Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pokój i podział?

Dodał: red Data: 2019-08-18 09:28:42 (czytane: 1158)

Co mówi nam dzisiejsza Ewangelia? Jesteśmy wezwani do jasnego wyznania wiary, do decyzji serca wobec Boga. Odwieczne niezdecydowanie i letniość mogą doprowadzić do całkowitej utraty zainteresowania prawdą Boga, jest wyraźnie postrzegane w Piśmie Świętym jako straszna aberracja...

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 12, 49 - 53):
Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął! Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie.
Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej”.

ognisko.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Jaka jest istota życia chrześcijańskiego? Jakie znaczenie ma dla nas jako chrześcijan treść, którą nadaje nam życie wiarą? Ta jedna niezbędna rzecz, której wymaga od nas Bóg, może istnieć tylko w miłości: w bezwarunkowej miłości Boga i bliźniego. Jest to bowiem najważniejsze przykazanie, jak przekazał sam Jezus.

Oczywiście ta rozmowa o miłości jest nadal bardzo ogólna. Istnieje niebezpieczeństwo, że realizacja tego głównego polecenia będzie wynikać z niezobowiązującego, czysto emocjonalnego i sentymentalnego rozumienia słów Chrystusa. Ale to nie to, co On ma na myśli, kiedy mówi o miłości. Poważne traktowanie miłości Boga i bliźniego nie jest niezobowiązującym okrzykiem w stylu: „Bądźcie dla siebie mili!”, gdyż to jest wciąż dalekie od pełni. Miłość wymaga oddania, miłość wymaga w końcu ofiary z własnego życia za ukochanego człowieka, a przede wszystkim za Boga, Który nas pierwszy umiłował i wydał za nas na krzyżu swojego Syna Jezusa Chrystusa!

Kiedy Jezus mówi: „przyszedłem rzucić ogień na ziemię”, to pokazuje nam, że w żadnym wypadku nie jest zadowolony z półśrodków. Chce, aby ludzie otworzyli się na Boga z całego serca. Przesłanie Jego miłości powinno rozpalić je jak ogień. I może się zdarzyć, że uczeń Jezusa nie zostanie zrozumiany przez wszystkich. Możliwe jest nawet bezpośrednie odrzucenie, nawet w kręgu krewnych i rodziny. Tylko w ten sposób możemy interpretować słowa Jezusa, gdy mówi, że nie przyszedł, aby przynieść pokój na ziemię, ale podział.

Oczywiście Jezus Chrystus jest Posłańcem Pokoju, ponieważ pojednał ludzkość z Bogiem Ojcem poprzez oddanie swego Ciała i Krwi na krzyżu. Pokonał podział grzechu i śmierci i przyniósł prawdziwy pokój, którym tylko Bóg może obdarzyć. Ale ten pokój wymaga gotowego serca. Nikt nie jest zmuszany. I dlatego przesłanie Jezusa, w którym wzywa nas wszystkich do miłości Boga i bliźniego, napotyka tak wielki opór, a nawet otwartą wrogość. Niektórzy ludzie reagują na przesłanie pokoju z niepokojem i odrzuceniem, które ma swoje źródło w niewierzącym sercu, które nie chce nawrócić się na Boga.

Oczywiście, widzimy teraz zasadniczą różnicę między przesłaniem Jezusa Chrystusa, Prawdziwego i Jedynego Syna Bożego. Doktryna Chrystusa jest zasadniczo przesłaniem miłości i tylko jej odrzucenie prowadzi do wspomnianych negatywnych konsekwencji, takich jak walka, podział i wrogość. Przemoc jako narzędzie nie ma miejsca w chrześcijaństwie, nawet w czasach, gdy wpływowi ludzie w Kościele mieli trudności z takim poglądem. Doktryna Kościoła jest jednak jasna: wiara może być przyjęta jedynie w wolności, szerzenie wiary poprzez przemoc jest absurdalne i zaprzecza naturze wiary chrześcijańskiej.

Co więc mówi nam dzisiejsza Ewangelia? Jesteśmy wezwani do jasnego wyznania wiary, do decyzji serca wobec Boga. Odwieczne niezdecydowanie i letniość mogą doprowadzić do całkowitej utraty zainteresowania prawdą Boga, jest wyraźnie postrzegane w Piśmie Świętym jako straszna aberracja: „Znam wasze uczynki. Nie jesteś ani zimny, ani gorący. Czy byłbyś zimny czy gorący! Ponieważ jesteś letni, ani gorący, ani zimny, chcę wypluć cię z moich ust”.

Jezus mówi również o ogniu, który przyszedł rzucić na ziemię i pragnie, aby płonął. Możemy tutaj myśleć o ogniu Ducha Świętego. On jest Duchem Prawdy, Który jednocześnie rozlewa w serca ludzi Miłość. To Duch pokoju Chrystusowego i pojednania. Niech Duch Święty Boży, za wstawiennictwem Dziewicy i Matki Bożej, rozpali ten ogień boskiej miłości w sercu każdego człowieka i poprowadzi go do czynów miłości.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   ewangelia na niedzielę   ks. sławomir korona   kościół katolicki

Zobacz także

"Karol Wojtyła. Narodziny" (VIDEO)

Dodane: 2020-05-24 18:42 - Komentarze  (0)  czytane (108)

TAGI: ks. krystian bordzań, wystawa, karol wojtyła narodziny, 100-lecie urodzin jana pawła iiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.168.209

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Suma odpustowa z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nabór wniosków w ramach pilotażowego program „Aktywny Samorząd”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju informuje, że Rada Nadzorcza Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych podjęła uchwałę...