Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pojazdy zabytkowe i historyczne w świetle prawa

Dodał: red Data: 2017-12-27 10:30:31 (czytane: 2340)

Czy każdy pojazd zabytkowy jest jednocześnie historycznym? Okazuje się, że nie – otóż cenne „żółte tablice” nie sprawiają jeszcze, że auto można określić mianem „historycznego”, mimo że na pewno jest ono zabytkowe. Na czym polega różnica?

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajW Polsce zarejestrowanych jest ponad 55 tys. aut na „żółtych tablicach”. Niektóre z nich mają szczególną wartość jako pojazdy historyczne. Jak polskie prawo definiuje auta zabytkowe i historyczne?

zabytkowe_tatuaze.jpg

Auto zabytkowe
W rozumieniu ustawy Prawa o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (art. 2), za zabytkowy uznaje się „pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami”. W praktyce oznacza to, że Wojewódzki Konserwator Zabytków może wpisać auto (lub motocykl) do ewidencji, tym samym wydając zgodę na jego rejestrację na „żółtych tablicach”, jeśli ma on co najmniej 25 lat, model nie jest produkowany od przynajmniej 15 lat, a w danym egzemplarzu minimum 75% części jest oryginalnych. Pojazd młodszy może również zostać uznany za zabytkowy, ale tylko w szczególnych przypadkach, np. jeśli zastosowano w nim wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne, jeździła nim szczególnie ważna osoba, albo jest związany z wydarzeniem historycznym lub brał udział w słynnym wydarzeniu sportowym. Ukłonem ustawodawcy w stronę właścicieli pojazdów zabytkowych jest zwolnienie ich z obowiązku stawiania się na przeglądach technicznych oraz wykupywania całorocznego ubezpieczenia OC. Samochód musi być ubezpieczony jedynie wtedy, gdy uczestniczy w ruchu drogowym, ale wystarczy mu wówczas polisa krótkoterminowa - minimalny okres jej trwania to 30 dni. Oferty takie proponuje coraz większa liczba firm ubezpieczeniowych, choć brakuje jeszcze ubezpieczycieli wyspecjalizowanych w samochodach zabytkowych. Takie firmy istnieją już w innych krajach, np. Lancaster Insurance w Wielkiej Brytanii. Warto poznać szczegółową ofertę firmy pod adresem https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Reklama.

Pojazd historyczny
Ustawa Prawo o ruchu drogowym wyróżnia ponadto samochody historyczne. Pojazd taki musi spełniać warunki stawiane pojazdom zabytkowym, a ponadto liczyć sobie minimum 40 lat. Pojazdem historycznym może zostać też pojazd, który ma co najmniej 25 lat i został uznany przez rzeczoznawcę za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Właściciel takiego pojazdu bez wątpienia ma powód do dumy – nie może jednak zapominać, aby odpowiednio dbać o swoje auto, aby pomimo swojego wieku wyglądało jak nowe.

*Artykuł sponsorowany

Tagi: pojazdy zabytkowe   biłgoraj   pojazdy zabytkowe w świetle prawa   motoryzacja

Zobacz także

"Na podwójnym gazie" i bez uprawnień

Dodane: 2019-01-14 13:32 - Komentarze  (1)  czytane (246)

TAGI: pijany kierowca, józefów, policja biłgoraj, kontrole policyjneKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.234.76.59

Miłośnik klasyków -podpowiada: (2017-12-28 22:31:48)

Ja zamieszczę swój komentarz -informację bardziej "do rzeczy" odnoszący się do zamieszczonego artykułu. Warto podać informację, że posiadaczy zarówno pojazdów zabytkowych (PZ) jak i pojazdów historycznych (PZ), na których "nakłada się" określone obowiązki, mogą spotkać pewne "przywileje i udogodnienia" o których trochę wspomniano.
Ale warto podać do wiadomości (bo do wszystkich mogła nie dotrzeć), że te osoby -czytaj: miłośnicy klasyków lub "oldtimerów" których wiek przekracza 25 lat, mogą skorzystać z BARDZO DUŻEJ ZNIŻKI w OC przy całorocznych polisach ubezpieczeniowych pod warunkiem, legitymowania się członkostwem w Polskim Związku Motorowym (posiadanie karty PZM potwierdzającej przynależność do Klubu lub Automobilklubu będącego w strukturach PZM -np. Biłgorajskiego !? Tego rodzaju ubezpieczenia prowadzi tylko PZU ! Na mocy porozumienia tego Zakł. Ubezpieczeń z PZM.
Zniżki OC są znaczące, sięgające 50% "normalnie liczonej" składki nawet przy uwzględnieniu składki członkowskiej w Automobilklubie (PZM). Liczba takich osób, które w skali kraju czy nawet na poziomie naszego powiatu, skorzystały z tych preferencji, jest "WIĘCEJ niż ZNACZĄCA" !!! Warto zapytać i skorzystać lub przekazać zainteresowanym. Miłośnik starej motoryzacji pozdrawia wszystkich zakręconych na tym punkcie...

do poniżej (2017-12-28 10:01:40)

mała różnica obie dziury są obok siebie a przyjemność i efekt końcowy jest podobny !

do poniżej (2017-12-28 07:54:36)

Mówi się ( i pisze), ni w pi.zdę, ni w oko !!!

(2017-12-27 14:23:00)

aleś "konserwator" pierdzielnął komentarz-ni w du.pę ni w oko !

konserwator (2017-12-27 13:18:24)

proszę pamiętać że jak będziecie sprzedawać swoje auto za granice trzeba mi oddać 10-15 % wartości :) dziękuję! Utrzymujcie swoje pojazdy w należytym stanie dbajcie o nie i podwajajcie wartość czekam :) Twój Konserwator!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

Reprezentanci Ziemi Biłgorajskiej na XII Edycji 'Złombol 2018'

Informujemy, że w XII Edycji "Złombol 2018", którego w tym roku metą jest Grecja, bierze udział 6-osobowa reprezentacja z Biłgoraja. Reprezentantami Ziemi Biłgorajskiej w tej imprezie są Jakub Gąsiorowski, Michał Gąsiorowski, Marcin Bełżek, Bartłomiej Mazur, Grzegorz Różański, Marcin Zawadzki (wśród których są członkowie Automobilklubu Biłgorajskiego). więcej»

Ogłoszenia