Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ponad 600 tys. zł na działalność pozaratunkową dla jednostek OSP z Powiatu Biłgorajskiego (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-10-10 22:52:57 (czytane: 2150)

Ponad 600 tys. zł trafiło do 122 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu Biłgorajskiego, w ramach wsparcia finansowego działalności poaratunkowej. Przekazanie środków - w skali kraju jest to 82 mln zł, stało się możliwe, dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolPrzyjęta przez Sejm latem tego roku ustawa o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej zakłada, że Ochotnicze Straże Pożarne zostaną dodatkowo wsparte kwotą 82 mln złotych. Pieniądze te mogą być wykorzystać m. in. na organizację przedsięwzięć oświatowo - kulturalnych. -W ramach tej nowej dotacji dla jednostek OSP nasze województwo otrzymało około 9 mln zł. W pierwszej turze o dotację ubiegało się 1 474 jednostki. Okazało się, że środki nie zostały wykorzystane w 100%, więc ogłosiliśmy "dogrywkę" i wnioski złożyło kolejne 316 jednostek. W Powiecie Biłgorajskim łącznie w obu turach uwzględniono wnioski 122 jednostek, na kwotę ponad 600 tys. zł - wylicza starszy brygadier Piotr Zmarz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie.

promesy_5000_3.JPG

Jak informuje Komendant Powiatowy PSP w Biłgoraju, finansowanie wsparło całe spektrum działalności jednostek OSP. Począwszy od mundurów, przez działania związane ze sportem, wyposażenia strażnic po działalność kulturalną. -Tak naprawdę to pieniądze wsparły te działania pozaratunkowe, działania kulturalne i edukacyjne, które jednostki OSP realizują od dawna, śmiem twierdzić, że od samego początku swej działalności. Poszczególne jednostki miały dowolność w przygotowaniu wniosku - dodaje starszy brygadier Wiesław Krent.

promesy_5000_4.JPG

-Musimy pamiętać, że Ochotnicze Straże Pożarne to organizacje pozarządowe najbliższe każdej lokalnej społeczności. Łączą i gromadzą wokół wspólnych celów całe pokolenia. Podejmują też niezwykle odpowiedzialną misję ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Do tego dochodzi działalność na polu edukacji i kultury. Oni z pełnym poświęceniem angażują się w życie społeczne - podkreśla Beata Strzałka. Jak przypomina, niezależnie od wyzwania jakie przed nimi stają, strażacy ochotnicy zawsze są gotowi do służby i często pierwsi na miejscu. Konieczne jest więc podnoszenie umiejętności i działalność na wielu polach.

promesy_5000_5.JPG

-My ze środków otrzymanych z programu zakupimy fantomy oraz sprzęt w postaci komputera i rzutnika, by móc prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Musimy cały czas podnosić kwalifikacje, nabywać doświadczenia i odruchów, które pozwolą na kompleksową pomoc poszkodowanym. Musimy często prowadzić działania oczekując służ ratunkowych i strażaków z PSP, a te pierwsze minuty są najważniejsze - zaznacza naczelnik OSP w Soli, Jan Małysza. Na doposażenie jednostki w sprzęt medyczny postanowili druhowie z OSP w Dąbrowicy. -Z jednej strony to niezbędne wyposażenie każdego wozu bojowego, z drugiej strony chcemy także zakupić sprzęt do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolić chcemy naszą młodzieżową drużynę pożarnicza oraz uczniów naszych szkół. To zaowocuje w przyszłości - zapewnia druhna Edyta Szuba.

Reklama.

Obecny na wydarzeniu wiceminister finansów Leszek Skiba, podkreślał, że nowelizacja ustawy o ochronie pożarniczej to dostrzeżenie ogromnego wkładu Ochotniczych Straży Pożarnych w życie społeczności lokalnych.

promesy_5000_2.JPG

-Dziś widzimy, jak pieniądze, które płaci każdy z nas, a dzięki uszczelnieniu systemu trafiają do budżetu państwa wykorzystywane są w szczytnym celu. To jest bardzo ważne, bo z jednej strony inwestujemy w bezpieczeństwo ale także w budowanie wspólnot i działalność na polu kultury czy sportu. Rozmawiając ze strażakami można przekonać się jak konstruktywnie te środki będą spożytkowane, to buduje. Na razie wsparcie jest jednorazowe, ale jest decyzja by było ono kontynuowane, bo straże potrzebują tych pieniędzy na aktywność społeczną. Bardzo korzystne jest by w kolejnych lata środki te trafiały do strażaków. Nie jest to kwota bardzo obciążająca budżet, a przynosząca wiele dobra - dodaje wiceminister Skiba.

promesy_5000.JPG

-Cieszę się, że rząd dostrzega potencjał Ochotniczych Straży Pożarnych - przyznaje Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip. Starosta zauważa, ze jest coraz więcej programów i inicjatyw wspierających działalność OSP. -Dziś obok zakupu sprzętu, jest także wsparcie nakierowane na działania kulturalne. Oprócz bezpieczeństwa straż jest także ważnym elementem scalającym małe społeczności. Ja nie wyobrażam sobie życia kulturalnego naszych miejscowości bez działalności OSP - mówi Starosta Szarlip. Przypomina także, że już na etapie pisania wniosków samorząd powiatowy oddelegował pracownika, który pomagał jednostkom w ich przygotowaniu, zapewnia także iż będzie pomoc w rozliczaniu wniosków. Strażakom gratulował także poseł Sławomir Zawiślak.


Zobacz także:

Środki dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W Biłgoraju mówiono o tym jak je zdobyć

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 67

Tagi: straż osp   5000+   wsparcie dla jednostek osp   powiat biłgorajski

Komentarze (15)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.81.25.236

Gienek z Plusem (2019-10-11 14:47:07)

Właśnie, aby nie ta menda co się po Zamościu szwęda

Jan (2019-10-11 14:32:47)

Broń Boże oby nie na Zawislaka

Jan (2019-10-11 14:32:17)

Broń Boże Zawislaka

strażak (2019-10-11 10:56:58)

Jak zwykle przed wyborami

taxufkarz (2019-10-11 10:16:51)

Zawiślak strasznie się wypasł za nasze podatki

janusz (2019-10-11 10:13:35)

Nawet ten zamościak szkodnik prawicy biłgorajskiej przyjechał i nawet progi starostwa przekroczył, to się w kampanii wysilił

Do przewrażliwionych zwolenników Pani Beaty (2019-10-11 09:56:18)

Czy wy myślicie że poza Szeligą i fanami Pani Beaty nikt nie interesuje się polityką !!!

oleko (2019-10-11 09:54:46)

sprzęt jest tylko nie ma go kto obsługiwać,zimne nieogrzewane pomieszczenia,robi sie politykę przed wyborami już nielicznymi strazakami,co z tego że bedzie samochód w jednostce jak do pożaru nie ma kto jechać,PSP zawsze jest wcześniej,po co do działalnosci kulturalnej samochod za 800.000 zł panie szarlipie?

Anna piekarz kamil wojtek i mariolka (2019-10-11 08:18:59)

Piotrze mozesz podpisywać się jak chcesz i pisac co chcesz a my i tak wybierzemy swojego posła.

Anna (2019-10-11 08:13:12)

Zgadzam się z Piekarzem. Do tej ważnej funkcji posła potrzeba faktycznie mądrych i doświadczonych ludzi.
Pani Beata to najpierw powinna wykazać się przed nami wyborcami osiągnięciami na stanowisku Członka Zarządu Powiatu. Póki co to poza kolejną sesją zdjęciową przy kolejnej okazji do pokazania się publicznie to jakoś o czynach nie słychać. Wybierzmy mądrze - jest wielu kandydatów po prawej stronie sceny politycznej z dużymi faktycznymi osiągnięciami zawodowymi i doświadczeniem politycznym. To że się mieszka w Biłgoraju to nie jest najważniejsze kryterium. O inwestycjach i podziale środków z budżetu centralnego i wojewódzkiego nie decyduję się w Biłgoraju. Trzeba mieć takich przedstawicieli którzy będą mieli wpływ na takie decyzje. Po raz pierwszy od wielu lat mamy odpowiednich kandydatów i ważne jest aby zagłosować z rozwagą.

(2019-10-11 07:59:14)

gdzie ta klasa?

Biłgorajanka (2019-10-11 07:52:11)

Beata Strzalka wygra te wybory mimo ze jej wielu zawistnych ludzi bardzo przeszkadza. Wszyscy glosujemy na Beatę Strzalka to kobieta z wielką klasą i kulturą osobistą.

Jest z Bilgoraja (2019-10-11 05:17:16)

Tylko Beata Strzałka żadnych spadochroniarzy

Piekarz (2019-10-11 01:27:42)

Dobrze że ludzie zrozumieli i nie oddadzą zmarnowanego głosu. Rozmawiam z wieloma ludźmi i każdy mówi że nie da się nabrać na jedyną z Biłgoraja. Dzisiaj trzeba mieć wiedzę i pojęcie żeby być posłem. Na szczęście ludzie będą głosować mądrze.

majk (2019-10-10 23:17:39)

Zawiślak co rozwala pis ma zawsze darmową reklamę. Zawsze uśmiech i wszystko za darmo

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Tak głosowali w II turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu biłgorajskiego (DANE)

Są dane Państwowej Komisji Wyborczej odnośnie głosowania w II turze...

Akcja poboru krwi w Łukowej. Zgłosiło się 90 dawców, krwią podzieliło się 72

Dziś w Łukowej odbyła się - organizowana przez regionalne Centrum...

Samorządy gminne powiatu biłgorajskiego ze wsparciem na gospodarkę wodno - ściekową

Zarząd Województwa Lubelskiego, na początku lipca br., zaakceptował...

Inwestycje w drogi wojewódzkie w powiecie biłgorajskim. Będzie remont odcinka Tarnogród - Obsza (AUDIO)

Dziś w Tarnogrodzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia