Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pokusa - pozorna poczciwość

Dodał: red Data: 2019-03-09 20:20:50 (czytane: 766)

Czym jest zatem pokusa? To słowo oznacza bardzo szczególny rodzaj wabika dla człowieka. Jeśli poddaje się i wpadnie w jego sidła to zboczy z właściwej drogi i nie będzie czynił dobra, lecz zło. Pozorna zacność zawarta w pokusie okazuje się w działaniu złem, stąd też Jezus wzywa do czujności.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 4, 1 - 13):
Jezus pełen Ducha Świętego powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: „Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem”.
Odpowiedział mu Jezus: „Napisane jest: »Nie samym chlebem żyje człowiek«.
Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: „Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje”.
Lecz Jezus mu odrzekł: „Napisane jest: »Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz«”.
Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: »Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli«, i »na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień«”.
Lecz Jezus mu odparł: „Powiedziano: »Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego«”.
Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu.

wielki_tydzien.JPG

Komentarz do Ewangelii:
W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, tuż po tym, jak słyszeliśmy, przyjmując popiół na nasze głowy - „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, Kościół przypomina nam, że Jezus po przyjęciu chrztu w Jordanie oddalił się na czterdzieści dni na pustynie, gdzie nie tylko zmagał się z pokusami szatana, ale je przezwyciężył. Nie było to zwykłe wyjście w miejsce odosobnienia, ale Chrystus był prowadzony przez Ducha Świętego, który w czasie chrztu spoczął na Nim objawiając Jego pełną godność. To wszystko skłania nasze serca do podjęcia drogi przygotowania do Świąt Wielkanocy. Idziemy w ślad za naszym Panem i Nauczycielem na nasze duchowe pustynie wielkopostne, aby zbliżywszy się do Odkupiciela podjąć walkę z duchem zła.

Czym jest zatem pokusa? To słowo oznacza bardzo szczególny rodzaj wabika dla człowieka. Jeśli poddaje się i wpadnie w jego sidła to zboczy z właściwej drogi i nie będzie czynił dobra, lecz zło. Pozorna zacność zawarta w pokusie okazuje się w działaniu złem, stąd też Jezus wzywa do czujności.
Taka sytuacja kiedy jesteśmy kuszeni, czy powstrzymywani od czynienia dobra a popychani do czynienia nieprawości, nie ominęła także wcielonego Syna Bożego. Był On człowiekiem podobnym do nas i to we wszystkim stał się podobny do nas, z wyjątkiem grzechu. Nie wiedział, co nazywamy chaotycznym pragnieniem, ponieważ zawsze był w jedności ze swoim niebiańskim Ojcem, nawet będąc człowiekiem. A jednak ten Ojciec pozwolił, by Jego zrodzony mocą Ducha Świętego Syn był kuszony jak człowiek przed swoją publiczną działalnością i dokładniej kuszony przez stworzenie – diabła.

Zadajemy sobie jednak pytanie, dlaczego Jezus był kuszony? On jest Synem Boga! Czy tego potrzebował? Możemy odpowiedzieć zrobił to dla nas. Pokazał nam, że jest naprawdę człowiekiem. Jako człowiek mógł być poddany pokusie, ale nie grzeszył, bo we wszystkim stał się podobny do nas, z wyjątkiem grzechu.
Czy nie jesteśmy wielokrotnie naciskani w życiu? Czy nie kosztujemy my, którzy staramy się dobrze postępować, czegoś z próby i pokusy i to różnego rodzaju? Oczywiście nie są one tak spektakularne jak w przypadku Jezusa Chrystusa, naszego Pana, ale pod wieloma względami diabeł, świat i ciało skłaniają nas ku złu. Oczywiście, diabeł nie występuje do nas w sposób bezpośredni, a przynajmniej nie w normalnym przypadku codziennego, chrześcijańskiego życia. Jednakże gdzieś w środowisku i w głębi naszego serca, skażonego grzechem może zrodzić się pomysł odstępstwa od Boga lub zaniechania dobra.

Ale Bóg, Który jest wierny, nie pozwala nam być kuszonym ponad nasze możliwości. Nawet kiedy wpadliśmy w sidła grzechu, On obdarza nas swoim miłosierdziem, abyśmy mogli kolejny raz doświadczyć nawrócenia i znów przybliżyć się do Niego.

Warto zakończyć rozważanie dzisiejszej Ewangelii słowami papieża Benedykta XVI: „Obraz pustyni stanowi wymowną metaforę ludzkiej kondycji. Księga Wyjścia opowiada o doświadczeniu ludu Izraela, który po wyjściu z Egiptu przez czterdzieści lat wędrował przez pustynię synajską, zanim dotarł do ziemi obiecanej. Podczas tej długiej wędrówki Żydzi doświadczyli całej siły i natarczywości kusiciela, który nakłaniał ich do tego, by przestali ufać Panu i zawrócili. Zarazem jednak, dzięki pośrednictwu Mojżesza, nauczyli się słuchać głosu Boga, który ich wzywał, by stali się Jego świętym ludem. Rozmyślając nad tym biblijnym tekstem, pojmujemy, że aby w pełni żyć w wolności, trzeba przejść pomyślnie próbę, na jaką wystawia nas sama wolność. Jedynie wyzwolony z niewoli kłamstwa i grzechu, człowiek - dzięki posłuszeństwu wiary, otwierającej go na prawdę - odnajduje pełny sens swego życia i osiąga pokój, miłość i radość”.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: pokusa   wielki post   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona

Zobacz także

Pełne życie w miłości

Dodane: 2019-06-23 08:16 - Komentarze  (0)  czytane (394)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, religiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.185.211

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Alert RCB. Uwaga na bardzo silny wiatr

Uwaga! Dziś 9 marca wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr....