Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Plan urlopów - jak szybko i poprawnie przygotować?

Dodał: red Data: 2021-02-20 13:20:00 (czytane: 640)

Prawo do urlopu to jedno z podstawowych praw każdego pracownika. Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Każdy pracownik, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwalnego oraz płatnego urlopu wypoczynkowego.Aby uniknąć nieporozumień lub sytuacji, w której wiele osób wybierze ten sam termin urlopu , w firmie tworzone są plany urlopowe.

Czym jest plan urlopów?
Plan urlopów jest to dokument, w którym uwzględnia się wszystkie urlopy wypoczynkowe przewidziane u pracodawcy w danym roku kalendarzowym.
Wśród urlopów jakie należy uwzględnić w planie urlopowym można wyróżnić:

- urlop bieżący do którego pracownik nabył prawo w danym roku kalendarzowym,

- urlop zaległy który nie został wykorzystany przez pracownika ,

- urlop dodatkowy nabyty na podstawie szczególnych przepisów.

- urlop uzupełniający kiedy pracownik wykorzystał swój urlop w ciągu danego roku kalendarzowego.

W planie urlopów nie są uwzględniane urlopy „na żądanie” w wymiarze 4 dni. Zgadnie z tym pracownik któremu przysługuje 20 dni urlopy powinien rozpisać 16 dni, z kolei pracownik któremu przysługuje 26 dni powinien kolejno rozpisać 22 dni. Termin sporządzenia planu nie jest sprecyzowany przez przepisy Prawa Pracy. W przypadku planu całorocznego powinien być sporządzony nie później jednak niż do 31 grudnia roku poprzedzającego planowany urlop lub ewentualnie na samym początku roku kalendarzowego, którego ten urlop dotyczy. Plan urlopów może być sporządzony na okresy krótsze niż cały rok, a mianowicie na kwartał bądź półrocze. Przygotowanie właściwego planu urlopów jest tym trudniejsze, im więcej pracowników to zestawienie ma objąć. Obecnie można skorzystać z dedykowanych aplikacji umożliwiających zarządzanie urlopami w firmie i tworzenie planów urlopów online. Takie oprogramowanie można znaleźć na inewi.pl.

plan_urlopow_jak_poprawnie_przygotowac.jpg

Co zawiera plan urlopów?
Plan urlopów powinien zawierać dane pracownika, czyli jego imię i nazwisko, stanowisko, wymiar jego urlopu, oznaczenia dat, w których pracownik planuje urlop. Ustalając plan urlopów należy uwzględnić, że pracownikowi należy się przynajmniej 14 dni kalendarzowych nieprzerywalnego wypoczynku. Tworząc plan pracodawca powinien pamiętać o osobach po raz pierwszy podejmujących pracę. Taki pracownik uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowanym roku. A także o pracownikach wracających z urlopów bezpłatnych, wychowawczych czy macierzyńskich. Pracodawca, który ma obowiązek tworzenia planu urlopów powinien określić termin obowiązywania tego planu, a także termin składania wniosków urlopowych przez pracowników. Powinien także zweryfikować oraz przeanalizować otrzymane wnioski, tak aby proponowane terminy urlopów pracowniczych nie nakładały się na siebie. Pracodawca musi także podać do ogólnej wiadomości ustalenia dotyczące planów urlopów. Może to zrobić w sposób przyjęty w danej firmie np. mailową.

Wiedza dotycząca tego jak efektywnie zarządzać urlopami w firmie jest niezbędna u osób odpowiedzialnych za sporządzanie planów urlopów i bieżące ich kontrolowanie. Tworzenie planu urlopów pozwala na uporządkowane działanie firmy, ponieważ nie dochodzi wówczas do chaosu organizacyjnego. Eliminowane są konflikty między pracownikami o to kto w określonym momencie, uda się na urlop oraz czyj termin jest lepszy. Ostateczny głos zapobiegający takim sytuacjom ma pracodawca. Pracownik może wcześniej wykorzystać urlop wypoczynkowy w odpowiednio wcześniej zaplanowanym terminie. Plan ten pozwala także na zapewnienie normalnego funkcjonowania zakładu pracy również w sezonie urlopowym.

*Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: plan urlopów   urlop   firma   kadry

Zobacz także

ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów

Dodane: 2021-02-24 14:16 - Komentarze  (0)  czytane (136)

TAGI: zus biłgoraj, pit zus, emerytury, rentyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.11.178

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Błogosławieństwo owsa i kamienowanie kapłana

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Powiat biłgorajski: 27 przypadków zakażeń koronawirusem i 5 przypadków śmiertelnych (choroby współistniejące)

Nadal trwa epidemia związana z koronawirusem. Codziennie publikować będziemy najnowsze i sprawdzone dane dotyczące liczby zakażeń...