Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Polonijny zespół z Brazylii z koncertem w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2019-07-26 22:37:26 (czytane: 2101)

Dziś na scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury odbył się koncert Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Kurytyby w Brazylii. Zespół „Wisła” kultywuje polski folklor od kilkudziesięciu lat.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajZespól „Wisła” to sekcja taneczna i chóralna. Podczas koncertu artyści zaprezentowali pieśni i tańce z wielu regionów Polski, a także programy oparte na zwyczajach i obyczajach ludowych i religijnych. -Zespół „Wisła” kultywuje polski folklor od blisko wieku, to największy zespół polonijny w Brazylii. Jego repertuar to połączenie elementów dwóch kultur - polskiej i brazylijskiej. Członkami zespołu są Brazylijczycy o polskich korzeniach - potomkowie XIX-wiecznych emigrantów, którzy przybywali do Nowego Świata, podczas gdy Polska była pod zaborami, w poszukiwaniu lepszego życia i wolności. Wielu z nich do dziś zachowało polską tradycję i język - mówi kierownik Artystyczny BCK, Maryla Olejko.

zespol_polonijny_wisla_2019_1__1_.JPG

-Zespół został założony w roku 1928. Jest to najstarszy zespół polonijny na świecie. Nawet w Polsce nie znam tak starego zespołu. Mówi się, że starym zespołem jest Mazowsze. My jesteśmy starsi od Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" o 25 lat. Od blisko 100 lat nasz Zespół działa solidnie, pracujemy w Kurytybie, tam mieszka około 400 tys. Polaków, to drugie pod względem ilości Polonii miasto na świecie, więcej Polaków mieszka tylko w Chicago. My obecnie jesteśmy czwartym i piątym pokoleniem mieszkańców Polski, którzy wyemigrowali. Staramy się cały czas podtrzymywać polską kulturę i tradycję zwłaszcza przez śpiew i taniec. Obecnie prowadzimy także kursy języka polskiego, a na uniwersytecie jest specjalny kierunek polonistyka. Mam wrażenie, że się odradzamy jako Polonia - mówi w rozmowie z portalem bilgoraj.com.pl, dyrektor artystyczny zespołu "Wisła", Logi Araujo.

Zespół w swym repertuarze ma także tańce biłgorajskie, jedna z artystek ma bowiem swe korzenie w naszym Mieście. Artyści popularyzują kulturę polską i brazylijską, a zwłaszcza teatr i taniec. -Moja prababcia wyemigrowała z Polski, z Biłgoraja i osiedliła się w Brazylii. Bardzo miło mi tu być, gościć w Biłgoraju i tańczyć polskie tańce, w tym tańce biłgorajskie. Na scenie jest wspaniale, czuję się jak w domu to bardzo miłe - przyznaje Kristina Góźdź. W Biłgoraju Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” wystąpił w specjalnym koncercie. Część wydarzenia to wspólny występ Zespołu "Wisła" i Grupy Folklorystycznej "Pokolenia". -Dzisiejszy koncert udowadnia, że pieś i taniec nie znają granic. Wszędzie tam, gdzie słyszymy polską muzykę i polski śpiew, tam jest Polska. Pewnie nie wiele osób zdawało sobie sprawę z tego, że w tak oddalonym kraju jak Brazylia jest tak prężnie działający zespól polonijny. Tym bardziej warto ich pokazywać i oglądać, a jeszcze ciekawiej z nimi występować na jednej scenie. To okazja do prezentacji naszej kultury i wzajemne się ubogacanie - mówi Tomasz Karolczak z Grupy Folklorystycznej "Pokolenia".

zespol_polonijny_wisla_2019_1__2_.JPG

Dzięki kontaktowi z Zespołem "Wisła" wielu Brazylijczyków wprost zakochało się w polskiej kulturze, tradycji, w naszym śpiewie, tańcach narodowych i historii. Takim przykładem jest 21-letnia studentka, Aline Rotava Lima. -Jestem Brazylijką i nie mam polskich korzeni, ale kocham polski folklor, od kiedy go poznałam. Tańczę prawie trzy lata, uczę się także języka polskiego na uniwersytecie od roku. Piękne są polskie stroje i muzyka, do tego choreografia i tańce. Osobiście uwielbiam tańce biłgorajskie i mazura z opery Halka. Drugi raz jestem w Polsce, ludzie są otwarci chcę tu wracać. Polska staje się moją drugą Ojczyzną po Brazylii - przyznaje w rozmowie z naszym Portalem młoda artystka.

zespol_polonijny_wisla_2019_1__3_.JPG

Zespół w Biłgoraju gościł po raz drugi. Pierwszy raz artyści wystąpili przed biłgorajską publicznością, dokładnie 11 lat temu, było to 26 lipca 2008 roku.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 258

Tagi: polonijny zespół ludowy z brazylii   zespół pieśni i tańca wisła   bck biłgoraj   kultura biłgoraj

Zobacz także

Obsza. Festiwal kapel w zmienionej formule

Dodane: 2020-07-09 20:18 - Komentarze  (0)  czytane (267)

TAGI: gmina obsza, fetiwal kapel i śpiewaków ludowych, artyści ludowi, muzyka ludowaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.187.106

A jakiś baran zadzwonił na policję (2019-07-27 11:45:31)

że jest za głośno po 23 i spisali panią Marylę. Ot taki to polski takie bilgorajskie. Jak przy kościołach się całą noc tłuką to nikomu nie przeszkadza. Ale człowieku pamiętaj biłgorajski mohery są wszędzie niczym Ubecja i esbecy za komuny

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Wskazówki przy zakupie pralki

Chcesz kupić pralkę i nie wiesz, na jakie parametry zwrócić szczególną...

Inwestycje w drogi wojewódzkie w powiecie biłgorajskim. Będzie remont odcinka Tarnogród - Obsza (AUDIO)

Dziś w Tarnogrodzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem...

77. rocznica pacyfikacji Łukowej (FOTO, AUDIO)

W pierwszą niedzielę lipca mieszkańcy Łukowej wspominają wysiedlenie...

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących - szkoła z przyszłością

W skład Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia