Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Powiat biłgorajski i wolontariusze odnowili groby żołnierzy wojny obronnej 1939 roku

Dodał: red Data: 2020-11-25 17:08:14 (czytane: 1389)

Na tzw. starym cmentarzu w Tarnogrodzie odnowione zostały groby polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku polegli w walkach o Tarnogród. Działania to inicjatywa wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie oraz pomoc starosta powiatowego.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpolodnowili_zolnierskie_groby_tarnogrod.JPG

-Historia Tarnogrodu, bardzo mocno związana jest z historią i burzliwymi wydarzenia w dziejach Polski. Dotyczy to także II wojny światowej. Między innymi w 1939 roku toczyły się walki w okolicach Tarnogrodu, w których zginęli żołnierze Wojska Polskiego. Pochowani zostali na cmentarzu przy drodze na Biszczę. To zbiorcza mogiła, która poniekąd jest takim tarnogrodzkim grobem nieznanego żołnierza. To miejsce ważne jest z punktu widzenia naszej historii oraz tożsamości narodowej - zaznacza Anna Kuziak, nauczyciel historii i opiekun wolontariatu.

odnowili_zolnierskie_groby_tarnogrod_1.JPG

Jak przyznają zaangażowane w działania wolontariuszki, to prelekcje, opowieści i lekcje historii w terenie, prowadzone przez Annę Kuziak odkrywają przed młodymi ludźmi piękno i bogactwo lokalnej historii. -Pani Anna Kuziak zainteresowała nas dziejami naszej małej Ojczyzny. Dzięki niej odkryliśmy wiele zapomnianych miejsc pamięci, które winny być dla nas ważne. Jednym z takich miejsc są groby żołnierzy poległych w 1939 roku. Wysłuchaliśmy historii ich walk i zrodził się pomysł by ich groby odnowić - mówi wolontariuszka, Magdalena Komosa. -My nie jesteśmy pełnoletni, więc nie mogliśmy podejmować żadych wiążących decyzji, ale nasza pani skonstatowała się z władzami powiatowymi w Biłgoraju i uzyskaliśmy ich aprobatę i wsparcie finansowe naszych działań - dodaje wolontariuszka, Otylia Antolak.

odnowili_zolnierskie_groby_tarnogrod_2.JPG

Dzięki temu kwatery żołnierskie zabezpieczone zostały przed dalszą degradacją, otrzymały nowe granitowe płyty i grawerami, nowe krzyże oraz granitową opaskę. Zostały także korowane kwiatami i zniczami. -To jest nasza historia i powinniśmy o niej zawsze pamiętać, stąd jako wolontariat będziemy od teraz dbać o tę mogiłę - dodaje Magdalena Komosa. Kwestie konieczności odnowienia pomników na starym cmentarzu w Tarnogrodzie dobrze znana jest wicestaroście biłgorajskiemu. -Te kwestie często dyskutujemy na spotkaniach Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego. Na przeciw temu wyszli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie wraz ze swym opiekunem. Nawiązaliśmy współpracę, której efektem jest odnowienie żołnierskich grobów. To z jednej strony wyraz wdzięczności i pamięci o tych, którzy bronili naszej Ojczyzny, z drugiej strony lekcja historii, patriotyzmu i wychowania dla młodego pokolenia. Bardzo się cieszę osobiście że młodzi ludzie dostrzegli taką i deklarują opiekę nad mogiłą - podkreśla wicestarosta Tomasz Rogala.

Reklama.

Starostwo w formie pomocy przekazało środki w kwocie 6,5 tys. zł. Odnowienie kwater żołnierskich to nie koniec planów młodych ludzi. W przyszłym roku chcą odnowić nagrobek i ogrodzenie groby tarnogrodzkiego harcerza Macieja Jagowda, który w 1944 roku zginął w bitwie z Niemcami pod Osuchami.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: tarnogród   odnowienie grobów żołnierskich   stary cmentaż w tarnogrodzie   zabytki

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.42.98

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia