Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pojazdy uprzywilejowane

Dodał: red Data: 2018-08-06 17:44:04 (czytane: 2174)

-Byłam świadkiem chamskiego zachowania kierowcy spożywczego busa, który będąc na środku skrzyżowania ulic Kościuszki, Komorowskiego i Sikorskiego, nie ustąpił pierwszeństwa jadącej na sygnale Straży Pożarnej. Kierowca busa mógł zjechać na dowolną stronę, akurat nie było ruchu, ale uparcie stał na miejscu mimo trąbienia przez straż - napisała w e-mailu do naszej Redakcji jedna z Czytelniczek.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajJak dalej czytamy w przesłanym e-mailu, Straż Pożarna musiała zwolnić ruszyć z pierwszego biegu. Takie sytuacje występują nagminnie przy tej krzyżówce. Na moich oczach samochód osobowy "wepchał się pod jadącą na sygnałach dźwiękowych i świetlnych Straż Pożarną doskonale widząc, że z jego lewej strony jedzie samochód uprzywilejowany. Co innego zwężenia i przeklęte wysepki na jezdniach, gdzie w takim momencie nie ma gdzie zjechać i wszystkie samochody uprzywilejowane mają problem, a co innego brak kultury jazdy.

pojazdy_uprzywilejowane.JPG

Postanowiliśmy się przyjrzeć przepisom prawa o ruchu drogowym w tym temacie i przypomnieć je kierowcom, którzy te paragrafy zdążyli już zapomnieć. A mianowicie, już Art. 9 prawa o ruchu drogowym określa obowiązek każdego uczestnika ruchu do ułatwienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Warto także pamiętać, iż pojazdy uprzywilejowane mają możliwość niestosowania się do znaków i sygnałów drogowych, jak również do przepisów z zachowaniem szczególnej ostrożności. I nawet zielone światło czy droga z pierwszeństwem nie zwalnia kierowców z obowiązku ustąpienia pierwszeństwa karetce, Straży Pożarnej czy Policji "będących na sygnale".

Reklama.

-Pojazdem uprzywilejowanym jest pojazd, który ma włączone światła błyskowe oraz sygnały dźwiękowe. Nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu z punktu widzenia prawa stanowi wykroczenie drogowe. Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym to mandat w wysokości 300 zł, a nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu to 5 punktów karnych i mandat w wysokości od 20 do 500 złotych - informuje sierżant sztabowy Joanna Klimek z KPP w Biłgoraju.

Z jednej strony są przepisy prawa i odpowiednie kary, z drugiej musimy pamiętać, że pojazdy uprzywilejowane jadą w konkretnym celu, tj. ratowanie ludzkiego życia, zdrowia i mienia oraz zapewnienia bezpieczeństwa.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: przepisy ruchu drogowego   pojazdy uprzywilejowane   ulatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu   policja biłgoraj

Zobacz także

Zablokowana droga wojewódzka Biłgoraj - Tarnogród (AKTUALIZACJA)

Dodane: 2018-11-28 18:37 - Komentarze  (1)  czytane (3241)

TAGI: wypadek drogowy, policja biłgoraj, droga wojewodzka nr 835, gmina tarnogródKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.163.19.57

Pytanie (2018-08-07 06:28:32)

Do pani rzecznik: - Ilu kierowców w roku ubiegłym zostalo ukaranych za nieustąpienie pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

Reprezentanci Ziemi Biłgorajskiej na XII Edycji 'Złombol 2018'

Informujemy, że w XII Edycji "Złombol 2018", którego w tym roku metą jest Grecja, bierze udział 6-osobowa reprezentacja z Biłgoraja. Reprezentantami Ziemi Biłgorajskiej w tej imprezie są Jakub Gąsiorowski, Michał Gąsiorowski, Marcin Bełżek, Bartłomiej Mazur, Grzegorz Różański, Marcin Zawadzki (wśród których są członkowie Automobilklubu Biłgorajskiego). więcej»

Ogłoszenia