Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Podróż do Książkolandii i robot Photon w świecie bajek

Dodał: red Data: 2019-04-12 16:40:35 (czytane: 896)

Maluchy z Aleksandrowa poprzez zabawę uczyły się kodowania. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie w marcu i kwietniu bieżącego roku odbywały się zajęcia pn. „Robot Photon w świecie bajek” dla przedszkolaków i dzieci z kl. I - III szkoły podstawowej (w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece- II edycja” prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego).

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajZajęcia rozpoczynały się od zrozumienia terminu kodowanie. Następnie dzieci brały udział w różnych zabawach manualnych i ruchowych, np.: układały na planszach kolorowe karteczki według różnych zasad,  odwiedzały „Wyspy Wyobraźni”, szukały skojarzeń kolorów z tytułami bajek lub bohaterami literackimi, układały bajkowy kod i odpowiadały na pytania ze znajomości baśni. Był też czas na poznanie różnych funkcji robota. Maluchy zaczynały naukę od prostej zmiany kolorów czy wydawania różnych dźwięków, aby potem programować bardziej skomplikowane trasy z różnymi zadaniami dla robota. Dużą niespodzianką dla maluchów było to, że robot Photon czytał im głośno fragment bajki „Kubuś Puchatek”. Grupy także brały udział w turniejach „Zakodowana historyjka”. Uczestnicy wymyślali do wybranych obrazków własne opowieści, a następnie programowali robota i wspólnie z nim opowiadali swoje bajki. Podczas każdych zajęć dzieci wybierały najlepszą grupę. Na zakończenie spotkań maluchy otrzymały specjalne naklejki i malowanki, które też należało pokolorować według określonego kodu. Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej świetnie sobie poradzili z nauką obsługi robota Photon.

W prowadzeniu zajęć pomagała młodzież z Klubu „Aleksandrowski Kodek”. Odbyły się one także dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie i Przedszkolem „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie. Dziećmi podczas zajęć opiekowały się wychowawczynie: Celina Chyrzyńska, Elżbieta Kulińska, Teresa Leleń, Maria Maciocha, Lucyna  Paluch (szkoła podstawowa) i Paulina Bździuch, Karolina Lewczyk, Marta Różańska, Katarzyna Tracz (przedszkole). Koordynatorem ze strony szkoły podstawowej była Ewa Jastrzębska z biblioteki szkolnej.

aleksandrow_biblioteka__1_.JPG

We współczesnej rzeczywistości programowanie stało się jedną z ważniejszych umiejętności. W zdobywaniu jej pomogła najmłodszym „Przygoda z kodowaniem”, która  zadziała się w aleksandrowskiej bibliotece.

Dzieci klas I- III ze Szkoły Podstawowej  im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie  brały również udział w zajęciach „Podróż do Książkolandii”. Rozpoczynały się one od głośnego czytania książki „O dzieciach, które kochają książki” Petera Carnavasa w wykonaniu wychowawców i bibliotekarki szkolnej. Lektura ta była także świetnym pretekstem do rozmowy o tym, co dają nam książki, jak mogą wzmacniać więzi rodzinne i co to znaczy być czytelnikiem. Następnie maluchy z podróżnej walizki wybierały sobie bilety- książki  i pojechały „pociągiem z wyobraźni” do tytułowej Książkolandii. Po sprawdzeniu biletów czytnikiem, (co wywoływało zaciekawienie i uśmiechy na buziach najmłodszych) mali podróżnicy rozgościli się w Kąciku Malucha  i tak  zaczęło się poznawanie biblioteki.

aleksandrow_biblioteka__2_.JPG

Dzieci miały za zadanie odszukać cyfry od 1 do 10, ułożyć je od najmniejszej do największej, odwrócić i odczytać ukryty wyraz, aby pojawiła się właściwa nazwa Książkolandii- BIBLIOTEKA. Potem uczestnicy losowali hasła z kapelusza związane z biblioteką, np.: regał, półka, książki, komputer, drukarka i odszukiwały te przedmioty w bibliotece. Następnie  dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka publiczna  i czym się zajmuje, poznawały różne pojęcia związane z tą instytucją  jak np.: regał, literatura piękna, literatura popularnonaukowa, zbiory itd. Nie zabrakło również  czasu na pytania ze strony uczniów. Na podsumowanie każdy zespół  miał za zadanie znaleźć odpowiedni rodzaj zbiorów i wyszukać na półkach książki z okładkami w konkretnych kolorach. Zabawa ta w ciekawy sposób pomogła zrozumieć dzieciom jaki jest układ zbiorów w bibliotece. Na zakończenie zajęć uczestnicy mieli czas na samodzielna aktywność w bibliotece i otrzymali certyfikat „Przyjaciel Książkolandii” , a także wypożyczyli książki do domu.

Spotkania poprzez zabawę pokazywały najmłodszym jak ważną rolę pełnią biblioteki we współczesnej rzeczywistości oraz, że warto korzystać z ich usług.

/Justyna Bździuch/

Reklama.

Tagi: biblioteka w aleksandrowie   podróż do książkolandii   kodowanie   oświata biłgoraj

Zobacz także

„Fascynujący świat zwierząt”. Wirtualna wystawa prac w MDK (FOTO)

Dodane: 2020-04-05 10:48 - Komentarze  (0)  czytane (192)

TAGI: mdk biłgoraj, wystawa on-line, wirtualny spacer, oświata biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.243.36

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Dwie kandydatury na dyrektora I LO im. ONZ w Biłgoraju

W odpowiedzi na ogłoszony przez Zarząd Powiatu konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, wpłynęły dwie oferty. W najbliższy poniedziałek, ma zostać powołana komisja konkursowa. Nowego dyrektora władze powiatu muszą wyłonić do końca marca br. Z końcem tego miesiąca bowiem na emeryturę przechodzi dyrektor Marian Klecha. więcej»

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia