Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiatowe obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-11-11 12:19:59 (czytane: 2881)

Powiatowe uroczystości 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się z udziałem przedstawicieli Sejmu, Urzędu Wojewódzkiego, władz samorządowych, pocztów sztandarowych, duchowieństwa, harcerzy i mieszkańców Regionu w Biłgoraju. Rozpoczęły się od Mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajBiłgorajskie uroczystości 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w godzinach przedpołudniowych od uroczystej Mszy świętej, której w kościele Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju przewodniczył ksiądz dziekan Jerzy Kołtun. -Pieśnią "Bogurodzica" rozpoczęliśmy w tak ważnym dla Polski dniu, Msze święta za Ojczyznę. Chcemy dziękować Bogu za teraźniejszość i prosimy o szczęśliwą przyszłość. Chcemy dziękować za tych, którzy dbali o dobro Polski i za jej pomyślność i wolność oddali życie. Pragnę powitać wszystkich przybyłych, przedstawicieli sejmu, władz samorządowych, poczty sztandarowe, służby mundurowe, związki kombatanckie oraz młodzież i wszystkich wiernych zgromadzonych w kościele. Niech gorąca modlitwa otoczy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość naszej Ojczyzny - mówił we wstępie do Eucharystii ksiądz Kołtun.

99_rocznica_odzyskania_niepodleglosci__1_.JPG

W okolicznościowej homilii ksiądz Zbigniew Kurek przypomniał osobę patrona dnia dzisiejszego św. Marcina, a nawiązując do ideałów, którymi w swym życiu kierował się święty, kapłan mówił o wolności i suwerenności Polski.

zbigniew_kurek_ksiadz.JPG

-Dzisiaj, gdy świętujemy już 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, myślą ogarniamy całą nasza Ojczyznę. Sięgamy pamięcią w przeszłość, ogarniamy naszych przodków, którzy szli trudną drogą do pamiętnego 'dnia 11 listopada". Z naszym dzisiejszym świętowaniem nierozerwalnie łączy się Ojczyzna i niepodległość. Ojczyzna to ziemia Ojców, to ojcowizna z całym bagażem doświadczeń i treści. Niepodległość, to jak mówił św. Jan Paweł II "Ziemia trudnej jedności. Ziemia ludzi szukających własnych dróg". Miłość Ojczyzny to przede wszystkim pamięć o tych, którym tak wiele zawdzięczamy, abyśmy mogli podjąć to dziedzictwo i budować lepsza przyszłość. Święto niepodległości uświadamia nam ofiarę i daninę krwi wylanej przez pokolenia. Miłość Ojczyzny to nie tylko szacunek i pamięć ale odpowiedzialność za obecny i przyszły kształt naszego kraju, to "zbiorowy obowiązek". Każdy z nas winien troszczyć się o ład moralny, Ojczyzna to kultura, język ojczysty, to Kościół, to ludzie wszystkich zawodów i posług - podkreślał w homilii ksiądz Kurek.

Reklama.

Po wspólnej modlitwie i odśpiewaniu hymnu "Boże coś Polskę", za przewodem Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio, uczestnicy uroczystości udali się na Plac Wolności, tu przed Pomnikiem Jubileuszowym odbyła się dalsza część rocznicowych obchodów.

99_rocznica_odzyskania_niepodleglosci__2_.JPG

Wobec mieszkańców regionu, przedstawicieli władz, związków kombatanckich i pocztów sztandarowych podniesiona została flaga państwowa i uroczyście zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

swieto_niepodleglosci.JPG

Następnie z okolicznościowym referatem poświęconym "polskiej drodze do wolności" wystąpił Witold Dembowski, syn legionisty. Mówił o sytuacji geopolitycznej Europy początku XX wieku, wolnościowych pragnieniach Polaków, Tymczasowym Rządzie Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele, powrocie Józefa Piłsudskiego do Polski i faktach, które nastąpiły w konsekwencji tych wydarzeń. Przypomniał jak wyglądała jesień 1918 roku w Biłgoraju oraz ile należało przelać krwi by Polska była suwerennym krajem. Apelował także: -Czcząc święto 11 listopada pamiętać musimy o tych, którzy od wieków walczyli o nażną niepodległość. Jedyny słowem o tych, którzy walczyli o naszą tożsamość i suwerenność przed "barbarzyńskim wschodem" i "germańskim zachodem" - o bohaterskich Legionach, Peowiakach, Strzelcach, młodej armii Wojska Polskiego i zwycięskich wodzach.

swieto_niepodleglosci_bilgoraj.JPG

Dopełnieniem uroczystości religijno - patriotycznych było złożenie wieńców przez delegacje. Na zakończenie  wszystkim obecnym za godną obecność dziękował Burmistrz Miasta Biłgoraj Janusz Rosłan.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 87

Tagi: święto niepodległości   biłgoraj   99. rocznica odzyskania niepodległości   wolna polska

Zobacz także

Podziękowanie od Prezydenta dla biblioteki w Tarnogrodzie

Dodane: 2018-12-13 11:09 - Komentarze  (0)  czytane (301)

TAGI: biblioteka w tarnogrodzie, narodowe czytanie, tarnogród, podziękowanie od prezydenta polskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.30.69

ABC (2017-11-12 19:17:19)

Panie z PSL...cha cha cha...

j 64 (2017-11-12 11:44:10)

Piłsudzki był kobieciarzem przez kobiete zmienił wiare Był u kochanki jak byla Bitwa Warszawska Taki to pilsudzki

opona (2017-11-12 09:09:14)

Pan kowalski patryk składa wieniec w imieniu Pani Agaty,to dobry kandydat w Goraju na szefa gminnego Pis , bo szarlipy nie dalły rady , nikt z Szarlipi nie chciał działać, był sam i jest .

(2017-11-12 08:32:50)

Pani od Piłsudczyków jest śliczna :)

Silk (2017-11-12 08:18:46)

Niektórzy przyszli niejako z "obowiązku" żeby się publicznie pokazać. Ot, tacy patrioci od święta. Ale róbta tak dalej... :(I)t

j64 (2017-11-11 19:48:07)

Najważniejsze cele, któreśmy sobie na Zachodzie w swej akcji podczas wojny postawili, zostały urzeczywistnione. Zjednoczenie Polski i utworzenie państwa polskiego zostało przez sprzymierzeńców ogłoszone, jako jeden z warunków pokoju. Polska już miała pozycję państwa sprzymierzonego; państwo to miało w Komitecie Narodowym organ z uznanymi oficjalnie atrybucjami rządu w sprawach zewnętrznych i wojskowych; miało urzędowe przedstawicielstwo dyplomatyczne w mocarstwach sprzymierzonych; Komitet Narodowy miał pod swą władzą armię polską, uznaną za sprzymierzoną i wojującą. Mieliśmy tym samym zapewniony udział w konferencji pokojowej, jako jedno z państw sprzymierzonych.

Trzeba tu zaznaczyć, że osiągnięcie tej pozycji byłoby niemożliwe bez utworzenia armii polskiej na Zachodzie, a więc bez tego, co dla tej sprawy zrobiła Francja. Posiadanie armii, stojącej u boku sprzymierzonych, było jedyną naszą legitymacją do tytułu państwa sprzymierzonego a co za tym idzie, do udziału w konferencji pokojowej. Legitymacja ta była niezbędna. Dobrze, że była uznana za wystarczającą.

Inaczej, Polska ze swymi legionami, walczącymi po stronie państw centralnych, ze swym Królestwem listopadowym, ze swą Radą Regencyjną, z rządem warszawskim i z jego ciągle ponawianymi deklaracjami, musiałaby być przez państwa zachodnie uznana za sprzymierzeńca państw centralnych i w końcu znalazłaby się wśród zwyciężonych.

Niepodległa Polska odrodziła się w listopadzie 1918 roku w ciągu zaledwie trzech tygodni.

To niezwykłe tempo zaskoczyło ówczesnych obserwatorów wydarzeń politycznych w Polsce i Europie. Dzień 11 listopada był oficjalnym Świętem Narodowym Polski w latach 1937-1939. Po wojnie… dopiero w 1989 roku wrócił do kalendarza oficjalnych świąt państwowych

j64 (2017-11-11 19:43:54)

Odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach rozbiorów to był wielki zryw narodowym długo oczekiwany i przewidywany, poprzedzony wieloletnim działaniem wielu partii, stronnictw i ugrupowań działaczy patriotyczno-narodowych w kraju i na emigracji – Ligi Polskiej, Ligi Narodowej, Stronnictwa Narodowo Demokratycznego, Narodowej Demokracji. Był to zryw narodowy obejmujący całą Polskę – Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę, Kongresówkę i Warszawę i Kresy Wschodnie Rzeczpospolitej. Był powrót to do macierzy ziem rdzennie polskich utraconych w wyniku wielowiekowej agresji na Polskę Prus i Austrii i Rosji.

Odzyskanie niepodległości było wysiłkiem całego narodu, i działaczy narodowych szczególnie Narodowej Demokracji w kraju i tych na emigracji. Najbardziej znanym i najwybitniejszym politykiem był Roman Dmowski, ale takich wybitnych działaczy i patriotów było wielu.

