Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Po co żyjemy na ziemi?

Dodał: red Data: 2019-08-03 22:30:21 (czytane: 1384)

Czy żyję tylko po to, aby zaspokoić moje potrzeby zmysłowe, dobrze zjeść i pić, i „być” pod każdym względem „bo jutro nie żyjemy”, czy są wyższe cele i wartości w moim życiu? Czy po prostu myślę o sobie, czy też rozumiem moje życie jako wyraz miłości, która jest poświęcona innym? Czy jestem codziennie otwarty na prawdziwe, dobre i piękne? Tak, czy jestem otwarty na Boga, Który także mówi do mnie i chce zająć miejsce w moim sercu?

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 12, 13 - 21):
Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».
Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?”
Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».

kohelet.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Może pamiętamy to pytanie z katechizmu, a może słyszeliśmy je albo sami stawiali sobie i innym mówiąc - „Jakie jest znaczenie mojego życia? Jaki jest sens życia? Czy w ogóle życie ma jakiekolwiek znaczenie? Czy jest Bóg? Czy istnieje życie wieczne?”.

Każdy, kto świadomie idzie przez życie, który nie chce żyć łatwo, bez celu i kierunku, prędzej czy później będzie musiał zadać sobie bardzo podobne pytanie. Czy żyję tylko po to, aby zaspokoić moje potrzeby zmysłowe, dobrze zjeść i pić, i „być” pod każdym względem „bo jutro nie żyjemy”, czy są wyższe cele i wartości w moim życiu? Czy po prostu myślę o sobie, czy też rozumiem moje życie jako wyraz miłości, która jest poświęcona innym? Czy jestem codziennie otwarty na prawdziwe, dobre i piękne? Tak, czy jestem otwarty na Boga, Który także mówi do mnie i chce zająć miejsce w moim sercu?

Nie chodzi o to, żeby patrzeć na innych, a potem czuć się lepiej, ponieważ jesteśmy dobrymi ludźmi. Możemy bowiem zauważyć, że niektórzy ludzie widzą moc w sile i wpływie posiadanych wartości. Chcą być oglądani, podziwiani, znani i sławni. Są też ludzie, którzy szukają schronienia w upojeniu zmysłów i próbują wszystkiego, co możliwe, aby zaspokoić swoje pragnienia. Ale tutaj niepohamowana żądza wkrótce staje się sfrustrowana, a człowiek często uświadamia sobie zbyt późno, że zginął sam przez swoje nałogi i namiętności, ale nie znalazł prawdziwego spełnienia.

Jeśli to wszystko, co nas otacza nie jest prawdziwym i ostatecznym dobrem, to jaki jest rzeczywisty cel człowieka, jaka może być jego trwała treść życiowa, która umożliwia mu osiągnięcie ostatniego szczęścia? Człowiek jest istotą w jedności ciała i duszy. Jego dusza jest nieśmiertelna i może być spełniona tylko przez wieczne dobra. Wszyscy tęsknimy za rozwojem naszych zdolności umysłowych. Są one często bardzo ograniczone. Nawet najmądrzejsi ludzie nie mogą powstrzymać swoich pytań i ostatecznie nie rozumieją zbyt wiele. Pragniemy być naprawdę kochani. Doświadczenie przyjaźni, miłości i bezpieczeństwa jest niezbędne dla naszego życia. Ale ostateczne spełnienie nie może znaleźć ludzi w miłości międzyludzkiej. Czują: Jest coś większego, czego pragnie nasze serce.

Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że skupienie się jedynie na bogactwie, władzy, prestiżu i ziemskiej radości prowadzi do ślepego zaułka. W pewnym momencie, gdy człowiek zachowuje się tak, jakby żył tylko dla tego świata, zostawia to wszystko. Wszelkie ambitne cele będą ostatecznie rozczarowaniem, jeśli zostaną osadzone na ziemi. Kto buduje na miłości Bożej, nie straci, ale zdobędzie życie na wieczność. Wierzący otrzymuje nową wolność serca. Pokój Chrystusa przekracza wszelkie zrozumienie.

Te refleksje powinny pozwolić nam zrozumieć, że my jako istoty ludzkie jesteśmy powołani do wyższych rzeczy niż do czysto materialnego i ziemskiego życia. Spójrzmy na gwiazdy naszego życia. Pozwólmy się ogarnąć światłem słońca miłości Boga, które pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych, bo tak wielkie są błogosławieństwa Jego darów.

Gromadźmy skarby w niebie, czyniąc dobry użytek z tego wszystkiego co jest nam dane, posiadając serce i patrząc w serce. Dopiero w taki sposób zachowamy wolność, która pozwoli nam pożegnać ten świat w spokoju. Ponieważ jesteśmy zaproszeni do domu Ojca Niebieskiego, gdzie obficie daje nam miłość Boża prośmy Najświętszą Maryję Pannę i Matkę Bożą o Jej wstawiennictwo do Boga, abyśmy dzięki Jego łasce osiągnęli ten cel życia wiecznego i błogosławionego.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: po co żyjemy   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki

Zobacz także

Zniesiono limity wiernych. Kościoły wypełniły się modlącymi (FOTO)

Dodane: 2020-05-31 19:30 - Komentarze  (2)  czytane (551)

TAGI: koronawirus, limity wiernych w świątyniach, parafia w soli koło bilgoraja, ciosmy gmina biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.154.129

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pielgrzymi przybyli do Biłgoraja. W mieście nocują grupy z Zamościa i Hrubieszowa (FOTO)

Dwie grupy, Pieszej Pielgrzymki Zamojsko - Lubaczowskiej zawitali dziś wczesnym wieczorem do Biłgoraja. W parafii Wniebowzięcia Najświętszej...