Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pobór krwi w Łukowej. Epidemia nie zatrzymała krwiodawców (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-05-10 17:44:25 (czytane: 1996)

Akcja poboru krwi w Łukowej, mimo stanu epidemii wywołanej koronawirusem, zakończyła się sukcesem. Z 74 osób, które zgłosiły się by oddać krew, darem z samego siebie podzieliło się 66 krwiodawców. Akcja odbyła się zgodnie z sanitarnymi wymogami, była także preselekcja.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolKrew ratuje życie i zdrowie
Akcje honorowego krwiodawstwa w Łukowej odbywają się od 13 lat, w Gminie działa Klub Honorowych Dawców Krwi.Jego patronem jest były wikariusz łukowskiej parafii i jeden z inicjatorów akcji, śp. ks. Marek Sobiłło. Łukowa jest fenomenem na skalę całego województwa. Nie tylko chodzi o to, że występują tam rzadkie grupy krwi jak ORh- i ARh- ale także dla tego, że akcje są bardzo dobrze przygotowane, a organizatorzy akcji jaki i sami krwiodawcy. -Na przestrzeni tych lat obserwujemy, że mieszkańcy Gminy Łukowa i Powiatu Biłgorajskiego odważnie, ze zrozumieniem i poświęceniem dzielą się krwią z potrzebującymi. W każdej akcji uczestniczy kilkadziesiąt osób, którzy w ten sposób okazują otwarte serce. Trzeba przyznać, że akcje w Łukowej są fantastycznie zorganizowane, jest tutaj wyjątkowa atmosfera. Dziękujemy za to organizatorom i krwiodawcom. W przygotowanie akcji i jej przebieg zaangażowanych - obok pracowników regionalnego centrum - jest wielu wolontariuszy. To jest jedna ze składowych tego sukcesu. Musimy wiedzieć, że wielu pacjentów nie ma szansy na przeżycie czy wyzdrowienie, gdy nie ma krwi - mówi dr Anna Mika, kierownik oddziału regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu.

Czytaj więcej: Zbiórka krwi w Łukowej

Krwiodawców do oddawania krwi nie trzeba namawiać
Wśród krwiodawców w Łukowej są ludzie w różnym wieku. Zarówno ci, którzy niedawno skończyli 18 lat, jak i osoby w sile wieku. Często młodsze pokolenie wyrosło na przykładzie rodziców i dziadków i dziś samo dobrowolnie oddaje krew. -Wiele osób z mojej rodziny jest honorowymi dawcami krwi, ja sama honorowym dawcą jestem od kilku lat - przyznaje Anna Komosa i dodaje: -W ten sposób, poświęcając chwilę wolnego czasu mogę pomóc wielu osobom. To wyjątkowo wielki, a jednocześnie prosty gest na który stać każdego zdrowego człowieka.

krew_lukowa.JPG

Dziś w 13-letniej działalności honorowych dawców krwi w Łukowej odnotowano czterotysięczną donację. Była to krew oddana przez Marcina Roja. -Bycie honorowym dawca krwi to realizacja nakazu serca. Oddaje krew dobrowolnie z nadzieją, że uratuję komuś życie Są wypadki drogowe, ciężkie zabiegi i operacje, szczególnie trudne porody. Szpitale cały czas apelują o oddawanie krwi. Moja postawa to także przykład dla moich córek. Chciałbym, by gdy osiągną pełnoletność zostały honorowymi dawcami krwi i w ten sposób przenosiły tę idę jako kolejne pokolenie - podkreśla.

Wsparcie z wielu stron

Honorowe krwiodawstwo w Łukowej wspierają nie tylko sami krwiodawcy. W działania zaangażowane są lokalne firmy, przedstawiciele władz samorządowych czy duchowni. Dzisiejszą akcję wsparł Bank Spółdzielczy w Łukowej. -Od początku, gdy usłyszeliśmy o tej inicjatywie w naszej gminie, postawiliśmy jako pracownicy i Rada Nadzorcza banku ją wesprzeć. Wiemy, ze wspieramy szczytne dzieło. Nasze wsparcie to zakup poczęstunku dla krwiodawców czy okolicznościowych statuetek - przyznaje Zdzisław Szostak, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Łukowej.

Czytaj więcej: Podzielili się krwią

Podziękowanie

Całość akcji koordynuje i nadzoruje Klub Honorowych Dawców Krwi im. ks. Marka Sobiłło przy OSP w Łukowej. -To nasz wspólny sukces. Dzięki zaangażowaniu wielu osób krew trafia do szpitali i tam służy chorym. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim osobom, któe oddały krew, personelowi, który ją pobrał oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg akcji. Podziękowania kieruję także do miejscowych księży i przedstawicieli lokalnego biznesu za wsparcie. Udało nam się wokół idei honorowego krwiodawstwa zgromadzić rzeszę ludzi dobrej woli. Wszystkim za okazane dobro dziękuję - podkreśla w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Robert Chmiel, prezes Klubu HDK w Łukowej.

Czytaj więcej: Akcja poboru krwi w Potoku Górnym. Mimo epidemii koronawirusa, krwiodawcy nie zawiedli (AUDIO)

Kto może oddać krew?

Akcja w Łukowej rozpoczęła się po godzinie 8:00 rano i trwała ponad 6 godzin. Informowaliśmy o niej w dziele Imprezy, wydarzenia Portalu bilgoraj.com.pl, a pobór krwi odbywał się z zachowaniem wymogów sanitarnych i preselekcji.

Krew lub jej składniki może oddać każda osoba w przedziale wieku od 18 do 65 lat, która w ostatnim czasie nie przebywała poza granicami Polski (ostateczną decyzję o dyskwalifikacji na 14 dni, bądź dłużej podejmie lekarz kwalifikujący), nie miała kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną i której stan ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry. Dawca musi ważyć powyżej 50 kg, nie chorowałeś na żółtaczkę i w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 29

Tagi: honorowi dawcy krwi   gmina łukowa   pobór krwi   klub honorowych dawców krwi w łukowej

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.50.173

Gość (2020-05-11 19:44:55)

Który to ten prezes zaprosiłbym go do pomocy przy organizacji akcji

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Polonez na 80 par na placu za biłgorajskim ratuszem

Boże Ciało

Koncert akordeonowy w Soli

Miliony złotych w uśpionych bonach turystycznych

Punkty Szczepień Powszechnych działają w Biłgoraju

W Tarnogrodzie ruszył Punkt Szczepień Powszechnych

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Psycholog radzi: Praca zdalna nie musi być koszmarem

Walka z koronawirusem spowodowała głębokie zmiany w wielu sferach naszego życia, również w sferze pracy. Dla niektórych z nas konieczność...