Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Podwójne wyróżnienie dla zespołu śpiewaczo - obrzędowego Jarzębina z Bukowej

Dodał: red Data: 2020-11-24 17:06:20 (czytane: 858)

Od 31 stycznia do 2 lutego br. w Tarnogrodzie odbywał się 45. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Najlepsze 8 spektakli otrzymało nominacje na 37. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajWśród wyróżnionych był spektakl „Kumie zróbcie mi gromnice” zespołu śpiewaczo - obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej wg. scenariusza Marii Jargieło. 37. Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie zaplanowany w dniach 16 - 18 października 2020 roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną i związanymi z tym obostrzeniami oraz zagrożeniami dla uczestników nie mógł się w tym roku odbyć w tradycyjnej formie publicznej prezentacji spektakli. Kwalifikacja zespołu na sejmik ogólnopolski uprawnia go jednak do otrzymania nagrody za szczególną wartość artystyczną i poznawczą spektaklu wskazaną przez Radę Artystyczną.  W tym roku podstawą oceny spektakli stały się przekazane członkom Rady rejestracje spektakli oraz ich opisy dokonane przez Komisje na sejmikach międzywojewódzkich.

zespol_jarzebina__1_.jpg

16 listopada Rada Artystyczna w składzie: Piotr Dahlig, Katarzyna Smyk, Bożena Suchocka, Edward Wojtaszek i Lech Śliwonik - przewodniczący, przyznała nagrody ufundowane przez patronów Sejmików 2020. Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został uhonorowany Zespół śpiewaczo - obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej za widowisko „Kumie zróbcie mi gromnice” – za świetnie skomponowany i dojrzały aktorsko obrazek z życia społeczności wiejskiej, nawiązujący do święta Matki Boskiej Gromnicznej.

zespol_jarzebina__2_.jpg

Zespół z Bukowej spotkało jeszcze jedno wyróżnienie. Kontynuacją sejmikowania są warszawskie „Zwyki” jako znakomita forma promocji Sejmikowego dorobku. Od kilku lat na przełomie listopada i grudnia  na scenie Teatru Polskiego w Warszawie odbywał się Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI, gdzie prezentowani są najlepsi z najlepszych, zwykle 3 zespoły obrzędowe z terenu całej Polski.  Ponieważ  w tym roku zorganizowanie Festiwalu stało się niemożliwe, organizatorzy postanowili zamieścić na stronie Teatru 2 wybrane przez Radę Artystyczną spektakle wraz z wprowadzeniem i krótką prelekcją o teatralizacji obrzędów i zwyczajów.

zespol_jarzebina__3_.jpg

Spośród wszystkich przedstawień zakwalifikowanych do 37. Sejmiku Rada Artystyczna zarekomendowała na ZWYKI ONLINE następujące  spektakle: „Kumie zróbcie mi gromnice”  w wykonaniu Zespołu śpiewaczo - obrzędowego Jarzębina z Bukowej (województwo lubelskie) i „Nase pranie pod lip” w wykonaniu Zespołu Ludowego Jaworzanki z Jaworza (województwo świętokrzyskie).

/Celina Skromak/

Reklama.

Tagi: espół śpiewaczy jarzębina   gmina biłgoraj   sejmik teatrów wsi polskiej   kumie zróbcie mi gromnicę

Zobacz także

Nasi laureaci Wojewódzkiego konkursu w Poniatowej

Dodane: 2021-01-14 12:53 - Komentarze  (0)  czytane (750)

TAGI: gmina biłgoraj, męski zespół śpiewaczy z bukowej, wokalny koncert kolęd, cicha nocKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.108.182

dawna Bukowianka (2020-11-25 08:49:25)

BUKOWIANKI BRAWO BRAWO WY)))

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Gmina Tarnogród ma budżet na 2021 rok

Budżetowej gminy Tarnogród na 2021 rok zakłada dochody w wysokości...

Zarejestruj umowę o dzieło w ZUS

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować...

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie biłgorajskim (TERMINY i MIEJSCA DYŻURÓW)

Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1 500 punktów darmowej...

Rekordy czytelnicze dzieci. Filia nr 1 dla Dzieci i Młodzieży podsumowała 2020 rok (WYNIKI)

Puszkin powiedział, że czytanie to najlepszy sposób uczenia się,...

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021 (VIDEO)

-Jednym z najważniejszych priorytetów działalności samorządu...

Trzy oblicza pizzy - poznaj je wszystkie

Pizza to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych przysmaków...

Ogłoszenia