Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pobiegli tropem wilczym ku czci Wyklętych (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2022-03-06 13:28:28 (czytane: 4276)

Tradycyjnie już, powiat biłgorajski dołączył do miejsc na mapie naszej Ojczyzny, gdzie uczczono "Żołnierzy Wyklętych" biegnąc wilczym tropem. Bieg Tropem Wilczym jest największym w Polsce. To oddanie hołdu i przywracanie pamięci o tych, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, a nadal walczyli w tzw. drugiej konspiracji.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajBieg Tropem Wilczym jest więc projektem edukacyjnym, który przybliża sylwetki i historie, żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Jest więc on włączeniem społeczności lokalnych w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz oddanie hołdu tym, którzy do końca zostali wierni Polsce i za byli przez komunistyczne władze mordowani i więzieni.

-Ten trudny czas, w którym nam wszystkim przyszło żyć powinien nas mobilizować do kultywowanie i pokazywania naszych cech narodowych, do czczenia bohaterów, którzy dali nam przykład co to znaczy kochać Polskę. Żołnierze Niezłomnie oddawali życie, poświęcali zdrowie za wolna Ojczyznę. W tych okolicznościach szczególnych, kiedy mamy do czynienia z wojną za naszą wschodnią granicę, ważne jest by manifestować polskość, by podkreślać aspekty związane z naszym kodem kulturowym, z kodem Polaka, który zawsze pomaga będącym w potrzebie i jest wrażliwy na ludzką krzywdę. Widzimy jak Polacy zareagowali, jak pomagają Ukraińcom. Te postawy w naszym narodzie były kształtowane przez lata i my dziś bazując na przykładzie życia minionych pokoleń, w tym Żołnierzy Wyklętych dziś realizujemy. Jesteśmy dumnym narodem, z własną wielowiekową tradycją i historią, wiemy czym jest walka o wolność, wiemy czym jest miłość do Ojczyzny. Mamy wśród naszych przodków tych, którzy są dla nas drogowskazami - mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

bieg_tropem_wilczym_bilgoraj.JPG

Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i Fundacja Wolność i Demokracja. Patronat honorowy nad biegiem w Biłgoraju sprawowała poseł Beata Strzałka. -Od 2016, czyli od kiedy organizujemy ten bieg w Biłgoraju zawsze przyświeca nam ta sama idea, to jest krzewienie patriotyzmu oraz postaw i idei Żołnierzy Wyklętych wśród ludzi młodych. Patriotyzm winien być ta idę, która w działu ukierunkowanym na dobro Ojczyzny powinna łączyć wszystkich Polaków. Patriotyzm i miłość do Polski łączyła naszych przodków, dzięki temu dokonywali rzeczy wyjątkowych. Mimo, że ich walka po 1945 roku miała być skazana na zapomnienie, tak się nie stało ich etos dziś odkrywamy i wg. tego etosu chcemy żyć i wychowywać młode pokolenie - mówi poseł Strzałka. Bieg sprzed Urzędu Miasta Biłgoraja wyruszył punktualnie o godzinie 12:00. Wcześniej każdy z zarejestrowanych uczestników otrzymał pakiet startowy, a po biegu okolicznościowy, pamiątkowy medal. Bieg odbył się na symbolicznym dystansie 1963 m, który nawiązuje do śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął z rąk Służby Bezpieczeństwa w październiku 1963 roku.

-Jesteśmy winni naszym przodkom dług nie do spłacenia. Oni za nasza wolność i pomyślność Polski przelewali krew, pomimo szykan, ciągłego zagrożenia, skazania ich na niepamięć, nie poddali się. ten bieg jest jednym z takich symbolicznych naszych wyrazów pamięci. Chcemy o naszych bohaterach mówić głośno, chcemy przywracać im należną pamięć, chcemy o ich walce mówić. Biegnąć publicznie oddajemy im cześć i zaznaczamy, wiemy przez co przeszliście dla wolnej Ojczyzny - podkreśla nauczyciel w RCEZ w Biłgoraju,  Michał Padiasek.

Reklama.

W biegu udział brali uczestnicy w różnym wieku od dzieci przez młodzież, osoby dorosłe po seniorów. Biegły też całe rodziny. -Ja biorę udział w wydarzeniu wspólnie z żoną i dwoma synami. Dla nas udział to wypełnienie poczucia obowiązku wobec naszych ojców i dziadków. Chcę pokazać synom kto był ofiarą, a kto katem, kto bohaterem, komu należy się miejsce w polskiej historii, kto zasłużył na chwałę i honor. Bez wątpienia wierni do końca Polsce Żołnierze Niezłomni na cześć i honory od nas żyjących zasługują - przyznaje Jan Flis.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 253

Tagi: bieg tropem wilczym   bieg pamięci   biłgoraj   żołnierze wyklęci

Zobacz także

Wycieczki rowerem i nordic walking po Roztoczu podczas wakacji w każdą niedzielę

Dodane: 2022-07-02 18:19 - Komentarze  (0)  czytane (930)

TAGI:Komentarze (40)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.78.122

(2022-03-08 10:54:54)

c.d. niestety, ani MDK, ani Urząd Starostwa nie wypaliły za bardzo, więc powrót w tym roku na stare szlaki - na Plac Wolności w centrum Biłgoraja. Czy powrót był udany - oceńcie sami.

(2022-03-08 10:50:53)

Drogi J23. Muszę jednak sprostować. OSiR wycofał się z organizacji nie dlatego, że "pojawiła się Strzałka", ale w biłgorajskim starostwie uznano (nie wiem może i za sprawą Pani Poseł, ale bardziej stawiałbym tu na ...), że skoro impreza przyjęła się już w Biłgoraju, jest już wypracowana formuła, jest gotowa trasa, są wzory pism niezbędnych do organizacji takiego wydarzenia, to... sami ją sobie zrobimy "na swoich śmieciach" (odbywała się przy MDK, ale były też plany przy Starostwie) i będziemy się promować i lansować na nucie patriotycznej aż się

(2022-03-08 10:01:09)

Trochę męcząca ta dyskusja o zasługi przy tym Biegu Wyklętych. Więc kończąc - do Realnie ... trzeba się chyba nauczyć czytać (i to jeszcze ze zrozumieniem). Na stronie OSiR z 2016 r. jest owszem informacja, w której stoi jak byk:"Organizatorem lokalnym biegu, który odbędzie się 28 lutego (niedziela) br. o godz. 12.00 w Biłgoraju jest Fundacja Rozwoju Polski Wschodniej we współpracy z Ośrodkiem Sportu I Rekreacji w Biłgoraju. Koordynatorem biegu jest Pan Michał Mulawa" (bardzo ważna obecnie figura - MM - zapytany może powiedziałby kto faktycznie organizował i"koordynował" w Biłgoraju imprezę). Dalej jest - "Biłgorajski bieg odbędzie się w centrum miasta. Start zaplanowano na godzinę 12:00 z Placu Wolności. Zgłoszenia do biegu są przyjmowane na adres e-mail: osirbilgoraj@interia.pl oraz pod nr tel. 84-688-10-35 (...)(czy mówi coś adres zgłoszeń - meil i telefon OSiR-u). Przy notatce jest mapka trasy pierwszego Biegu - jak myślicie: kto wymierzył i wyznaczył trasę i kto ją "wyrysował" (zgadliście OSiR, a dokładnie ... może bez nazwisk tych skromnych osób, ale nie była to BS, nie był - jeszce wtedy nie starosta - AS, jego prawa ręka ŁP czy obecnie ważna osobistość MM). Koniec. Kropka.

(2022-03-08 07:46:57)

Polska nie będzie kupowała surowców energetycznych z Rosji, wiele innych krajów Europy również. Jest obawa, że obłudne Niemcy i Węgry złamią tę zasadę, co słyszy się w wypowiedziach niektórych ich polityków. Premier Morawiecki zdecydowanie opowiada się za zerwaniem umów z Rosją, tak więc Polska przestanie kupować ruski węgiel, gaz i ropę.

J23 do Realnie (2022-03-08 07:26:24)

Napiszę to jeszcze raz, żeby takie tumany to zrozumieli. W 2016 r. odbył się pierwszy bieg pamięci żołnierzy wyklętych gdzie organizatorem był OSiR i trasa przebiegała na placu wolności, a nie nad zalewem. Koordynatorem był Mulawa. W następnym roku pojawiła się Strzałka i zaczęła się polityka, przez co OSiR zrezygnował z organizacji. Wszystko jest na stronie OSiR, tylko trzeba umieć wyszukać informacje. Koniec kropka.

tubylec (2022-03-07 22:20:18)

Jeszcze trochę a okaże się że bez udziału starosty i posłanki nic w Biłgoraju się nie dzieje. Uwidacznia się w znacznym stopniu przerost formy nad treścią.

