Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pomoc sąsiedzka w Ciosmach

Dodał: red Data: 2021-12-06 08:47:21 (czytane: 547)

Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Bądźmy solidarni!”, który jest dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 - 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy oraz Dąbrowica z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 czerwca br. do 31 lipca 2022 roku.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolUczestnicy projektu tworzą duety złożone z osoby poniżej 25-go roku życia i osoby powyżej 25-go roku życia. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i realizuje jedną akcję obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw.

Inicjatywa pod nazwą „Pomoc sąsiedzka” jest realizowana w Ciosmach przez jeden z duetów obywatelski. Jej cele są realizowane z dużym sukcesem, bowiem założeniem tej inicjatywy było wspólne spędzanie wolnego czasu, pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz zmniejszenie osamotnienia poprzez wspólne rozmowy. Bardzo często przy rozmowach wracają wspomnienia z dawnych lat, refleksja, ale również nasuwają się wnioski na temat obecnego życia. Zbliża się koniec listopada, a wiec andrzejki i ostatki. Panie z nostalgią przypominają sobie czasy młodości, zabawy i wróżby, które zmieniają się, ale w najmłodszych ciągle rozpalają entuzjazm do poznawania dawnych zwyczajów kultywowanych w Polsce. Tradycji lania wosku nie trzeba nikomu przypominać - chodzi o to, aby wylać na wodę gorący wosk, a następnie w jego kształcie doszukać się symboli i właściwie je zinterpretować. Pomocny może być cień naszego woskowego odlewu, figury woskowej. Przy zapalonej świecy - rzucony na ścianę jest czytelny i pobudza wyobraźnię.

 

pomoc_sasiedzka.jpg

Kolejną wróżbą było ścinanie gałązek wiśni i wstawianie do wazonu z wodą. Jeśli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, panna mogła liczyć na rychłe zamążpójście. Bardzo popularną zabawą było ustawianie butów przy ścianie. But panny, który pierwszy przekroczył próg domu, zwiastował zamążpójście. Ciekawą zabawą było karmienie psa. Pierożek zjedzony przez zwierzę jako pierwszy zwiastował właścicielce nadejście wymarzonego narzeczonego. Wróżenie ze skórki jabłka - obraną skórkę jabłka rzucano przez ramię, ta zaś układała się w pierwszą literę imienia chłopca. Dawniej chłopcy malowali okna, w tych domach w których była dziewczyna na wydaniu. Dziewczyny cieszyły się, że nie zostały zapomniane, choć na następny dzień miały pełne ręce roboty z myciem szyb. Wspomnienia zajęły sporo czasu, ale był to czas radości i śmiechu. Akcja jest odpowiedzią na problem osamotnienie osób starszych, szczególnie w okresie pandemii kiedy zaleca się, aby pozostawać we własnych domach i ograniczać kontakty tylko do najbliższego grona. Dlatego też warto poświęcić chwilę dla seniora. W każdej rodzinie zapewne jest osoba, która potrzebuje poczucia, że nie została zapomniana i że ktoś o niej myśli. Cykliczne działania duetu - cotygodniowe spotkania - zminimalizowały problem, u wybranych osób. Zdajemy sobie sprawę, że wciąż poświęca się zbyt mało uwagi problemom samotności i izolacji osób starszych. Dzięki realizacji projektu udało się dostrzec problem osób starszych, osób potrzebujących i ograniczyć problem przez wspólnie spędzonego czasu i rozmowy. A wszystko to dzięki ludziom, którzy są społecznikami.

Dzięki wolontariuszom, ludziom, którzy są młodzi duchem, pałają energią i chęcią działania oraz chcą zrobić coś dobrego dla innych. Angażują się w działania z potrzeby serca, po prostu czują potrzebę wsparcia innych - bo wystarczy tylko chcieć, aby zmienić życie drugiego człowieka na lepsze.

Projekt ”Bądźmy solidarni!” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 - 2030.

/red./

Tagi: stowarzyszenie dąb w ciosmach   bądźmy solidarni   gmina biłgoraj   społeczeństwo obywatelskie

Zobacz także

Uwaga na spoofing!

Dodane: 2022-01-22 11:10 - Komentarze  (0)  czytane (168)

TAGI: zus biłgoraj, spoofing, zakład ubezpieczeń społecznych, oszustwoKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.153.100.128

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Korzystne zmiany w rentach socjalnych

Maciej Miecznikowski na Kolędowaniu z Janem Pawłem II

Koncert kolęd Zespołu Communico

Gorajskie diabełki

Jest wstępny plan zagospodarowania Autodromu. Odbyły się też konsultacje

Spotkanie opłatkowe Rady Miasta Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

XIX Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Na miejskim targowisku przy ulicy Jagiełły w Biłgoraju, odbyło się podsumowanie XIX edycji Dnia Jesiennego Liścia. Z racji pandemii,...