Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Polonez na 80 par na placu za biłgorajskim ratuszem (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2021-06-12 21:14:10 (czytane: 3333)

Blisko 80 par, zatańczyło dziś wspólnie poloneza na Placu Wolności. Wydarzenie było częścią Dnia Polskiego Folklory, wydarzenia plenerowego, które zorganizowało Biłgorajskie Centrum Kultury i Grupa Folklorystyczna "Pokolenia".

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolPolonez to polski taniec narodowy, dawniej nazywany tańcem dworskim, utrzymywany jest w metrum trójdzielnym, tempie umiarkowanym i rytmice ósemkowej z dwiema szesnastkami na „i” pierwszej miary. Korowód par, poruszających się krokiem dostojnego chodu po liniach krętych i prostych dobieranych przez prowadzącego. Od początku XIX wieku uznawany jest powszechnie za najstarszy taniec narodowy, którego forma kultywowana wśród warstw wyższych stanowiła uszlachetnioną wersję tańców obecnych od wieków w polskim społeczeństwie.

polonez_1.JPG

Właśnie ten taniec zespoły ludowe chcą wpisać na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stąd podejmowane są różne inicjatyw. Jedną z nich było odtańczenie poloneza w Biłgoraju. -Jest to najbardziej polski taniec, nawet już ze względu na jego nazwę. Jest tańćem korowodowym, można go zatańczyć na wiele sposobów, wszystko zależnie od tego jak poprowadzi wodzirej poprowadzi ludzi, w jaki sposób wykonają figury. Znany jest z bali i imprez, wiele osób kojarzy go ze studniówką, kiedy uczniowie kończący szkołę podstawową tańca go wspólnie. Występuje w naszej literaturze w tym w epopei narodowej - mówi Beata Leszczyńska z Zespołu Leszczyniacy ze Świdnika.

Reklama.

W Biłgoraju poloneza tańczono do jednej muzyki, jednak każdy z zespołów miał własną choreografię, specjalnie na tą okazję przegotowaną. Tańcowi towarzyszyły barwne stroje i odpowiednia oprawa.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 189

Tagi: polonez   biłgoraj   taniec narodowy   dzień polskiego folkloru

Zobacz także

100 lat Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio (FOTO)

Dodane: 2021-10-17 23:23 - Komentarze  (0)  czytane (137)

TAGI: 100-lecie, jubileusz, biłgorajska orkiestra dęta im. czesława nizio, kultura biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.239.91

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Zmarł ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk

Dziś, w wieku 85 lat, ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk. Kapłan zasłużony dla Biłgoraja, wieloletni dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ i proboszcz w parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Urodził się 7 czerwca 1936 roku w Podwysokiem, parafia Lipsko koło Zamościa. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Piotra Kałwy w katedrze lubelskiej - 18 kwietnia 1960 roku. więcej»

Konkursy

Polecamy

O księżyc Twardowskiego walczono w Biszczy

XV Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych...

Biuro Solidarnej Polski otwarte w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W centrum Biłgoraja wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski...

Oficjalnie otwarto zmodernizowane fragmenty dróg wojewódzkich Nr 849 i 853

Drogi te, zostały zmodernizowane w ramach projektu pn. „Poprawa...

Chciała prawo jazdy za łapówkę

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi mieszkance gminy Sieniawa....

Czym właściwie jest zarządzanie projektami?

O zarządzaniu projektami niemal każdy z nas słyszał. Niemniej...

Jak sprawdzić czy kredyt we frankach można unieważnić?

Widmo spłacania horrendalnej wysokości rat kredytu frankowego...

Ogłoszenia