej. Stanowi dobry przykład aktywności społecznej na rzecz środowiska lokalnego.
Edward Nowak - Wieloletni radny a obecnie prezes Koła Gminnego Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej. Bardzo aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności w środowisku seniorskim w tym kombatanckim. Pomagał przy zebraniu informacji na temat historii sołectwa w Aleksandrowie Trzecim. Aktywnie włącza się w uroczystości organizowane na terenie gminy.

2. GMINA BIŁGORAJ:
Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej Skład Zespołu - Krzysztof Malec, Piotr Ostrowski, Henryk Głowa, Stanisław Portka, Tadeusz Małysza , Józef Małysza , Jerzy Odrzywolski. Jan Szymaniak - instruktor - panowie są członkami zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej, który działa już ponad 40 lat. „Jarzębina” jest ambasadorem kultury Ziemi Biłgorajskiej. Kultywuje tradycje i obrzędy swojej rodzinnej wsi poprzez śpiew, strój, spektakle obrzędowe i ginące rzemiosła.  Mają na swoim koncie niezliczoną ilość występów na scenach regionalnych i ogólnopolskich, wiele nagród zdobytych w konkursach, przeglądach i festiwalach piosenki ludowej, patriotycznej i religijnej oraz kilkanaście nagród za autorskie widowiska obrzędowe zdobytych na Ogólnopolskich Sejmikach Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.  W tym roku zdobyli  I nagrodą 49. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Helena Skwarek ze Starego Bidaczowa jest kierowniczką zespołu śpiewaczego z Bidaczowa. Zespół w tym roku obchodził  jubileusz 40 lat działalności. Zespół śpiewaczy jest zawsze obecny i aktywny w życiu społeczności lokalnej występując na uroczystościach kościelnych i gminnych. Ma na swoim koncie nagrody zdobyte na przeglądach piosenki, nagrody za wieńce dożynkowe oraz sukcesy za widowiska obrzędowe z Ogólnopolskich Sejmików Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. W ubiegłym roku zdobyła prestiżową dla gminnych zespołów śpiewaczych Nagrodę im. Ireny Potockiej.
Zofia Sławińska - Wasąg jest kierownikiem i założycielem zespołu śpiewaczego STOK z Hedwiżyna. Zespół w tym roku obchodził 10 – lecie działalności. Zespół aktywnie działa na rzecz swojej społeczności. Organizuje uroczystości dla mieszkańców  i jest współorganizatorem Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie. Zespół oprawia muzycznie uroczystości kościelne, bierze udział w imprezach gminnych i przeglądach regionalnych. Przez lata swojej działalności zdobywał nagrody na Festiwalu Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie i na Festiwalu Piosenki Maryjnej w Górecku.

artysci_ludowi_gmina_bilgoraj.JPG


3. GMINA BISZCZA:
Magda Kara-Sajek - magister sztuki wydziału grafika warsztatowa w Lublinie, malarz-rysownik, ilustrator książek, tworzy animacje filmowe, pedagog, jej prace obecne są w prywatnych kolekcjach na całym świecie (Peru, Stany Zjednoczone, Japonia, Rosja, Włochy, Holandia i wielu innych). Tomasz Kara-Sajek - absolwent Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, artysta-plastyk, czeladnik rzeźbiarz-snycerz, instruktor kwalifikowany rzemiosła (tkactwo, rzeźba, ceramika),pasjonuje go drewniana architektura ludowa, muzyk-multiinstrumentalista. Rodzice czwórki dzieci, mieszkańcy miejscowości Suszka w Gminie Biszcza. Organizatorzy wystaw, akcji artystycznych i warsztatów połączonych z animacją.
Urszula Mielech - emerytowana nauczycielka, znana i lubiana organizatorka wielu przedsięwzięć religijno - kulturalnych na terenie gminy. Bardzo zaangażowana w życie społeczne i kulturalne swojej społeczności. Przyjaciółka Koła Radia Maryja w Parafii pw. Najświętszego serca Jezusa w Biszczy.

