Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiatowa konferencja dotycząca przeciwdziałaniu przemocy domowej

Dodał: red Data: 2021-09-14 13:30:36 (czytane: 3013)

Dzisiaj w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się konferencja dotycząca przeciwdziałaniom przemocy domowej. Wzięli w niej udział m. in. poseł na Sejm RP Beata Strzałka starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, przedstawiciele Policji, ośrodków pomocy społecznej, OIK-u, PCPR-u, kuratorzy i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajKonferencja była skierowana do instytucji i służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy. -Interdyscyplinarność takich jednostek ma ogromny wpływ na to, w jak szybkim tempie będziemy w stanie podjąć działania zapobiegawcze tak, aby przemoc w danym środowisku ustała. Współdziałanie podjęte w odpowiednim momencie redukuje i minimalizuje ryzyko coraz większych szkód jakie przemoc w danym środowisku wyrządza. Należy pamiętać, że dotyczy to nie tylko danej jednostki która jest adresatem przemocy ale całego środowiska w którym ona przebywa i funkcjonuje - mówi Ilona Dzido, po. dyrektora Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Jak dodaje: -Intencją tej konferencji było uzmysłowienie sobie tego, że jesteśmy jako instytucje mamy wspólny cel – redukcję przemocy, aby występowała jak w najmniejszej skali.

konferencja_antypzremocowa__1_.JPG

-Przemoc, która dotyka rodziny, uczniów osoby starsze, kobiety czy dzieci jest zjawiskiem, które należy wyeliminować z życia społecznego. Niestety nie zrobi tego w pojedynkę żadna - choćby najlepiej działająca - instytucja. Na tym polu trzeba szerokiej współpracy, edukacji, odpowiedniego prawa, diagnozy, działań prewencyjnych i rozwiązań systemowych mających na celu oddzielenie sprawy przemocy od ofiar. Liczę, że dzisiejsza konferencja pozwoli skorzystać z rozwiązań już wypracowanych, zacieśnić współpracę i wypracuje nowe pola przeciwdziałania temu zjawisku - podkreślał starosta Andrzej Szarlip.

konferencja_antypzremocowa__3_.JPG

Celem konferencji “Współdziałanie służb publicznych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej” było zwiększenie skuteczności i efektywności działań pomocowych realizowanych przez instytucje działające w obszarze przeciwdziałania przemocy oraz przedstawienie praktycznej wiedzy na temat identyfikacji przemocy i możliwości udzielenia wsparcia osobom, które jej doświadczają. -Takie spotkania są bardzo ważne, gdyż jest to wypracowanie relacji na zasadach dobrej współpracy między instytucjami, które są odpowiedzialne za pomoc społeczną. Szczególnie chodzi nam o opiekę nad osobami doświadczającymi przemocy domowej - mówi poseł na Sejm RP oraz członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Beata Strzałka. -Temat jest bardzo trudny, często unikany w naszym społeczeństwie. Panował mit, że to, co się dzieje w domu, nie powinno wychodzić poza granice rodziny czy mieszkania. Dziś dążymy do tego, aby uświadomić nie tylko obserwatorów przemocy domowej ale również instytucje na to, że ważna jest współpraca w zakresie relacji połączonych łańcuchowo: od momentu interwencji przez policję po aspekt prawny czy zapewnienie opieki dla osoby poszkodowanej. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja będzie uświadomieniem tego, jak ważna jest współpraca i zmniejszy ona oczekiwania w relacjach miedzy instytucjami - dodaje.

beata_strzalka.JPG

Na konferencji zostały poruszone takie tematy jak „Natychmiastowa izolacja sprawców przemocy w rodzinie. Instrumenty przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowane przez policję”, omawiany przez młodszego aspiranta Joannę Klimek, „Sytuacje kryzysowe w rodzinie - rola placówek (PPP, OIK, PCPR) udzielających pomocy w sytuacjach kryzysowych” o których mówiła Edyta Ludwig z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Biłgoraju oraz „Współpraca interdyscyplinarna w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie” i „Trauma wykorzystania seksualnego” omawiane przez Marię Dekert, właściciela firmy Pomoc Psychologiczna Edukacja Psychologiczna. Jak mówiła Ilona Dzido, naturalną predyspozycją człowieka jest przyzwyczajanie się do powtarzających się cyklicznie rzeczy i o ile do tych dobrych rzeczy przyzwyczajamy się bardzo szybko, do tych złych człowiek również się przyzwyczaja. Reagowanie na sprawców przemocy też jest bardzo ważnym aspektem współpracy działania służb dlatego że jasne i precyzyjne uświadamianie osobom, które stosują przemoc, że nie jest to społecznie przyjęte, nieetyczne i niezgodne z prawem.

konferencja_antypzremocowa__5_.JPG

 Do tego ostatniego nawiązała w swej prelekcji młodszy aspirant Joanna Klimek. -30 listopada 2020 r. weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa, dzięki której sprawcy przemocy domowej są natychmiast izolowani od swoich ofiar. Nowelizacja przepisów dała zatem realną możliwość zapewnienia ochrony osobom, które tej przemocy doznają. Główne zmiany w ustawie to szczegółowe regulacje trybu zatrzymania a także wprowadzenie nowych środków czyli nakazu lub/i zakazu w odniesieniu do sprawców przemocy. Wprowadzono także nowy tryb czynu zabronionego. Nowym w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia jest natomiast zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawców wykroczenia, o których mowa w artykule - mówiła oficer prasowy KPP w Biłgoraju.

