Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Poetycka dylogia o Biłgoraju

Dodał: red Data: 2019-12-10 10:58:51 (czytane: 1274)

Właśnie ukazały się „Biłgorajskie obrazki” Jacka Żybury – druga część wierszy o Biłgoraju, tym razem opisujących współczesne miasto. Autor oprowadza nas po wybranych miejscach i ulicach miasta, wplatając w opisy konkretnych pejzaży własne przemyślenia.Reklama.

Z jednej strony mamy obraz współczesnego Biłgoraja, z drugiej - uniwersalne problemy i refleksje o sensie życia, miłości, bólu i historii. Czy można być sobą? W jakim stopniu znamy samych siebie i swoją naturę? Jak walczyć ze złem, które tkwi w nas samych? Jak radzić sobie z przemijaniem? To niektóre pytania, na które autor stara się odpowiedzieć w wierszach.

Biłgoraj to nie tylko przestrzeń, w której żyją mieszkańcy, lecz także miejsce szczególne - tu rodzą się pierwsze doświadczenia, kształtują postawy, kodują wspomnienia. Przede wszystkim jednak miasteczko na Lubelszczyźnie staje się miniaturą świata - uniwersum, w którym człowiek boryka się z samotnością i codziennymi lękami, przeżywa zwątpienia, rozterki i zawody.

poezja_bilgoraj.jpg

Każdy tekst to przemyślany obrazek, który określa intymną topografię poddaną interpretacji. To miejsca ważne, istotne, które organizują zarówno subiektywne światy dzieciństwa i codzienności, jak i przestrzenie wspólne dla społeczności miasta, bo odnoszące się do tradycji czy historii.

Choć cykle „Biłgoraj »ze starych fotografii” i „Biłgorajskie obrazki” różnią się pod wieloma względami - typem liryki, kreacją podmiotu mówiącego czy obrazowaniem - niejako się uzupełniają, tworząc dwubiegunowy obraz Biłgoraja - tego sprzed II wojny światowej i tego z początku XXI wieku, w którym wciąż „jak przez popiół, jak przez mgłę” skrzypią głosy odległych pokoleń: w izbie przy krojscach pracują sitarek cienie, na skrzyżowaniu cierpliwie czeka święty Jan, a brodaci Żydzi śpiewają psalmy. Tomik został wydany przez Studio Wydawnicze Suite 77 z Biłgoraja i jest do nabycia na stronie www.studiosuite77.pl

/Ela Sokołowska/

Tagi: poetycka dylogia o biłgoraju   jacek żybura   poezja   biłgoraj

Zobacz także

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi (FOTO)

Dodane: 2020-09-25 17:51 - Komentarze  (0)  czytane (266)

TAGI: gmina biłgoraj, europejska akademia młodych liderów wsi, fundacja kuźnica im. hugona kołłątaja, pzedstawicielstwo komisji europejskiej w plsceKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.237.183.249

Anna (2019-12-10 17:03:25)

Gratulacje Panie Jacku

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia