Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

PiS chce wprowadzić zmiany w RIO. Czy obawy samorządowców są zasadne?

Dodał: red Data: 2017-06-21 14:39:35 (czytane: 3188)

Zdaniem poseł Genowefy Tokarskiej zmiany ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych to - przy proponowanej dwukadencyjności w organach samorządów, działającej wstecz - bardzo poważna sprawa. Zmiany przeszły przez Sejm głosami posłów PiS-u i części posłów Kukiz 15.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol-Tą ustawą o zmianie RIO PiS rujnuje samorządność i po raz kolejny łamie Konstytucję. Rozszerzając władztwo regionalnych izb obrachunkowych nad samorządem działa sprzecznie z Konstytucją RP, która gwarantuje samorządom samodzielność w podejmowaniu decyzji. Art. 171 Konstytucji brzmi dosłownie: „Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi z punktu widzenia legalności”. Natomiast w art. 5 projektu o zmianie w RIO PiS rozszerza prawo kontroli o kryteria gospodarności i rzetelności dokonując tym samym zmiany ustrojowej funkcjonowania samorządów. Kryteria, które zostały wniesione do projektu są realizowane przez wszystkie samorządy, ale podlegają ocenie własnej, ocenie społecznej, ocenie mieszkańców, których dotyczą. Decyzje w samorządzie nie są ,,widzimisiem’’ jednego człowieka - wójta, burmistrza, starosty czy marszałka. Podlegają wszystkim przepisom wynikającym z prawa, w tym prawa finansowego. Muszą być wcześniej ujęte w prognozach finansowych, planach inwestycyjnych, strategiach rozwoju, w budżetach jednostek zatwierdzanych i kontrolowanych przez rady gmin, powiatów czy sejmików. Ich celowość i gospodarność podlega ocenie najdokładniejszej, bo przez tych których dotyczy, przez mieszkańców określonej wspólnoty i organy przez nie powołane. I oczywiście jak dotychczas przez RIO pod względem zgodności z prawem - zauważa poseł PSL Genowefa Tokarska.

godlo_narodowe.JPG


Obecnie, RIO jako organ nadzoru, nie może się wypowiadać w zakresie oceny rzetelności, gospodarności i celowości wydatków ponoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Izba obecnie bada m. in. budżet tylko i wyłącznie pod względem formalnoprawnym. Czy to się jednak zmieni? Z wstępnych informacji wynika, że w projekcie ustawy dominuje funkcja kontroli i jej bezwzględne konsekwencje łącznie z wydawaniem decyzji o odwołaniu organów samorządowych pod rygorem natychmiastowej wykonalności. -Projektu jeszcze nam - samorządowcom - nikt nie przedstawił, nikt z nami tego jeszcze nie konsultował. Ja na chwilę obecną nie chciałbym komentować zapisów ustawy, z którą dogłębnie się nie zapoznałem - zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Jak podkreśla poseł Tokarska, w rządowym uzasadnieniu projektu ustawy dominuje nieprzychylny, czy wręcz wrogi stosunek do samorządów. Według rządzących samorządy podlegają tendencjom nadmiernego zadłużania się i to w instytucjach para bankowych, nie respektują zaleceń pokontrolnych, a nawet "kombinują" przesuwając wątpliwe zadania do spółek komunalnych. Politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością, przypominają, że celem zmian jest skuteczniejsze przeciwdziałanie nadmiernemu zadłużaniu się jednostek samorządu terytorialnego poprzez usprawnienie i wzmocnienie kontrolnej, a zarazem pomocniczej wobec samorządu terytorialnego funkcji regionalnych izb obrachunkowych.

Reklama.

-Motywacja ta jest oczywistym przekłamaniem rzeczywistości, zdefiniowanym na podstawie pojedynczych, sporadycznych przykładów. Generalnie samorządy wypracowywały, przez kolejne lata, dodatni wynik finansowy rzędu kilku miliardów złotych, a przypomnijmy w budżecie państwa na 2017 rok Rząd zaplanował deficyt ponad 59 miliardów złotych - zauważa Tokarska.

Samorządowcy - jak to przypomniał już m. in. Janusz Rosłan - podkreślają, że przyjęte przez Sejm, na początku czerwca br., zmiana ustawy o RIO nie została uzgodniona ze stroną samorządową. Nie wiadomo czy słusznie, ale jest obawa, że zmiany w RIO dadzą możliwość - pod określonymi warunkami - pod rygorem natychmiastowej wykonalności wprowadzenia komisarzy w miejsce organów samorządowych. -Dzień 8 czerwca 2017 roku był smutnym dniem dla polskiej idei samorządności - podnosi poseł Tokarska. -My tutaj tylko doprecyzowujemy, że RIO ma się zajmować zgodnością z prawem, rzetelnością i gospodarnością, w szczególności tam gdzie jest mowa o realizacji zobowiązań finansowych, podatkowych oraz gdzie jest mowa o zamówieniach publicznych - tłumaczył cytowany przez PAP poseł PiS Piotr Uściński. Parlamentarzysta zauważył w Sejmie, że to jest w tym momencie gaszenie pożarów.

/red./

Tagi: poseł genowefa tokarska   ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych   biłgoraj   kontrola rio

Zobacz także

Krzysztof Grabczuk otworzył biuro poselskie w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

Dodane: 2020-01-17 16:23 - Komentarze  (16)  czytane (1456)

TAGI: krzysztof grabczuk, biuro poslskie, platforma obywatelska, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.2.246

Jan (2017-06-23 20:38:35)

Tokarskiej to trzeba zacytować Kaczyńskiego ,,sp.......dzia...u. Najpierw niech odwiedzi w mamrze Jasia Burego co u proboszcza chomikował złoto z łapówek. No i niech też odwiedzi Władzia Serafina co okradł SKOK wołomiński na 6 milionów złotych. Prał też w pralce forsę z łapówek i fałszował dokumenty. Był też specjalistą od ukrytych kamer na których nagrywał donosicieli na braciszków Łukasików co panoszyli się w Elewarze i okradali go z forsy. Ty se Gieniu rachunek sumienia zrób i zamilcz na temat samorządowej swołoczy co okrada obywateli.. Piłsudski to by ci dał dobrą radę. Wam -PSL-owskie szuje- kury w Biszczy macać a nie Rzeczpospolitą rządzić.

(2017-06-23 16:46:02)

Co Felek ma na myśli, niech poda konkrety o jaki rozwój chodzi, jakie ma propozycje, z uzasadnieniem.

CzAd (2017-06-22 15:12:05)

Wprowadzane zmiany dotyczace RIO odnosza sie do zwiekszenia kontroli tychze nad samorzadami.
Ten rozszerzony zakres kontroli moze zas dotyczyc "RZETELNOSCI, GOSPODARNOSCI I CELOWOSCI WYDATKOW".
Nic nadzwyczjnego, jednak sojusz robotniczo- chlopski bije na alarm, mowiac o lamanej konstytucji I rujnowanej samorzadnosci.
Nie chce ten wspomniany sojusz zadnych dodatkowych narzedzi kontrolnych dla RIO, bo dla Szanownych Panstwa z P(Z)SLu I SLD samorzadnosc jest rownoznaczna z samowolka.
A juz kontrargumentacja powala z nog:
- pan Roslan mowi: "nie znam ustawy"
- dzielnie dotrzymuje kroku pani Tokarska:"to powazna sprawa".
Najwazniejsze, ze konferencja sie odbyla, odezwaly sie dzwony; glosne ale puste. Jak to dzwony...

Felek (2017-06-22 13:54:10)

Zmiany w Biłgoraju i to szybko. Nowy burmistrz i rozwój miasta.

(2017-06-22 12:39:20)

Nie ma nic piękniejszego jak peeselowcy, którzy się sami nap...ą

(2017-06-21 22:54:53)

kiedy meczet w Biszczy?Może pani poseł zatrudni islamistów przy porzeczkach u siebie?Pani poseł , ludzie przepisy i prawa tworzą i ludzie je zmieniają , nie ma nic wiecznego , nawet pani przeminie

A mnie.... (2017-06-21 19:01:55)

Zastanawia co za misję ma osoba w takim wieku .Dlaczego wypisuje takie teksty, Przecież normalny Polak idzie na emeryturę i bawi wnuki.A ta pani działa z takim zacietrzewieniem.Można zadać sobie pytanie ,komu i czemu ona służy?Być może bardziej zawiewa wschodem niż interesem Polaków czy Polski.

(2017-06-21 17:58:12)

Oj, ktoś tutaj bardzo portkami trzęsie! Komuś się władza marzy, bez ograniczania kadencyjności. A może już wystarczy? Popieram działania rządu w tym temacie :(I)

j 64 (2017-06-21 17:42:35)

rządy krajów zachodnich mogą stanąć w obliczu klęski w wojnie 4 generacji z bliskowschodnimi rewolucjonistami-rebeliantami, spowodowanej kosztami politycznymi i pieniężnymi zamachów. Być może to właśnie doprowadziło do przełamania tabu przez Jeremy’ego Corbyna. Po raz pierwszy wysokiej rangi polityk wielkiej zachodniej partii politycznej powiedział otwarcie coś, o czym eksperci mówią od dawna – że jedną z głównych przyczyn terroryzmu są zachodnie interwencje na Bliskim Wschodzie i wywołany przez nie krwawy chaos. Czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na realną politykę, nie wiadomo.

Talib (2017-06-21 17:42:14)

Niech sobie Pani ze trzech uchodźców na wychowanie weźmie .
To lepiej Pani zrobi.

(2017-06-21 17:39:31)

Zwiększyć kontrolę nad dziadami!!!!!!

Z.......a. (2017-06-21 17:37:03)

Babciu bawić wnuki a nie mieszać ludziom w głowach.

PutinNIET (2017-06-21 15:48:29)

PSL won do Rosji

Obywatel (2017-06-21 15:37:36)

Trzeba zmian w Biłgoraju. Patrzcie jak boją się. Czego? Nowi powinni wszystko dokładnie przejrzeć.

Samorządówka (2017-06-21 14:47:35)

A ja właśnie czekam na tę ustawę.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim (FOTO, VIDEO)

Najpiękniejsze kolędy Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu laureatów...

Monitorują las, by chronić go przed zaśmiecaniem

W sobotę, 18 stycznia br., działacze biłgorajskiej grupy EKO Challenge...

Krzysztof Grabczuk otworzył biuro poselskie w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W miejscu, gdzie biuro swe miał były poseł Stanisław Żmijan,...

Gmina Miasto Biłgoraj utworzyła Integracyjny Oddział Przedszkolny dla dzieci 3-letnich

Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci 3-letnich do nowo...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Ogłoszenia