konferencja_antypzremocowa__2_.JPG

Oprócz Policji w przypadkach przemocy domowej i nie tylko pomoc oferuje również Ośrodek Interwencji Kryzysowej. W Biłgoraju znajduje się on na ul. Bartoszewskiego 10. Ośrodek pomaga osobom doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej, ekonomicznej i seksualnej oraz zaniedbania (w stosunku do osób starszych i dzieci). -W naszym ośrodku w ostatnim czasie najwięcej przypadków dotyczy przemocy emocjonalnej. Przykładem takiej przemocy jest na przykład kontrolowanie, izolacja, obrażanie, krytykowanie osoby bliskiej. Najczęściej dotyka ona współmałżonka ale również dzieci i rodziców, czyli osób zależnych od sprawcy. Aby przeciwdziałać takim przypadkom ośrodek oferuje działania profilaktyczne. Dodatkowo oferujemy pomoc psychologiczną, prawną i mediacyjną na terenie ośrodka. Możliwa jest również interwencja w miejscu zamieszkania osoby doświadczającej kryzysu - podkreśla Aleksandra Popowicz, psycholog w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju.

konferencja_antypzremocowa__4_.JPG

Działania pomocowe w ośrodku oferowane są zarówno osobom dorosłym, młodzieży jak i dzieciom. Pomoc jest natychmiastowa i krótkoterminowa. Do ośrodka mogą się zgłosić osoby stosujące przemoc oraz doświadczające przemocy czy kryzysów rozwojowych. Pomoc znajdą tutaj także osoby borykające się z problemami natury emocjonalnej i osoby, które doświadczają problemów wychowawczych - zarówno rodzice jak i dzieci. -Chcemy pomóc wszystkim. Jeżeli ktoś nie jest pewien czy powinien się do nas zgłosić, jak najbardziej powinien do nas przyjść. Jeżeli nie będziemy w stanie tej osobie pomóc, to psycholog przekieruje taką osobę do odpowiedniego specjalisty - dodaje Aleksandra Popowicz.

Reklama.

Osoby doświadczające przemocy domowej znajdą również pomoc dzwoniąc na Niebieską Linię, czyli do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Infolinia działa pod numerem telefonu 800 120 002. Skorzystać z pomocy pogotowia można również drogą mailową pod adresem niebieskalinia@niebieskalinia.info lub listowną pod adresem: Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Aleje Jerozolimskie 155, 02-326 Warszawa.

/ES/

Tagi: przemoc w rodzinie   pcpr biłgoraj   oik biłgoraj   przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Zobacz także

Ostrzeżenia meteorologiczne - powiat biłgorajski

Dodane: 2022-01-20 08:17 - Komentarze  (0)  czytane (504)

TAGI: ostrzeżenia meteorologiczne, powiat biłgorajski, marznące opady, silny wiatrKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.117.125

(2021-09-16 10:27:12)

Przemocy nie należy tolerować, winnych tego zjawiska trzeba poddawać terapii psychologicznej i karać za naganne czyny. Szczególnie ostro traktować polityków damskich bokserów i innych na ciepłych posadkach. Takich eliminować z lukratywnych stanowisk. Współczucie dla rodzin domowych oprawców.

ojoj (2021-09-15 20:38:19)

Następną konferencje proszę pana starostę o przemocy pracodawców wobec pracowników i nie szanowaniu wyroków Sądów Pracy.

(2021-09-15 10:02:30)

Sami ze sobą pogadali. Dla kogo ta konferencja?

A komu w dzisiejszych czasach pracy brakuje? Kto chce ten pracuje. (2021-09-15 08:07:17)

Pomoc poszkodowanym przez domowych oprawców też źle, eh zawsze znajdzie się krytykant działań wszelkich..

Dajcie pracę ludziom A nie darmowe pieniądze które idą na picie i nie będzie przemocy (2021-09-14 22:19:37)

Ile firm powstało rządzący A ile padło A ceny w sklepach powariowaly , a tu wielka pomoc komu chyba tym co obiecaliscie darmowa kasę A to rozumiem teraz widzicie błędy swoich złych decyzji . Tylko szkoda ludzi że wam uwierzyli bardzo szkoda .

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Korzystne zmiany w rentach socjalnych

Maciej Miecznikowski na Kolędowaniu z Janem Pawłem II

Koncert kolęd Zespołu Communico

Gorajskie diabełki

Jest wstępny plan zagospodarowania Autodromu. Odbyły się też konsultacje

Spotkanie opłatkowe Rady Miasta Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wicemarszałek zapewnia: -Chcemy wyremontować W858 i wybudować obwodnice Biłgoraja i Tarnogrodu

Podczas wizyty w Biłgoraju, wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, spotkał się z władzami samorządowymi - w ramach...