5. GMINA FRAMPOL:
Jolanta Gucma - bibliotekarka, kierownik Filii Bibliotecznej w Teodorówce Gminie Frampol. Od początku pracy w kulturze pomaga przy organizacji imprez organizowanych przez M-GOK. Znana i lubiana w swoim środowisku, zawsze chętna do pomocy, znana z wielu inicjatyw dla dzieci i młodzieży. 
Agata Łuczyn - kierownik zespołu wokalnego GOSPA w Karolówce  Gminy Frampol.
Zespół istnieje od 2013 roku i ma na swoim koncie wiele sukcesów m. in. gościnne występy w różnych gminach i audycji w Katolickim Radiu Zamość. Przez siedem lat uczyła się śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju pod kierunkiem Pana Andrzeja Czernika w zespole wokalnym „Zawierucha”. Poza zespołem jestem sołtysem wsi: Karolówka, Sokołówka Kolonia i Niemirów, a także członkiem i współzałożycielem stowarzyszenia dla rozwoju wsi Karolówka - Lepsze Jutro.

Reklama.

6. GMINA GORAJ:
Ksiądz kan. Adam Marek - proboszcz parafii p w. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju w latach 2002 – 2015. Ksiądz Adam to człowiek otwarty, życzliwy, zawsze chętnie służy radą i pomocą. Podczas Swojej posługi kapłańskiej wspierał wiele przedsięwzięć kulturalnych w gminie Goraj. Współpracował z Gminnym Ośrodkiem Kultury przy wydawaniu przewodnika o Gminie Goraj, książki „Dzieje Goraja” oraz kalendarza na 2014 rok. Z Jego inicjatywy powstał Chór parafialny. Dzięki wsparciu i motywacji ks. Adama chór mógł rozwijać swoje umiejętności i zdolności, co pozwoliło na osiąganie sukcesów w konkursach muzycznych na szczeblu powiatowym, regionalnym, wojewódzkim i międzynarodowym.
Chór parafii p. w. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju - skład chóru: Diana Adamska – dyrygent , Maryla Kołtyś, Marzena Kaziród, Małgorzata Duma, Ewelina Mazur, Eliza Widz – Jagusztyn, Teresa Lewczyk, Andżelika Kalinowska, Małgorzata Łukaszczyk, Malwina Frąckowska – Chrut Małgorzata Kurek, Anna Garbacz, Natalia Bracha, Mariola Dolińska, Joanna Torba, Anna Pintal, Karolina Fiedurek  Monika Prus, Ewelina Bojanowska, Mariusz Kalinowski, Jan Zapora, Zbigniew Skrok, Tomasz Pąk, Jerzy Odrzywolski    Józef Duma, Marcin Widz,  Jacek Kwapisz,  Krzysztof Lewczyk, Mieczysław Duma, Jacek Doliński. Chór powstał z inicjatywy ks. Adama Marka w 2009 r. Założycielem i dyrygentem chóru jest Diana Adamska. Aktywnie uczestniczy w tworzeniu kultury Gminy Goraj. We współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury organizuje różnego rodzaju koncerty i imprezy artystyczne. Od kilku lat mają miejsce w Goraju Koncerty Pieśni Maryjnych „Królowej Anielskiej śpiewajmy” z udziałem chórów Ziemi Biłgorajskiej. 11 listopada 2014 r. Chór przygotował akcję wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych pt. „Zgodnym chórem dla Ojczyzny”, w której brała udział cała społeczność zgromadzona podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości. Ponadto chór ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach muzycznych regionalnych, wojewódzkich i międzynarodowych, m.in.: I miejsce na II Regionalnym Przeglądzie chórów w Lubaczowie w 2013 r., I miejsce w Konkursie Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 2014 roku i wiele innych.

chor_z_goraja.JPG


7. GMINA JÓZEFÓW:
Beata Harasiuk - nauczyciel dyplomowany Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Majdanie Nepryskim. W  ciągu 26 letniej pracy podejmowała różnorodne działania: opracowała i wdrożyła programy autorskie: „ Program edukacji regionalnej dla klas I - III”,  oraz „Śpiewamy i tańczymy - program edukacji muzyczno - regionalnej dla klas I - III szkoły podstawowej”. Od 14 lat prowadzi założony przez siebie zespół wokalno - taneczny „Promyczki”. Jest autorką publikacji „Ocalić od zapomnienia” - zawierającej zbiór pieśni, tańców i obrzędów ludowych. Od 16 lat prowadzi szkolny teatrzyk lalkowy „Pinokio”, którego jest założycielką. Teatrzyk występuje z przedstawieniami dla uczniów naszej szkoły, zaprzyjaźnionego przedszkola i środowiska lokalnego. Od 13 lat jest inicjatorką i organizatorką Małego Festiwalu Piosenki Dziecięcej o Józefowskiego Słowika” o zasięgu powiatowym. Jest inicjatorką i organizatorką imprezy środowiskowej „Spotkania pokoleń”, podczas którego młode pokolenie – dzieci, nauczyciele i pracownicy szkoły spotykają się ze starszym pokoleniem – babcie, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Krystyna Świstek - były pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie - obecnie na emeryturze. Amatorsko zajmuje się rękodziełem artystycznym już od wielu lat. Interesują ją różnego rodzaju dekoracje, ozdoby, stroiki. Na początku, przy okazji różnych pokazów, podpatrywała artystów przy pracy, następnie sama zaczęła eksperymentować, tworząc kompozycje kwiatowe, stroiki, bukiety, wieńce, świąteczne ozdoby. Tworzy z różnych materiałów, używając wielu technik zdobniczych.

8. GMINA KSIĘŻPOL:
Teresa Kowal -  członkini Klubu Seniora, działającego przy GOK w Księżpolu. Od lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Księżpola. Jej osiągnięcia to min.: aktywne włączanie się w przygotowywanie wspólnie z innymi członkiniami K.S. wystroju różnych imprez o zasięgu lokalnym tj.dożynki gminno-parafialne (kwiaty z różnego rodzaju materiałów, dekoracje z wykorzystaniem zbóż i in.). Pani Teresa to również mistrzyni w zakresie potraw regionalnych. Potrawy i wypieki wykonane pod jej kierownictwem uświetniały i uświetniają różne gminne imprezy kulturalne.
Janusz Szczur z kulturą jest związany ponad 30 lat. Założył zespół muzyczny, udzielał się również w chórze. W roku 2013 wspólnie z innymi osobami założył w Zawadce zespół folklorystyczny "Za horyzontem". Pan Janusz śpiewa jak również zajmuje się stroną muzyczną w zespole (gra na różnych instrumentach) jest również instruktorem śpiewu. W każdej imprezie organizowanej na terenie gminy(festyny, koncerty, dożynki)zespół " Za horyzontem" aktywnie uczestniczy.
Zygmunt Hanczarek - współtwórca zespołu ludowego Konwalia, działacz lokalny, popularyzator zdrowego stylu życia, organizator  imprez kulturalnych o zasięgu gminnym i międzygminnym. Pan Zygmunt wspiera twórców ludowych, organizator zbiórek charytatywnych. Człowiek który poświęca swój czas dla innych.

powiatowy_dzien_twórcy_kultury.JPG


9. GMINA ŁUKOWA:
Lucyna Paluch i Stanisława Hajda. Stanisława Hajda – przewodnicząca Zespołu Śpiewaczego Łukowej II. Pani Stanisława jest osobą koordynującą działalność Pań należących do Zespołu Śpiewaczego z sołectwa Łukowa II z GOK w Łukowej. Razem z członkiniami zespołu bierze czynny udział w imprezach gminnych i powiatowych. Wykazuje się dużym talentem organizacyjnym i oddaniem pracy kulturalnej i społecznej.
Lucyna Paluch pracuje w GOK w Łukowej, w tym roku obchodząca Jubileusz 30-lecia pracy na rzecz kultury.
Była przez wiele lat instruktorem tanecznym. Zawsze bardzo oddana pracy kulturalnej i społecznej. Wśród licznych obowiązków zajmuje się także redagowaniem wydawanych publikacji i dokumentacją fotograficzną wszystkich uroczystości gminnych.

9. GMINA OBSZA:
Zespół Śpiewaczy DORBOZIANKI. Skład Zespołu: Wurszt Kazimiera, Wurszt Krystyna,  Lejbt Stefania, Mach Maria, Szwed Justyna, Paluch Krystyna, Pender Halina, Grosman, Barbara,Welcz Czesława, Pender Danuta. Zespół powstał w 1978 roku z inicjatywy Pani Kazimiery Wurszt która od tamtego czasu do chwili obecnej nieprzerwanie jest jego przewodniczącą. Zespół w swoim repertuarze posiada  pieśni ludowe ,obrzędowe przyśpiewki, kolędy , ballady oraz piosenki rosyjskie  i pieśni partyzanckie. W swojej działalności zespół stara się z pietyzmem  pielęgnować najstarsze, niejednokrotnie  unikalne już pieśni i przyśpiewki związane z dawnymi obyczajami, wciąż poszukuje takiego właśnie repertuaru, który później wiernie prezentuje podczas  swoich występów. W swojej ponad 35-letniej działalności Dorbozianki brały udział w niezliczonej ilości przeglądów, festiwali, konkursów i spotkań o charakterze lokalnym i ogólnopolskim zdobywając  w nich wiele nagród i wyróżnień między innymi I miejsce 2014 r na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz  prestiżową  ministerialną nagrodę im. Oskara Kolberga.

wyroznienie_od_starosty.JPG


10. POTOK GÓRNY:
Jan Partyka - autor książki wspomnień "Krętymi ścieżkami z Naklika do Rzeszowa”, założyciel Izby Pamięci w Gimnazjum w Szyszkowie, miłośnik historii oraz kolekcjoner pamiątek historycznych. Wspiera wiele przedsięwzięć patriotyczno - historycznych, kulturalnych na terenie gminy.
Mariusz Waliłko - zajmuje się wikliniarstwem. Wykonuje kwietniki, koszyki różnego rodzaju, płoty. Wykonywane  wyroby cieszą się dużym zainteresowaniem na imprezach gminnych, powiatowych na terenie gminy jak i okolicznych województw.

11. GMINA TARNOGRÓD:
Józefa Pograniczna - członkini grupy wieńcowej Różańca Pierwszego, twórca przyśpiewek i pieśni ludowych wykonywanych podczas dożynek gminnych i wielu prostości patriotyczno – religijnych.
Małgorzata Trybuch – Zastępca Prezesa Stowarzyszenia Złota Nitka, członkini grupy wieńcowej Luchowa Dolnego, znana i lubiana organizatorka uroczystości kulturalnych i spotkań z kobietami.
Amatorski Zespół Teatralny został odrodzony we  wrześniu 2000 roku, jednak korzenie tradycji teatralnych w środowisku sięgają głęboko w przeszłość, czasów przed  II wojną światową. Po wojnie podjęto próby reaktywacji teatru. Inicjatorami tych działań byli nauczyciele szkoły podstawowej, przede wszystkim pani Maria Karwan. W latach sześćdziesiątych bardzo prężnie działał  amatorski zespół teatralny przy domu kultury za sprawą ówczesnego kierownika Władysława Dubaja, a w 1967 roku w ramach obchodów 440 – lecia Tarnogrodu wystawiono sztukę Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje” oraz kolejne „Moralność pani Dulski”, „Małżeństwo Loli” Henryka  Zbierzchowskiego, „Posażna jedynaczka”. Tarnogrodzcy aktorzy wystawiają przedstawienia nie tylko dla lokalnej społeczności. Znani są m.in. w Lubaczowie, Cieszanowie, Dynowie, Przemyślu, Giedlarowej. Opiekunem zespołu i reżyserem jest emerytowana instruktorka TOK pani Helena Zając, która zawsze  stara się dobrać aktorów odpowiednio do ról, co ma zapewnić sztuce wyrazistość bohaterów i sympatię widzów. To właśnie  na  podwalinach tarnogrodzkiego teatru amatorskiego odbywają się doroczne Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej oraz Regionalny Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.

12. GMINA TERESZPOL:
Magdalena Marzec - dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. Od 8 lat propaguje czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Oprócz prac merytorycznych związanych z obsługą czytelników prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w okresie ferii i wakacji, organizuje warsztaty rękodzieła, spotkania z twórcami ludowymi i imprezy środowiskowe, których celem jest popularyzacja szeroko rozumianej kultury. Przygotowuje wystawy, lekcje biblioteczne i spotkania autorskie. Organizuje konkursy plastyczne, literackie, fotograficzne. Od kilku lat prowadzi akcje „Z książką do przedszkolaka” mająca na celu propagowanie literatury pięknej wśród najmłodszych.
Koło Gospodyń Wiejskich „Lipowczanki”. Skład Koła Wiesława Bździuch – przewodnicząca, Członkinie: Wanda Borsuk, Maria Sirko, Bogumiła Komornik, Leokadia Sykała, Irena Pacyk, Teresa Siemko, Janina Szeptuch
KGW to niezależna organizacja kobieca działająca od 1989 r. Założycielką i przewodniczącą kola jest Pani Wiesława Bździuch.. Ich działalność koncentruje się na pomocy rodzinom wiejskim i zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu folkloru. Uczestniczą aktywnie w imprezach gminnych jak i powiatowych. Biorą czynny udział w życiu kulturalnym i religijnym, chętnie organizują spotkania w zakresie kultywowania tradycji ludowych.

kolo_gospodyn_wiejskich_tereszpol.JPG


13. GMINA TUROBIN:
Sabina Ogorzałek od wczesnych lat młodości bierze aktywny udział w tworzeniu i upowszechnianiu kultury ludowej w środowisku lokalnym. Była jedną z inicjatorek powstania Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Rokitów. Koło funkcjonuje tam od ponad 40 lat. Pani Sabina jest Przewodniczącą od 2001 r. Wraz z Kołem uczestniczy w licznych uroczystościach lokalnych, zarówno świeckich jak i religijnych. Prowadzi różnorakie działania mające na celu upowszechnianie miejscowych tradycji i zwyczajów ludowych. Stara się włączyć do współpracy młodzież i ma na tym polu spore sukcesy. Prowadzi też Zespół Śpiewaczy działający przy KGW i wraz z nim występuje podczas uroczystości gminnych, propagując ludowe pieśni i przyśpiewki.
Danuta Dzida to pasjonatka tradycji i kultury, skarbnica wiedzy na temat ludowych zwyczajów i obrzędów. W aktywną działalność na rzecz środowiska włączyła się w wieku 16 lat poprzez wstąpienie do Związku Młodzieży Wiejskiej. Była inicjatorką powstania Zespołu Śpiewaczego Gródczanie, zespołu, który do dziś uświetnia swoją obecnością wszystkie uroczystości gminne, ale też bardzo często powiatowe czy wojewódzkie.  Zespół Gródczanie zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia,  m.in. podczas Festiwalu Kapeli i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

14. MIASTO BIŁGORAJ:
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju:
- Jolanta Bednarz
- bibliotekarz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Profesjonalnie dobiera księgozbiór dla różnych grup czytelniczych. Od 10 lat zajmuje się opracowywaniem zbiorów bibliotecznych w systemie MAK 4.3, a obecnie MAK +. Dzięki jej pracy z dniem 1 października 2015 roku, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju, uruchomiła komputerową wypożyczalnię zbiorów bibliotecznych. Pozwoliło to na: stworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy czytelników, rejestrację wypożyczeń i udostępnień, prowadzenie statystyk bibliotecznych oraz szerokiego wachlarza raportów.
- Dorota Maksymiuk - bibliotekarz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju z ponad 30 letnim stażem pracy. Inicjuje wiele konkursów literackich, fotograficznych, wystaw, spotkań literackich, autorskich mających na celu promowanie historii, dnia dzisiejszego "małej Ojczyzny".  Jest  autorką dużej wystawy:" Zabytki Biłgoraja" oraz  gry miejskiej: "Literacko-historyczny Rynek w Biłgoraju", Prowadzi Dyskusyjny Klubu Książki,  Współorganizuje akcje:" Noc Bibliotek", " Noc Kultury", "Tydzień Bibliotek", Bookrossing - " ZaCZYTAMYBiłgoraj".
Wiktoria Klecha - wieloletnia lokalną publicystka i pisarka, autorka kilku powieści obyczajowych. Uczestnika kampanii wrześniowej i  Armii Andersa. Okupacje niemiecką wraz z rodziną spędziła w Biłgoraju. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęła pracę zawodową w Zjednoczeniu Energetycznym, a następnie w Wydziale Zdrowia Powiatowej Rady Narodowej w Biłgoraju. od 1999 roku aktywnie udziela się w Biłgorajskim Towarzystwie Literackim. Wydała książki „Na skraju Puszczy Solskiej”, „U źródeł Czarnej Łady”, „Piękna Marusia”, Weronika. Współpracuje z Biłgorajską Gazetą Samorządową  „Tanew”, gdzie zamieszcza swoje bogate wspomnienia o Biłgoraju i jego mieszkańcach.

15. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY:
Joanna Łukaszczyk - od dziesięciu lat pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju jako nauczyciel zajęć teatralnych. Z pasją i zaangażowaniem wprowadza dzieci i młodzież w interesujący, magiczny świat teatru. Wśród młodych ludzi, którzy uczęszczali niegdyś na zajęcia teatralne prowadzone przez Joannę Łukaszczyk są dziś studenci wydziałów aktorskich, artystycznych, kulturalnych.  Posiadaną wiedzę Joanna Łukaszczyk wykorzystuje nie tylko podczas pracy w MDK, czy przedszkolu, ale także prowadząc jednodniowe lub cykliczne warsztaty teatralne dla młodzieży ze szkół na terenie gminy Biłgoraj. J. Łukaszczyk udziela się także dla środowiska lokalnego, pracując jako członek komisji lokalnych konkursów recytatorskich, krasomówczych, czy teatralnych W marcu 2015 roku utrzymała nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Kamil Gulak - pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju na stanowisku operatora sprzętu audiowizualnego. Od lat zajmuje się montażem audycji "Telewizji Młodzieżowej "NAFALI", które emitowane są w Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. Jest współtwórcą filmów promocyjnych powiatu biłgorajskiego.  Jest  również współzałożycielem Zespołu KALI-GULA, który działa od 2005 roku, promując muzykę zarówno, na rynku lokalnym, jak i ogólnopolskim.  Jest uzdolniony muzycznie, śpiewa, gra na gitarze elektrycznej, basowej oraz klawiszach. Wspólnie z kolegą z grupy KALI- GULA tworzy też  muzyczny projekt "Aquaritia". We wrześniu tego roku odniósł znaczący sukces podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej w Limanowej, występując tam z grupą "Erwin i Leśni Goście" i zajmując z nią III miejsce. Jest również założycielem wytwórni "Fabryka Ufo".

powiat_bilgorajscy_tworcy_kultury.JPG


Pozostali wyróżnieni:
Jan Kowal - przedsiębiorca, społecznik, autor książki „ Biłgorajskie Tematy” która stanowi zbiór felietonów. Autor i współautor 8 patentów, 10 publikacji i jednego skryptu, autor felietonów do gazet biłgorajskich. Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Moje Nadrzecza oraz wiceprezes Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego członek zarządu Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, animator rozwoju rodzinnej miejscowości Majdan Nowy i Majdan Stary, orędownik Chóru Męskiego Klucz. Pochodzący z Rudy Zagrody Biłgorajczyk,  swoje dorosłe życie postanowił związać ze Śląskiem. To właśnie tam rozpoczął studia, by następnie zostać pracownikiem naukowym Politechniki Śląskiej. Posiadacz tytułu Mecenas Kultury Biłgoraja przyznanego przez Radę Miasta i Burmistrza Biłgoraja. Jednak po przejściu na emeryturę postanowił wrócić w rodzinne strony i zająć się działalnością społeczną. Jest nie tylko miłośnikiem muzyki, czy sztuki, został felietonistą.Wydanie specjalne 3 częściowe „Biłgorajskich Tematów” Pan Jan Kowal darował wszystkim szkołom i bibliotekom, a także ośrodkom pomocy społecznej Powiatu Biłgorajskiego promując w ten sposób Ziemię Biłgorajską i uczestnicząc w budowie jej korzystnego wizerunku. 
Maryla Olejko - kierownik artystyczny w Biłgorajskim Centrum Kultury, organizatorka Ogólnopolskich Konkursów Recytatorskich, reżyserka i aktorka wielu przedstawień i widowisk artystycznych takich jak:  Biłgorajskie Spotkania z Poezją śpiewaną i Piosenką Autorską, 250 lecie Teatru Publicznego w Polsce – obchody w Biłgoraju, Organizatorka imprez masowych i małych recitali.
Paweł Stelmach - na codzień pracownik BCK, instruktor muzyczny i animator kultury. Z wykształcenia muzyk. Dyrygent Chóru Męskiego Ziemi Biłgorajskiej ECHO. Aktywny uczestnik życia kulturalnego Biłgoraja w formacjach muzycznych amatorskich i zawodowych. Autor wielu pomysłów artystycznych realizowanych wspólnie a wieloma podmiotami życia kulturalnego miasta i Powiatu.
Renata Ćwik - Dyrektor Tarnogrodzkiego Domu Kultury. Od 1995r. działa w Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym. Zajmowała się organizacją cyklu sesji naukowych "Tarnogrodzkie spotkania z historią" , dokumentuje i popularyzuje historię miasteczka jego herb i strój regionalny. Redaguje  "Kwartalnik Tarnogrodzki" . Od 1999 aktywnie działa w Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym , w 2008 roku weszła w skład zarządu Tarnogrodzkiego Klub Wolontariatu „Pomocna Dłoń”. W roku 2014 z pasjonatami, tradycją kultury założyła Towarzystwo  Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.  Aktywnie uczestniczy w organizacji  Regionalnych Warsztatów Zdobienia Pisanek, Powiatowego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych , Tarnogrodzkich Dniach Dziedzictwa,  Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych oraz Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, akademii środowiskowych oraz innych imprez kulturalnych.
Aleksandra Nizio - laureatka V edycji muzycznego show Telewizji Polskiej "The Voice of Poland”. Obecnie  Studentka Akademii Pomorskej w Słupsku.  Śpiewu uczyła się w MDK występując w Ludowym Zespole „Zawierucha” pod okiem Andrzeja Czernika. Ziemie Biłgorajską promowała śpiewając na festiwalu w Opolu w br. i wielu koncertach w Polsce.
Ksiądz Stanisław Książek - asystent Diecezjalny  Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wraz z Zarządem  Diecezjalnym KSM organizator  II Diecezjalnego Konkursu Wiedzy o bł. Karolinie Kózkównie dla szkół podstawowych - konkurs literacko-plastyczny,  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z wiedzy o patronce KSM; organizator  III Debaty Walentynkowej z okazji dnia 14 lutego na temat prawdziwej  Miłości; organizator Bali Andrzejkowych i Sylwestrowych; organizator kilku Olimpiad Sportowych KSM, organizator obchodów 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny patronki KSM ; organizator wypoczynku dzieci i młodzieży (ferie zimowe, wakacje).
Ksiądz Jan Pysz - inicjator i współorganizator uroczystości patriotyczno-religijnych, wykazujący wrażliwość na potrzeby kulturalne mieszkańców parafii Majdan Stary. Twórcza postawa Księdza Jana znajduje wyraz w jego autorskich monologach satyrycznych, którymi ubogaca różnego rodzaju uroczystości i spotkania organizowane w środowisku lokalnym. Ksiądz jest także podporą i wsparciem dla miejscowych zespołów ludowych.

Uroczystość swymi występami uświetniły chór parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju, Męski Zespół z Bukowej i zespół śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: powiatowy dzień twórców kultury   powiat biłgorajski   zespoły ludowe   twórcy ludowi biłgoraj

Zobacz także

76. rocznica pacyfikacji Szarajówki (FOTO)

Dodane: 2019-05-22 16:53 - Komentarze  (0)  czytane (214)

TAGI: pacyfikacja szarajówki, gmina łukowa, powiat biłgorajski, ii wojna światowaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.91.41.87

Ojej (2015-10-15 20:23:00)

Kto to zawiadóje tą kulturą w tym Aleksandrowie''!!!!!!!'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ojej (2015-10-15 20:20:22)

Kto to zawiadóje tą kulturą w tym Aleksandrowie''!!!!!!!'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ojej (2015-10-15 20:19:32)

Kto to zawiadóje tą kulturą w tym Aleksandrowie''!!!!!!!'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(2015-10-15 18:42:01)

W Soli ćwierkają.

LEOKADIA (2015-10-15 18:14:34)

A gdzie SOLSKIE słowiki ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Rozebrano pomnik Józefa Dechnika

Dzisiaj przystąpiono do rozbiórki pomnika Józefa Dechnika, który...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Zawody strażackie w Soli. Jednostki rywalizowały w sztafecie i ćwiczeniach bojowych (FOTO, WYNIKI)

Na boisku sportowym w Soli koło Biłgoraja odbyły się dziś zawody...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Lalki świata na wystawie w biłgorajskim Muzeum (FOTO)

Coś dla najmłodszych, ale także niezwykła gratka dla osób dorosłych....

Czytelnicy z "Jedynki" Mistrzami Polski

W dniach 10 - 11 maja br. odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu...

Ogłoszenia