Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pochówek dzieci utraconych

Dodał: red Data: 2021-06-08 13:40:27 (czytane: 3380)

Dziś po raz pierwszy w Biłgoraju odbył się pochówek dzieci utraconych. Wydarzenie przygotowane zostało przez samorząd miasta Biłgoraja, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz parafię Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Pochowano czworo dzieci, które zmarłe przed porodem, w modlitwach wspomniano także ich rodziny.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolMsza święta i nabożeństwo na cmentarzu przy grobie dzieci utraconych, odbyło się 8 czerwca br. w kościele Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju oraz na cmentarzu parafialnym przy ulicy Lubelskiej.

pochowek_dzieci_utraconych__1_.JPG

-O konieczności dokonania pochówki informuje nas szpital w Biłgoraju. W przypadku dzieci utraconych stosowana jest ta sama procedura, która dotyczy zmarłych osób, a zapisana w prawie tzn. jeśli rodzina zrezygnuje z prawa pochówki, to obowiązek ten przejmuje samorząd gminny, a w naszym przypadku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Biłgoraju. Dziś dokonaliśmy pochówki czterech dzieci, przygotowane zostało także miejsce na cmentarzu, gdzie te dzieci będą chowane, sprawy związane z religijnym aspektem uroczystości omówione zostały z ks. Jerzym Kołtunem - wyjaśnia Anna Dziadosz, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju.

pochowek_dzieci_utraconych__2_.JPG

Jak dodaje kierownik biłgorajskiego MOPS-u, takie uroczystości odbywać się będą w miarę potrzeb, zakłada się że raz do roku. Bezpośrednio po Mszy świętej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju w sektorze VII, rzędzie 3, grobie nr 10) odbyła się ceremonia pochówku dzieci utraconych przed porodem.

pochowek_dzieci_utraconych__3_.JPG

-Dla nas wierzących, każdy człowiek to dziecko Boże. I czy żyje kilka dni, czy żyje kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, czy może tych lat przeżyje sto, czy jak w przypadku dzieci utraconych, nie ma szansy się urodzić bo umiera w łonie matki, to ma tę samę godność w bożych oczach. Cieszę się, że mogliśmy w sposób godny i odpowiedni z ceremonią liturgiczną pochować te dzieci - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, ks. Jerzy Kołtun, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Jestem wdzięczny Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za inicjatywę i przygotowanie uroczystości. Dzisiejsze wydarzenie, to pokazanie tym, którzy nie wierzą w sens życia, w wartość człowieczeństwa, że trzeba troszczyć się o każdego człowieka. Ja myślę, że ta świadomość jest coraz bardziej dojrzała w naszym społeczeństwie - dodaje.

pochowek_dzieci_utraconych__4_.JPG

Kapłan zachęca, by będąc na cmentarzu grób dziecka utraconego odwiedzić. -Nie mamy wątpliwości co do zbawienia tych dzieci, natomiast wiemy że ciężko przezywają takie tragedie rodzice i rodziny i niech nasza modlitwa będzie także o pocieszenie ich i ukojenie ich bólu - zachęca ks. Kołtun.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: dzieci utracone   pochówek dzieci utraconych   pogrzeb dzieci nienarodzonych   mops biłgoraj

Zobacz także

Święto młodzieży w przededniu wspomnienia świętego Stanisława Kostki (FOTO)

Dodane: 2021-09-17 20:32 - Komentarze  (0)  czytane (312)

TAGI: śięty stanisław kostka, święto młodzieży, santuarium święte marii magdaleny, biłgorajKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.16.13

s (2021-06-08 19:31:23)

Chlebem też można handlować na bazarze ....Do pracy można iść piechotką 3 godziny, nie trzeba dojeżdżać autobusem. I tak dalej. A jednak ograniczenia zostały tylko dla wierzących. Przypadek?

(2021-06-08 16:55:54)

Jest ciepło, więc można podczas mszy modlić się na placu przy kościele, wewnątrz nie powinno być tłoczno, zwłaszcza, że nadal wiele osób ni jest zaszczepionych, niektórzy mogą być zakażeni, więc ostrożność nie zawadzi.

(2021-06-08 16:44:37)

W związku z notowanym spadkiem zakażeń koronawirusem i zmniejszaniem ograniczeń nakładanych na różne dziedziny naszego życia, wierni liczyli na luzowanie restrykcji dotyczących życia religijnego. Niestety, mogą czuć się zawiedzeni rozporządzeniem rządu z 5 czerwca. Władze nie zdecydowały się bowiem na złagodzenie ograniczeń dotyczących liczby wiernych w kościołach.

Nowe rządowe zakazy dotyczące sprawowania kultu nie zmieniły dotychczasowych ograniczeń. Wciąż wierni muszą w kościołach używać maseczek, zachowywać dystans, a liczba osób uczestniczących w liturgii nie może przekraczać limitu liczonego jako 15 m2 na osobę. W celebracjach odbywających się na zewnątrz pozostał nakaz stosowania dystansu.

W opublikowanym właśnie rozporządzeniu w zapisach dotykających kwestii sprawowania kultu właściwie zmieniło się tylko jedno – data obowiązywania aktualnych ograniczeń. Została ona przesunięta z 5 czerwca na 25 czerwca 2021 roku.

W sprawie obostrzeń w kościołach, w przeddzień publikacji rozporządzenia, głos zabrał Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Ocenił on, że decyzja polskich władz odnośnie utrzymania limitu wiernych w kościołach budzi wątpliwości. Jego zdaniem wobec luzowania obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego takie same kroki powinny zostać podjęte w przypadku polskich katolików.

Publikacja rozporządzenia rozwiała wątpliwości – obecne limity w kościołach zostają do 25 czerwca.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Dożynki powiatowe 2021

Dożynki gminy Goraj

Rozmowa z Przemysławem Czarnkiem

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypominamy, że trwa nabór wniosków w ramach pilotażowego program Aktywny Samorząd

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2021...