Realnie (2022-03-07 18:52:17)

Do J23
Krótkie sprostowanie... Proszę spojrzeć na informację na stronie OSIR z 2016 r. i niestety wśród koordynatorów wydarzenia widnieje nazwisko Beata Strzałka. A OSiR dostał zaproszenie do organizacji tylko ten jeden raz na organizacje biegu na dłuższym dystansie wokół zalewu.

jiiui (2022-03-07 18:46:37)

do Logan nikt nie odpowie ,bo w Polsce żaden urzędnik za nic nie odpowiada,a durnie jeszcze będą głosować na ta władze ,bo wmówią im że są znawcami narodu

Logan (2022-03-07 18:20:15)

Los mnie rzucił tym razem na Białoruś. Przed granicą mur i...... Zero policji, wojska też prawie nic, uchodźców ze strony Białorusi podobnie. Moje pytanie, po co miliard złotych wywalone na mur, kto za to marnotrastwo odpowie?

6yvvjii (2022-03-07 17:40:12)

Widzę kto nie kocha Ukrainy to troll ,dla tych cenzorów ,to napisze tak ,Ukraina ma 2022 rokiem UPA , a oni zabijali też Ukraińców co się z nimi nie zgadzają ,,czy w szkołach mówi się o Wołyniu czy nie wypada bo banderowcy się pogniewaja?

(2022-03-07 16:26:51)

Im głupszy naród tym durniej głosuje, przykład awansu Putina i innych.

J23 (2022-03-07 13:33:22)

Nikt nie mówi o braku solidarności z walcząca Ukrainą, tylko trzeba wiedzieć kiedy tą flagą można machać. Proponuję ci w ramach solidarności powywijać flagą Ukrainy na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej. A Zenek marynarz niedługo to własnymi gaciami będzie machał.

zwykły człowiek (2022-03-07 12:17:38)

Jak łatwo podzielić ludzi i upolitycznić piękną ideę zapoczątkowaną w 2016 r. Z wiadomych względów w tym roku nie wzięło udziału w biegu wielu uczestników z lat ubiegłych. Tylko Z. ustawia się zawsze z wiatrem.

(2022-03-07 10:53:25)

Czy ktoś tu bluzga??? A dlaczego nie możemy rozliczać Organizatorów? Czy ten event organizowali jako prywatne osoby, na prywatnej posesji, za swoje prywatne pieniądze, czy też w przestrzeni publicznej i korzystając ze środków publicznych? I co to znaczy, że ktoś jest "NORMALNIE myślący" - ty o tym decydujesz?

Do troli i innych pseudo patriotów (2022-03-07 10:38:23)

Przestańcie się mienić patriotami i bluzgać na ludzi i rozliczać Organizatorów.! Na pewno w tych komentarzach nie wypowiadają się osoby, które brały udział w biegu. Wiadomo po co jest organizowany.! A solidarność z walczącą Ukrainą na którą napadła Rosja, wyrażona przez przedstawicieli Organizatora (czy obecność flagi polskiej i ukraińskiej) nie powinna dziwić NORMALNIE myślącego człowieka.

(2022-03-07 10:10:35)

Żeby tak "dobić" Fałszywego J23: cyt. (...) dziś taki bieg odbył się po raz pierwszy w Biłgoraju i bardzo się cieszę, że spotkał się z życzliwością zarówno Ośrodka Sportu i Rekreacji jak i mieszkańców Miasta. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie i danie świadectwa patriotyzmu - podkreśla w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Michał Mulawa radny Sejmiku Województwa Lubelskiego".
I jeszcze taka wypowiedź z Biegu 2017 r: "-Nie wyobrażamy sobie, aby się do tego wydarzenia nie włączyć (...) dlatego każda akcja biegowa jest przeze mnie popierana, a jeśli dodatkowo jest w tym aspekt patriotyczny, to tym bardziej nie można odmówić pomocy w tym zakresie. Tego typu spotkania uczą nas patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, a dodatkowo pokazują, że można się przy tym dobrze bawić i podnosić swoją sprawność i kondycję fizyczną - zaznacza z kolei Mieczysław Jamroz.
Proszę zauważyć - żadnego: "komuniści", "zdrajcy", "wrogowie Ojczyzny" ...

(2022-03-07 09:54:52)

J23 znowu (słusznie) nadaje! Przecież to oczywiste, że J23 Stirlitz, jako ruski agent, trolluje, sieje zamęt i dezinformację!

Prawdziwy J23, nie J23 Stitlitz (2022-03-07 09:42:17)

Oczywiście chodzi ci o tego drugiego J23, bo ja mam rację.

(2022-03-07 09:17:41)

do Stirlitza cyt. z 2016 r. "... po raz pierwszy odbył się w Biłgoraju (...) w niedzielę 28 lutego br. (...) w biegu "Tropem Wilczym".
Cyt. "Jak podkreśla Mieczysław Jamroz pracownik OSiR w Biłgoraju i szef sekcji lekkoatletycznej LKS "ZNICZ" Biłgoraj, biegi na terenie Ziemi Biłgorajskiej mają swoją tradycję i historię oraz grono fanów i miłośników. -Bieganie u nas zawsze było i jest bardzo popularne, a na naszej Ziemi odbywają się systematycznie zawody i biegi uliczne w dużej mierze skierowane do amatorów. W tej imprezie jak bieg "Tropem Wilczym" liczy się jednak głównie przesłanie, a więc wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci".

patriotyzm (2022-03-07 09:04:51)

Publicznie uprzejmie pytam!
1. Ilu i z jakiej przyczyny zwolniono z pracy zwykłych pracowników w okresie tej władzy w jednostkach organizacyjnych Starostwa?
2. Ilu i z jakimi kwalifikacjami zatrudniono protegowanych z polecenia B.S ?
3. Ile i w jakiej wysokości wypłacono odszkodowań z tytułu przegranych spraw sądowych?

(2022-03-07 09:04:44)

c.d. a impreza okazała się całkiem fajna, nieprzerysowana ideologicznie, więc oczywiście musiało ją przejąć Starostwo Biłgorajskie i zrobić z niej to co zrobiło ... wystarczy przejrzeć galerię fotografii z Biegu z lat 2016-2017 i te z ostatnich lat.

(2022-03-07 08:58:21)

J23 to chyba raczej Sztirlitz (ten z dowcipów) bo nie jest zorientowany - oczywiście , że pierwszym organizatorem Biegu był (na prośbę o pomoc koordynatora regionalnego akcji, M. Mulawy) biłgorajski OSiR, który do współpracy zaprosił lokalne środowiska sportowe (głównie pasjonatów biegania i kluby sportowe, ale uczestnikami byli też - dość spontanicznie - "zwykli" mieszkańcy Biłgoraja. A głównym biłgorajskim koordynatorem był pracownik OSiR i trener lekkoatletów nicza,

(2022-03-07 08:18:22)

"Spotykamy się w bardzo trudnym momencie, kiedy za naszą wschodnią granicą w Ukrainie toczy się wojna. W takich momentach potrzebna jest wspólna tradycja i historia, o której będziemy pamiętać i patriotyzm, który buduje i daje siłę", powiedziała Strzałka.
Chyba musi się tej wspólnej historii douczyć. I jeszcze ten Zenek z flagą Ukrainy. Żenada.

(2022-03-07 08:05:55)

Andrzejku jak tam się dyrektorka zaangażowała? Odpowiednio? Czy może pisemko trzaśniesz. Hipokryta

Do wpisu poniżej (2022-03-07 07:27:42)

Nie łżyj trolu:
Organizatorem lokalnym biegu, który odbędzie się 28 lutego (niedziela) br. o godz. 12.00 w Biłgoraju jest Fundacja Rozwoju Polski Wschodniej we współpracy z Ośrodkiem Sportu I Rekreacji w Biłgoraju. Koordynatorem biegu jest Pan Michał Mulawa.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Siłownie i Fitnes

więcej

Kluby sportowe

Pobiegli tropem wilczym ku czci Wyklętych (FOTO, VIDEO)

Tradycyjnie już, powiat biłgorajski dołączył do miejsc na mapie naszej Ojczyzny, gdzie uczczono "Żołnierzy Wyklętych" biegnąc wilczym tropem. Bieg Tropem Wilczym jest największym w Polsce. To oddanie hołdu i przywracanie pamięci o tych, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, a nadal walczyli w tzw. drugiej konspiracji. więcej»

Ogłoszenia