Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym...

Dodał: red Data: 2017-12-10 19:45:03 (czytane: 1790)

Publikujemy kolejny komentarz ks. dr Sławomira Korony, tym razem na II Niedzielę Adwentu, a w nim wyjaśnienie czym jest Ewangelia, jak znaczenie ma ten termin, czy można zaliczyć ją do gatunku literackiego i jak definiowali ją Apostołowie.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajEwangelia Jezusa Chrystusa (Mk 1, 1-8)
Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza: „Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”.
Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy.
Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym”.

pismo_swiete_bilgoraj.JPG

Komentarz:
Święty Marek od początku próbuje ukazać postać Jezusa jako Syna Bożego i Sługi. On jest zapowiadanym przez proroków Mesjaszem. To w Jego życiu i działalności wypełnią się wszystkie proroctwa Starego Testamentu. Jest to Syn Boży. Dziećmi Boga w Nowym Testamencie są nazywani wszyscy, którzy uwierzyli. Marek jednak przedstawia Jezusa jako jedynego w swoim rodzaju Syna Bożego - jedynym Synem. Podkreśla bardzo mocno, że nikt prócz Chrystusa nie jest w tym sensie i takim Synem Bożym.

Od początku narracji uwaga słuchacza i czytelnika Ewangelii ma być skierowana na Osobę i działalność Jezusa. Inne informacje są ważne o tyle, na ile powiązane są z tą najważniejszą przesłanką. Mówiąc o Ewangelii o Jezusie Chrystusie pokazuje, że jest to żywe serce wiary chrześcijańskiej. Autorytet Ewangelii opiera się na Jezusie Mesjaszu - na Bogu. Mesjasz nie tylko przynosi Dobrą Nowinę, ale jest zarazem Jej treścią, którą żyje wspólnota wiernych, ale jest gwarantem Jej prawdy. Jezus jest z jednej strony tym, który głosi Dobrą Nowinę, ale jest zarazem Jej treścią.

Samo słowo Ewangelia to nie tyle gatunek literacki, ale przesłanie o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Jest On z jednej strony w pełni normalnym człowiekiem, ale z drugiej strony jest On także Chrystusem, czyli Mesjaszem - Pomazańcem Bożym. Ewangelia to Dobra Nowina - dobra wieść o życiu, nauczaniu i całej działalności Jezusa. Jest Ona czymś w rodzaju chrześcijańskiego kodu oznaczającego zbawczą nowinę, według której wspólnota chrześcijańska organizowała swoje życie i którą głosiła światu.

Terminem Ewangelia w I wieku określano w skrócie całą formę chrześcijańskiego przekazu w misji czynienia uczniami wszystkich narodów. Termin ten najczęściej spotykamy w nauczaniu św. Pawła, który używa go aż 60 razy. Co więcej, Paweł pokazuje Rzymianom, że pośród nich mógłby głosić Ewangelię, choć w tej wspólnocie jeszcze nigdy nie był i nie była ona wynikiem jego działalności misyjnej. Wszędzie zatem znane było to przesłanie, którego treścią jest Jezus Chrystus. Apostoł Narodów w 1 Kor 15, 3 - 5 definiuje skrupulatnie treść Ewangelii - głoszenie Mesjasza ukrzyżowanego, pogrzebanego, zmartwychwstałego i ukazującego się Dwunastu: Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł - zgodnie z Pismem - za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem: i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu.

Ewangelia jest niczym innym jak głoszeniem wielkiej eksplozji radości, za którą kryje się miłujący pełen radości Bóg. Dopiero w Nim radość jest tak obfita, że rozlewa się na cały świat i całe stworzenie. Ewangelista Marek zatem już w pierwszym wierszu swego dzieła wystrzela ogromną kulę światła, która promieniuje na całe dzieło, nawet momenty Męki i Śmierci i mrok poranka Wielkanocy. To wszystko pojawia się w najpilniejszym świetle - Ewangelii.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: ewangelia   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   ii niedziela adwentu

Zobacz także

Sytuacja kryzysowa

Dodane: 2019-01-20 03:23 - Komentarze  (0)  czytane (158)

TAGI: sytuacja kryzysowa, komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 100.24.46.10

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Czy będzie tytuł Zasłużony Nauczyciel Powiatu Biłgorajskiego? (AUDIO)

Podczas sesji rady Powiatu w Biłgoraju, która odbyła się 2017 roku, rady Zenon Iskra wnioskował o to by Zarząd Powiatu i Rada Powiatu...