Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiat i Miasto na 'dwóch kółkach'

Dodał: red Data: 2015-08-12 15:12:40 (czytane: 4044)

O rowowych wycieczkach po szlakach Powiatu Biłgorajskiego, współpracy cyklistów z samorządem, kwestiach infrastruktury rowerowej oraz stowarzyszeniach zrzeszających miłośników "dwóch kółek" rozmawiamy z Mirosławem Późniakiem jednym z twórców "Rowerowej Klasy" w RCEZ.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajbilgoraj.com.pl: Ostatnio tzw. "wyjście na rower” staje się coraz bardziej popularne. Pana jako miłośnika rowerowych wypraw to chyba cieszy?
Mirosław Późniak: Nie sposób nie zauważyć, że różne formy aktywności sportowej wśród Polaków znacznie wzrosły. Prawdziwy boom w całej Polsce to aktywność rowerzystów, nie tylko weekendowa. Systematyczna jazda na rowerze w znacznym stopniu poprawia naszą ogólną kondycję i samopoczucie, daje dużo satysfakcji. Myślę , że o pozytywnych walorach wynikających z jazdy na rowerze nie trzeba nikogo przekonywać, zwłaszcza w sytuacji wielogodzinnego przesiadywania w ławce szkolnej czy przy komputerze. Krótko mówiąc „jeśli więcej czasu spędzamy aktywnie, tym mniej w kolejce do lekarza”.

W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej udało się Panu wspólnie z nauczycielami uruchomić program „rowerowa klasa”. Co kryje się pod tą nazwą?
„Rowerowa klasa” to propozycja aktywności fizycznej innej niż na „typowej” lekcji wf. Celem jest pokazanie możliwości jakie dostarcza ten piękny sport plenerowy. Program skierowany jest w szczególności do uczniów to propozycja  dla nauczycieli w.f, wychowawców, rodziców. Program zawiera gotowe opracowania tras wycieczek jedno i wielodniowych, materiały edukacyjne dotyczące zwiedzanych miejsc, śpiewnik do nauki piosenek turystycznych. W ciągu niespełna dwóch lat szkolnych z programu skorzystało ponad 500 uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Zasadniczym powodem stworzenia programu to niedostateczna i przestarzała baza sportowa szkoły, program proponuje realizację alternatywnej formy lekcji wychowania fizycznego.
Z satysfakcją odbieram decyzje podjęte przez obecny Zarząd Powiatu zmierzające do poprawy tego stanu rzeczy. Mam na myśli przebudowę boiska w RCEZ, której byłem inicjatorem w poprzedniej kadencji Rady Powiatu. Strategicznym obiektem o którym marzymy jest nowoczesna hala sportowa. RCEZ to szkoła z tradycjami i wieloma sukcesami sportowymi uczniów i nauczycieli. Szkoła, która stale się rozwija i jest atrakcyjna z uwagi na kierunki kształcenia zawodowego. Poprawa bazy sportowej szkoły zwiększy dodatkowo atrakcyjność RCEZ.

rowerowa_klasa_bilgoraj.JPG


Zainteresowanie rowerowymi wycieczkami to nie tylko moda, ale jak Pan podkreśla sposób na aktywne spędzenie czasu oraz podziwiania małej Ojczyzny. Czy ta Mała Ojczyzna inaczej wygląda z wysokości rowerowego siodełka?
Zdecydowanie możliwości poznawcze przy pomocy roweru są znacznie atrakcyjniejsze i zdrowsze. Możemy zwiedzać miejsca do, których dotarcie autem jest często wręcz niemożliwe np. punkty krajobrazowe zaznaczone na mapach, usytuowane na Roztoczu. Turystyka rowerowa jest dla każdego bez względu na wiek. Można zaplanować wycieczkę w zależności od własnych możliwości indywidualną lub skorzystać z oferty zorganizowanej.
Od wielu lat  Pani Stanisława Dzikoń z Powiatowego Ośrodka Informacji Turystycznej organizuje szereg imprez rowerowych połączonych z poznaniem przyrody i historii pięknej Ziemi Biłgorajskiej. To jedna z wielu wspaniałych i godnych pochwały inicjatyw.
 
Rower dziś staje się także modnym środkiem transportu...
Nie tylko wygodnym lecz także praktycznym. Przemieszczanie się na rowerze w mieście jest niejednokrotnie sprawniejsze niż samochodem jeśli istnieje odpowiednia infrastruktura.
 
W krok za dużym zainteresowaniem rowerem powstają w naszym Powiecie stowarzyszenia skupiające cyklistów. Czy Pana zdaniem nie jest ich za dużo? Wszak wszyscy mają w swych statutach pracę na rzecz rowerzystów.
Inicjatyw społecznych nigdy nie jest za dużo. Ważnym jest by współdziałały i jednoczyły się wokół wspólnych spraw, a nie prześcigały się w pomysłach i inicjatywach trudnych lub wręcz niemożliwych do realizacji.

Reklama.

Nie sposób sobie wyobrazić działania na rzecz poprawy infrastruktury rowerowej bez współpracy z samorządami.
Współpraca inicjatyw czy stowarzyszeń z samorządem miasta i powiatu to klucz do osiągania wielu celów w działaniach zmierzających do poprawy i budowy infrastruktury dla rowerzystów tym samym bezpieczeństwa. Zarówno samorządy jak też lokalne organizacje społeczne skazane są na współpracę w myśl hasła „wzajemna współpraca gwarancją sukcesu”. Zawsze warto rozmawiać i przedstawiać swoje racje.

Rozmawiać warto – właśnie do prowadzenia dialogu nawiązując. Był Pan współorganizatorem konferencji, która odbyła się w Starostwie Powiatowym, rozmawialiście o bezpieczeństwie i szkoleniu rowerzystów.
Głównymi organizatorami wspomnianej przez Pana redaktora konferencji byli Starosta Biłgorajski, Burmistrz Miasta i przedstawiciel Inicjatywy „Biłgoraj Rowerem” Pan Leszek Grabowski. Chciałbym wyraźnie podkreślić, że moja rola jako współorganizatora ograniczyła się do stworzenia pozytywnego klimatu dla podjęcia tematu przez Burmistrza i Starostę w kwestii organizacji konferencji.
 
Czy w Pana ocenie konferencja zaowocowała czymś konkretnym?
Odnosząc się jeszcze po części do poprzedniego pytania, to podczas konferencji omówiono wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem rowerzystów. Prelegenci z Lublina i Świdnika przedstawili nowatorski sposób szkolenia rowerzystów.
Już w trakcie konferencji nauczyciele i dyrektorzy zdeklarowali chęć przeprowadzenia w swoich szkołach nowych sposobów i form nauczania jazdy na rowerze. Z tego co mi wiadomo takie lekcje zostały przeprowadzone w kilku szkołach.
To kroki w odpowiednim kierunku, w celu poprawy szkolenia dzieci i młodzieży w zakresie umiejętności i bezpieczeństwa jazdy rowerem. Nawiązany został również dialog pomiędzy przedstawicielami Inicjatywy „Biłgoraj Rowerem” a przedstawicielami samorządów w zakresie poprawy i planowania infrastruktury dla pieszych i rowerzystów.

Jak w Pana ocenie samorządy postrzegają organizacje działające w naszym Powiecie na rzecz rowerzystów?
Jestem przekonany, że pozytywnie czego przykładem była wspólnie zorganizowana konferencja w Starostwie Powiatowym. Chciałbym jednak podkreślić, że o tym jak potoczy się dalszy dialog zdecyduje obustronna wola do osiągania kompromisów. Bezpieczeństwo o którym się mówi w kontekście całego ruchu drogowego, powinno dotyczyć wszystkich jego uczestników.
Podam przykład: w ostatnim czasie na Portalu bilgoraj.com.pl przeczytałem artykuł dotyczący publicznej wypowiedzi w sprawie instalacji ręcznych detektorów na przejeździe rowerowym z sygnalizacją świetlną na ulicy Jana Pawła II w ciągu pieszo jezdnym do Parku im. Nowakowskiego. W świetle obowiązujących przepisów powinna być zainstalowana detekcja automatyczna, lecz moim zdaniem należy w tym miejscu zastosować detekcje manualną z uwagi na bezpieczeństwo pieszych w szczególności dzieci i młodzieży szkolnej korzystających z tego przejścia przez cały rok szkolny. W tym przypadku bezwzględnie należy kierować się bezpieczeństwem najmłodszych, kosztem wygody dla rowerzystów.

Czyli znalezienie złotego środka w tym przypadku polega na wypracowaniu dobrego kompromisu dla wszystkich?
Sposoby i formy prowadzenia dialogu, przedstawiania swych racji oraz przewidywanie oddziaływań naszych wymagań w stosunku do uczestników w dyskusji są niezwykle istotne. Ważną kwestią, która może mieć wpływ na rozpoczętą współpracę pomiędzy przedstawicielami organizacji społecznych a przedstawicielami samorządów, jest poszukiwanie dobrych rozwiązań, kompromisów, jednocześnie unikanie działań politycznych w prowadzonym dialogu. Warto także pamiętać, że w 100% nie da się spełnić oczekiwań wszystkich grup społecznych.

Nasze drogi zmieniają się uwzględniając potrzeby i oczekiwania miłośników dwóch kółek?

Nie sposób nie zauważyć pozytywnych zmian, które się dokonują w otaczającej na infrastrukturze zarówno w samym Biłgoraju jak i w całym Powiecie. Co do projektów planowanych inwestycji to sprawa stworzenia infrastruktury dla pieszych i rowerzystów jest o wiele mniej skomplikowana, natomiast realizacja „ścieżek czy oznakowanych pasów rowerowych” w funkcjonującej infrastrukturze, często może rodzić tzw. konflikty interesów. Inaczej tą kwestię będą postrzegać przedsiębiorcy, jeszcze inaczej właściciele nieruchomości, zupełnie inny punkt widzenia przedstawiają kierowcy, rowerzyści czy też piesi. Bez wątpienia zarówno samorządy jak i organizacje społeczne mają tutaj ogromną role do spełnienia.
Nie mam wątpliwości, że w związku z ciągle narastającą aktywnością rowerową należy tworzyć bezpieczną infrastrukturę dla rowerzystów. Jestem gorącym orędownikiem zarówno prowadzenia dialogu w tym zakresie oraz rozbudowy i powstawania nowej infrastruktury.
Należy tutaj zauważyć inne potrzeby rowerzystów poruszających się po Biłgoraju i rowerzystów o zacięciu sportowym i turystycznym. Osobiście jeśli mam zamiar zrealizować codzienny „wypad za miasto” planuję trasę w taki sposób aby unikać odcinków kolizyjnych, natomiast w okolicach mamy wiele oznakowanych rowerowych bezpiecznych tras, gdzie można aktywnie się realizować sportowo i turystycznie.
 
Rozumiem, że ma Pan na myśli przesłanie, że jeśli sportowo rowerem, to najlepiej wyjechać z Miasta?
Dokładnie tak.

Na koniec, ma Pan jakieś przesłanie dla tych, którzy jeszcze nie odkryli uroków "rowerowych wypadów"?
Korzystajmy z możliwości jakie daje nam miejsce w którym żyjemy. Walory otaczającej na przyrody stwarzają wiele możliwości poznawczych, rekreacyjnych, wypoczynkowych. Wkrótce dzięki realizacji nowej infrastruktury w ramach programu „Green Velo” utworzona zostanie nowa infrastruktura dla rowerzystów, która pozwoli na realizację turystyki rowerowej w szerokim zakresie. Ale przede wszystkim bądźmy dla siebie życzliwi i do zobaczenia na trasach rowerowych!

Dziękuję za rozmowę.
Ja również dzękuję.

Tagi: mirosław późniak   rowerowa klasa   cykliści biłgoraj   infrastruktura rowerowa biłgoraj

Zobacz także

Gorajski rajd rowerowy

Dodane: 2020-06-27 19:39 - Komentarze  (0)  czytane (684)

TAGI: gmina goraj, rajd rowerowy, porytowe wzgórze, parafia w gorajuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.108.61

Sitegar (2015-10-18 20:17:44)

Wydziałem filmy na youtube: Dlaczego Ja? Odcinek 30. i wcozraj trochę to: Trudne Sprawy Odcinek 24 (31.03.11r.) :)Wiem że to jest komedia ale łatwo zrozumiałe.Piort, znasz te serie?

Patricia (2015-10-18 19:42:26)

Znam to :) ale nie oglądam ;)To jest program udający pwdzawire sprawy. Grają tam aktorzy amatorzy czyli normalni ludzie. Jest to bardzo dobry materiał do słuchania, bo oni mf3wią tak jak normalni ludzie na ulicy czasami niewyraźnie, czasami urywają zdania, tak jak w życiu.Podobne programy to:- Trudne sprawy- Sędzia Anna Maria WesołowskaPolecam do słuchania i oglądania, oczywiście dla tych, dla ktf3rych nie jest to zbyt trudne.Dzięki Tomek!

konkurencja (2015-08-13 10:50:01)

ciekawe którą opcję przyjmą rowerzyści , oj chyba ta oferta lepsza

jarek (2015-08-13 09:45:15)

CO TY wiesz o rowerze ? TY zła kobieta jesteś!

ryszardk (2015-08-13 07:55:53)

Jaś to pewnie ten niemota z wykrzywionym ryjem, siedzący w ostatniej ławce.

popieram (2015-08-12 23:34:01)

widać wiecej rozsądku niż w masie krytycznej

aż żal... (2015-08-12 22:51:03)

...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Gdy pogoda nie dopisze - jak wypoczywać, by nie zaznać nudy?

Nuda jest zdecydowanie największym wrogiem każdego rodzinnego wyjazdu - bez względu na to, czy jest to długi wakacyjny pobyt, czy zaledwie weekendowy wypoczynek. Nawet, jeśli wybieramy się w wyjątkowo atrakcyjne turystycznie miejsce, musimy pamiętać o tym, że wszystkie plany może nam pokrzyżować... pogoda. Jak przygotować się na taką ewentualność? Co robić podczas urlopu, gdy aura spłata nam figla? więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Maseczki dla tarnogrodzkiego ZOL-u od dzieci pierwszokomunijnych

Dzieci pierwszokomunijne z Tereszpola - Zaorendy zakupiły i przekazały...

Wyniki wyborów prezydenckich w powiecie biłgorajskim

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki, jak głosowali w minioną...

Biłgoraj. Karawaka stanęła na cmentarzu w Puszczy Solskiej (FOTO)

Pod koniec czerwca br., na cmentarzu parafialnym parafialnym...

#ChallengePomagam biłgorajskich krwiodawców, czyli nietypowa promocja honorowego oddawania krwi (VIDEO)

Członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi przy PCK w Biłgoraju,...

Biłgoraj. Nowe terminy I Komunii świętej

Tradycyjnie I Komunie święte w poszczególnych parafiach odbywają...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Ogłoszenia