Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2021-03-01 19:43:55 (czytane: 2669)

Z inicjatywy starosty biłgorajskiego odbyły się dziś w Biłgoraju powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na wydarzenie złożyło się otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, prezentacja filmu o "Niezłomnych" przygotowana przez MDK oraz złożenie kwiatów pod pomnikami ofiar NKWD i UB.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju otwarto wystawę ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, pt. "Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944 - 1956". -Ekspozycja pokazuje działalność podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1944 - 1956, ponadto przedstawia wybrane oddziały partyzanckie, poszczególnych dowódców oraz zwykłych żołnierzy biorących udział w podziemiu niepodległościowym, represje, jakie były stosowane wobec nich oraz sposoby upamiętnienia żołnierzy niezłomnych w wolnej Polsce - wyjaśnia dyrektor MZB w Biłgoraju, Marek Majewski i dodaje: -Na wystawę, w postaci 21 plansz, składają się archiwalne zdjęcia, głównie z zasobów IPN. Ekspozycję uzupełniają egzemplarze broni używanej przez partyzantkę ze zbiorów Muzeum w Biłgoraju.

wykleci_bilgoraj_2021.JPG

-Z racji stanu epidemii i reżimu sanitarnego, w nieco mniejszym gronie celebrujemy dzisiejszy dzień. Cieszę się bardzo, że w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej możemy dziś otworzyć wystawę poświęcona "Żołnierzom Wyklętym" przez władze komunistyczne a docenionych w niepodległej Polsce. Dziś czcimy tych, którzy po II wojnie światowej, w okresie terroru komunistycznego i sowieckiej okupacji, nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę. Walczyli o przyszłość, w której przyszło nam żyć. Ten dzień ma symboliczny wymiar, "Wyklęci" cechują naszą historię w kontekście chwalebnych jej kart i dumy narodowej. To także to co nas wyróżnia w świecie. Polki i Polaków zawsze cechowała niepodległość, walka o suwerenność i nieskładanie broni. Przez całe wieki naszych dziejów mamy wiele tego przykładów. Nasz naród po klęskach zawsze odradzał się z popiołów i który zawsze miał wartości niepodległościowe i związane z wiarą katolicką głęboko zakorzenione - mówił starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

wykleci_bilgoraj_2021_1.JPG

Jak zaznacza Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Żołnierze Wykleci, to ciągle mało znana karta naszej historii. -To ludzie którzy walczyli podczas II wojny światowej i w tzw. drugiej konspiracji podjęli walkę z sowieckim okupantem, bo nie godzili się na kolejne lata niewoli Polski. Szacuje się, że w konspirację antykomunistyczną zaangażowanych było około 100 tys. osób, w tym kilkudziesięciu żołnierzy walczących zbrojnie przeciw komunistycznej władzy. Mimo, że czas drugiej konspiracji określa się do roku 1956, to np. Andrzej Kisza, Żołnierz Wyklęty z naszego regionu ukrywał się do końca 1961 roku, a Józef Franczak, zginął z ręki komunistów w 1963 roku. Oni wszyscy byli wyrazicielami dążeń niepodległościowych społeczeństwa i ideałów któe przyświecały ruchowi oporu w Polsce w latach 1939 - 1944 - wyjaśnia Dorota Skakuj.

wykleci_bilgoraj_2021_2.JPG

-Chwiałbym by to święto, upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, był drogowskazem w działalności naszego samorządu i instytucji, które działają w życiu publicznym. Ale także w aspekcie szkół i wychowania młodego pokolenia. To od wychowania młodego pokolenia zależy, to jak będzie w przyszłości wyglądała nasza Ojczyzna - dodał starosta Biłgorajski.

Reklama.

Na powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyła się także prezentacja filmu przygotowanego przez MDK (film znajdą Państwo >>TUTAJ<<) oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar NKWD i UB. W wydarzeniu uczestniczyły także poczty sztandarowe biłgorajskich szkół.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 51

Tagi: powiatowe obchody narodowego dnia pamieci żołnierz   wyklęci   powiat biłgorajski   dzień żołnierzy wyklętych

Komentarze (18)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.20.246

Wszędzie ta pusta łysa pała! (2021-03-04 14:08:59)

Kiedy ten pisowski aparatczyk pracuje na powierzonym przez partię stanowisku ?

(2021-03-04 10:09:05)

Grzegorz jak kwasniewski kupił dworek w Sandomierzu to OK

(2021-03-04 09:10:38)

Od zniewolenia Polski przez sowietów po drugiej wojnie światowej, kariery robili ci co donosili i partyjniackie puste łby

kumuterstwo (2021-03-03 23:54:11)

JAK W MIESCIE TUROBIN MAWIAJĄ ZA DZIELENIE SIE INFO O INNYCH POMOGŁO TO W AWANSIE TEGO ZDOLNIACHY Z KRASNEGOSTAWU Z EMERYTURĄ PEDAGOGICZNĄ DO ŁABEDZIEGO GRODU ABY ŻOŁNIERZY FOTOGRAFOWAĆ I ROBIĆ PODWÓJNE JAK BEDZIE TRZEBA TO I POTRÓJNE JUBILEUSZE JUŻ - NIE PEESELOWSKIE ,BO NIE MA NA TAKIE OBECNIE MODY.

Grzegorz (2021-03-03 22:00:35)

To jakim chamem jest Obajtek to wszyscy słyszeli lub widzieli. Ale czy wiedzą, że sponsorują remont jego dworku, który kupił na Kaszubach w 2017. Oddał go na 10 lat w użytkowanie fundacji "Kresy RP" (nie mylić tą z Nadrzecza), która dostała 800 tys. dotacji z państwowej kasy, czyli naszej na jego remont. W 2027 r dworek wróci do niego odpicowany i gotowy do zamieszkania. A MY CIEMNY LUD BIŁGORAJA jesteśmy oświecani przez kaczora, że "Obajtek ma coś takiego, co daje Pan Bóg, a co trudno zdefiniować".

(2021-03-03 11:13:59)

Logan masz kolege Lider Wiosny Robert Biedroń wyraził zadowolenie z wtorkowego wyroku sądu uniewinniającego trzy aktywistki od zarzutów o obrazę uczuć religijnych i zapowiedział projekt zmian w Kodeksie karnym w tej sprawie. "Wystarczy już fanatyków religijnych w naszym kraju" - podkreślił europoseł.

(2021-03-03 11:06:07)

Magda to twoi Na Twitterze prześwietlono sędzię. Okazało się, że jest ona konkubiną działacza pro-LGBT, radnego Koalicji Obywatelskiej.

Sędzia z Płocka, Agnieszka Warchoł, która swoim dzisiejszym wyrokiem otwarła drogę do profanacji symboli katolickich, jest konkubiną działacza pro-LGBT, radnego Koalicji Obywatelskiej w Płocku, Mariusza Pogonowskiego, który kandydował na posła do Sejmu RP z listy Platformy Obywatelskiej

(2021-03-03 09:18:02)

Przeklinanie publiczne bądź niepublkiczne to nie choroba a objawy prostactwa, chamstwa , kto nie kieruje się savoir vivre ten się kompromituje i raczej nadaje się do jaskini a nie na awanse.

Magda (2021-03-02 23:42:37)

Już się pisory dławią korytem. Ludzie przejrzeli na oczy i widzą to bezczelne dojenie Ojczyzny. Teraz jak im nie podskoczą notowania o kilka procent po 13 emeryturach, to będzie oznaczało bliski ich koniec. Ale zanim to nastąpi to jeszcze się nażrą tacy Obajtkowie, Sasiny, Piotrowicze i inne pijawki.

Logan (2021-03-02 19:28:44)

Oczywiście szefa Orlenu, literówka i mea culpa

Logan (2021-03-02 19:26:26)

Wiadomości TVP radośnie podały, że publiczne przekleństwa Daniela Obajtka szefa Orlena, są skutkiem choroby, tzw zespołu Touretta. Jako że jestem humanistą z zawodu, czyli w tym wypadku amatorem, zapytałem znajomego lekarza, co o tym sądzi. Oto jego diagnoza, publiczne przeklinanie jest objawem zespołu prostactwa i chamoty, nie obrażajmy ludzi z zespołem Touretta.....

Logan (2021-03-02 19:15:11)

Wyklęci to powinni zostać ci, którzy pozwolili absolwentowi studium technik teatralnych, człowiekowi, który nie umie poprawnie wysławiać się po polsku, Markowi Suskiemu, na objęcie funkcji szefa rady programowej polskiego radia. To już tlumokom magistrów w PiS zabrakło?

(2021-03-02 16:27:42)

Ty Książek dostałeś pracę od ręki chociaż nie jesteś z Bilgoraja.A to co czytałeś to nie ma żadnego związku z obchodami historycznymi.Czas bawić wnuki.

(2021-03-02 16:04:33)

Prawie każdego dnia wychodzą w mediach informacje o znęcaniu się rodziców nad dziećmi, które nierzadko w wyniku przemocy tracą życie. Służby społeczne powinny baczniej przyglądać się patologicznym rodzinom i reagować, karać i odbierać zwyrodnialcom dzieci . Pytanie dlaczego taka wredna matka i ojciec, którzy dzieci katują, nie lubią ich - nie oddają dzieci do adopcji? Zapewne z powodu 500 plus, które często przydaje im się na wódkę.

(2021-03-02 15:30:04)

Pastuchu Słuchaj Ludowca = PSL

Marek (2021-03-02 14:11:44)

Majewski zawsze był w PSL

CzAd (2021-03-02 01:10:36)

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

(2021-03-01 20:13:41)

Majewski to ten co był w PSL ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (FOTO, AUDIO)

W 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej,...

Przygotowania do realizacji projektu „Door-to-door” w zaawansowanej fazie

Do starostwa powiatowego w Biłgoraju trafiły dwa, specjalnie...

Biłgorajski szpital przyjmie pacjentów covidowych z Podkarpacia

Szpitale w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim zostały wytypowane...

Obiekty sportowe przy ZSBiO w Biłgoraju

Przy "Budowlance" powstanie nowoczesny kompleks boisk. Z Rządowego...

Ciemnice i Groby Pańskie w parafiach powiatu biłgorajskiego (FOTO)

Mimo obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa,...

Wysokie kompetencje pewna przyszłość zawodowa uczniów szkół średnich powiatu biłgorajskiego (FOTO, VIDEO)

Samorząd powiatowy, wspólnie ze szkołami średnimi dla których...

Ogłoszenia