Roman Dmowski bliski wybuch wojny przepowiadał Francuzom w Paryżu już w maju r. 1914. I bardzo aktywnie wraz z innymi działaczami pracowali nad odzyskaniem niepodległości Polski słusznie przewidując przegraną Niemiec.

Liga Polska (1887-1893), a potem Liga Narodowa, Komitet Narodowy Polski byli twórcami odrodzenia Polski – Odzyskanie Niepodległości było największym sukcesem dyplomatycznym Polski i był wynikiem to wieloletnia akcja dyplomatycznej wszystkich stronnictw narodowych

j 64 (2017-11-11 19:41:32)

Są tacy, co przypisują zasługi dla odzyskania niepodległości Polski wyłącznie Piłsudskiemu
Są tacy, co przypisują zasługi dla odzyskania niepodległości Polski zarówno Piłsudskiemu i Dmowskiemu
Są tacy, co przypisują zasługi dla odzyskania niepodległości Polski wyłącznie Romanowi Dmowskiemu.

Przypisywanie jakichkolwiek zasług Piłsudskiemu lub twierdzenie, że odzyskanie niepodległości to równa zasługa Dmowskiego i Piłsudskiego to wielkie historyczne zakłamanie i nieporozumienie.

Polska odzyskała niepodległość w wyniku decyzji zwycięskich Aliantów dzięki zabiegną dyplomatycznym Dmowskiego i Narodowej Demokracji.

Legiony Piłsudskiego były sprzymierzone z Niemcami – były największą przeszkodą w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Dopiero powstanie Błękitnej Armii Dmowskiego-Hallera sprzymierzonej z Ententą tą przeszkodę zlikwidowało,

I wojna światowa to wojna Ententy – Francji, Anglii i Rosji z państwami centralnymi – Niemcami i Austrią Legiony Piłsudskiego były stworzone przez Austriaków w celu wywołania powstania przeciw Rosji. To były oddziały austriackie, a nie Piłsudskiego – socjalista, lewak, Piłsudski, bez umiejętności wojskowych – został mianowany przez Austriaków brygadierem.

Piłsudski nic dobrego dla Polski nie zrobili, a wręcz odwrotnie, był największym hamulcowym tego wielkiego zrywu narodowego. Był psem spuszczonym ze smyczy przez Niemców, aby ten zryw narodowy poskromić.

Niemcy widząc, że powstanie niepodległej Polski jest rzeczą nieuchronną, chcieli przynajmniej tę Polskę możliwie osłabić.

Mimo przegranej wojny Niemcy nie rezygnowali. Prowadzili bardzo aktywną tajna i zakulisowa politykę. Niemcy zawsze dążyły do likwidacji Polski i kontroli nad Rosja.Do Rosji wysłali Lenina, aby robił rewolucje bolszewicką, a do Polski wysłali Piłsudskiego chwilowo internowanego w Magdeburgu po nieudanych próbach wzniecenia powstania przeciw Rosji.

Jednym ze sposobów osłabienia Polski było utworzenie na wschód od Polski nowych państw( buforowych), wrogich Polsce, które by możliwie jak najwięcej ziemi Polsce odebrały. Realizował to Piłsudski w ramach federalizacji. To było główną przyczyną utworzenia przez Niemców niepodległej Litwy Z tego samego również powodu spowodowali Niemcy utworzenie państewka „ukraińskiego” we wschodniej Małopolsce..

(2017-11-11 16:29:48)

A PSL to czyją wolność świętuje?

ciekawy (2017-11-11 13:02:35)

A gdzie posłanka Borowiec? W Warszawie świętuje?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Biłgoraj. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci (AUDIO)

Z 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci....

Biłgoraj. Protest pracowników pionu urzędowego (FOTO, AUDIO)

Na 15 minut przestali wykonywać swe czynności. W ten sposób pracownicy...

Nagrodzeni za organizację najlepszych pokazów i promocję Festiwalu

Andrzej Klucha instruktor BCK odebrał statuetkę przyznaną dla Biłgorajskiego...

Dominika Grabias zwyciężczynią konkursu Queen of Poland 2018

Pochodząca z miejscowości koło Biłgoraja, uczennica ZSBiO w Biłgoraju,...

Bieg Mikołajowy, Cross Bojarski i podsumowanie akcji 100 km na 100-lecie Niepodległości (FOTO)

W Biłgoraju odbyło się podsumowanie imprez biegowych organizowanych...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia