Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiatowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2016-07-10 22:42:55 (czytane: 4537)

Msza święta, której przewodniczył biskup Marian Rojek i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych było centralnym punktem rocznicowych uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski, które odbyły się w Biłgoraju 10 lipca 2016 roku, na placu przez Urzędem Miasta.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajGłównym organizatorem uroczystości był Biłgorajski Zespół Obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, a współorganizatorami byli Urząd Miasta Biłgoraj, BCK i biłgorajskie parafie. Patronat honorowy nad uroczystością objęli biskup Marian Rojek i biskup senior Jan Śrutwa. Patronat medialny sprawował Portal bilgoraj.com.pl.

chrzest_polski_rocznica_bilgoraj__2_.JPG


Początek wspólnego świegotania dała "procesja dziejów" z parafii, miast i gmin Ziemi Biłgorajskiej oraz spektakl przygotowany przez Biłgorajskie Centrum Kultury poruszający temat powstania państwa polskiego i chrztu naszej Ojczyzny. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Jubileuszowym.


-Dziś uczestniczymy w szczególnym wydarzeniu, które przywołuje decyzję naszych przodków sprzed 1050-laty, kiedy zostaliśmy włączeni chrztem w poczet narodów chrześcijańskich. Wydarzenie to przenika naszą historię i losy Polaków. Dziś chcemy dziękować Bogu za decyzję księcia Mieszka i wszelkie łaski jakie są jej owocem - mówił przed Mszą świętą ks. Jerzy Kołtun dziekan dekanatu Biłgoraj Północ. Przywitał także koncelebransów, przedstawicieli władz, poczty sztandarowe oraz wszystkich zebranych.

rocznica_chrztu_polski_bilgoraj.JPG


W intencji Ojczyzny i społeczności Ziemi Biłgorajskiej modlił się biskup Marian Rojek. On także prowadził odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i poświęcił napis upamiętniającej 1050. rocznice chrztu Polski. Po Eucharystii wspólnie z wiernymi odmówił akt zawierzenia.

chrzest_polski_rocznica_bilgoraj.JPG


-Kto odcina się od swoich korzeni nie ma przyszłości, nie ma życia i traci wszelką nadzieję. Takie zasady panują w świecie, w którym żyjemy i dlatego też dzisiaj jako wspólnota naszego miasta, wspólnota naszej diecezji, a także i ojczyzny pragniemy przywołać na nowo korzenie, z których żeśmy wyrośli 1050 lat temu. Została nam wówczas przyniesiona łaska chrztu świętego, od tamtego wydarzenia rozpoczęła się wiara i rozpoczęło się także kształtowanie naszej narodowości. Pragniemy Panu Boga za wszystkie dobra, którymi przez tyle dziesięcioleci obdarzał naszych przodków i dzisiaj chcemy Mu za to wszystko dziękować - podnosił ordynariusz Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej. W kazaniu biskup Rojek podkreślał ważną rolę chrztu Mieszka I dla całego kształtowania się państwa polskiego oraz religijności i pobożności Polski.

Reklama.

Na zakończenie uroczystości, wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji dziękował przewodniczący Biłgorajskiego Zespołu Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski na Ziemi Biłgorajskiej Stanisław Schodziński.

stanislaw_schodzinski.JPG


Uroczystość swą obecnością zaszczycili księża pracujący w biłgorajskich parafiach, Chór Męski "Klucz" z Majdanu Starego, Big Band z Biłgoraja, Orkiestra dęta ze Zdziłowic , strzelcy z Jednostki Strzeleckiej "Strzelec" im. generała Roweckiego, poczty sztandarowe oraz reprezentanci związków zawodowych i rzemieślników.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 259

Tagi: 1050. rocznica chrztu polski   powiatowe obchody 1050. rocznicy chrztu polski   biłgoraj   biskup marian rojek

Zobacz także

Akatyst ku czci Bogarodzicy rozbrzmiał w sanktuarium św. Marii Magdaleny (AUDIO)

Dodane: 2019-12-08 19:25 - Komentarze  (0)  czytane (443)

TAGI: akatyst, sanktuarium św. marii magdaleny, biłgoraj, niepokalane poczęcieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.95.131.208

Obiad był dla partyjnych kolesi (2016-07-12 09:12:59)

czyli jak to mawia Prezio "krótko mówiąc" dla pisiarni

jestem ciekawy czy ktoś tym (2016-07-11 17:35:25)

dzieciom i młodzieży co ze sztandarami stały w imię komunistyczno-kościelnych zabaw w polityczkę zabezpieczył wodę do picia a może zostali zaproszeni na wspólny obiad z notablami

pc (2016-07-11 16:41:37)

czy nie szkoda czasu i miejsca aby takie dyrdymały celebrować/ aby paru zakłamanych bigotów miało w swoim mniemaniu satysfakcję?

(2016-07-11 11:42:59)

No właśnie a gdzie się podziało całe prezydium rady? Poza tym termin tych uroczystości wybrany beznadziejnie. Poza tym ja nie wiem czy to była uroczystość kościelna, czy zlot tych których nie wybrali do rad czyli kampania?

Samorząd (2016-07-11 10:13:29)

Na 21 radnych w mieście obecnych tylko trzech i to w poczcie. reszta się nie poczuwa do brania udziału w imprezach miejskich. A szkoda.

b. (2016-07-11 07:04:43)

A ten co za stanowisko sprzedał kolesi?

E. (2016-07-11 00:11:30)

Co robi płyta złodziej na mszy?

Jan (2016-07-11 00:10:10)

Schodek jak zwykle świętszy od księdza. Tęskni za samorządowym korytem i pcha się jak prosie do PiS. Sprzeda się za stołek każdemu. Czapkuje hetmancowi i zaprasza na biłgorajskie uroczyści

Biłgoraj (2016-07-11 00:08:50)

Mieszkańcy Biłgoraja słusznie nie przyszli widząc Olszówke z Łazor i Zawiślaka z Zamościa. Oni nie mieszkają w naszym powiecie.

Robert (2016-07-10 23:14:08)

Bardzo mało ludzi. Zły termin wybrali albo coś nawaliło w organizacji?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Święto krwiodawców

Koncert Cecyliański

Tanecznie dla Niepodległej

XXIV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej

Szkoła do hymnu - I LO im. ONZ

Szkoła do hymnu - RCEZ

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

V Święto Cebuli (FOTO)

Wójt Gminy Goraj oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju zaprosili mieszkańców naszego Regionu na Festyn rodzinny V Święto Cebuli, który...