Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Piknik militarny w ramach obchodów 75. rocznicy mordu partyzantów w lesie Rapy (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-06-30 21:17:38 (czytane: 2627)

Terytorialsi i Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Wir" przygotowali piknik militarny. Na placu Biłgorajskiego Centrum Kultury oglądać można było sprzęt w jaki wyposażeni są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz broń jaka posługiwali się polscy partyzanci, a która służy w inscenizacjach GRH "Wir".

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajPiknik militarny był częścią biłgorajskich obchodów zbrodni na żołnierzach Polskiego Pastwa Podziemnego, jaką 75 lat temu dokonali Niemcy. W lesie Rapy koło Biłgoraja rozstrzelano 65 partyzantów, których Niemcy pojmali po Bitwie pod Osuchami oraz tych, którzy do niewoli dostali się podczas akcji przeciwpartyzanckich. na rocznicowe uroczystości złożyła się Msza święta, inscenizacje historyczne, prelekcje oraz piknik militarny i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.

piknik_militarny_bilgoraj_2019__1_.JPG

-My w linii prostej jesteśmy spadkobiercami idei i spuścizny partyzantów Zamojszczyzny, którzy tutaj walczyli, stawiali czynny opór okupantowi, walczyli w obronie ludności cywilnej i na szali walki o wolną Polskę poświęcili swe życie i zdrowie. Bitwa pod Osuchami, działania partyzanckie to jest w naszej pamięci i zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach. My kultywujemy pamięć i tradycje. Patronem II Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony terytorialnej, w skład której wchodzimy jest Hieronim Dekutowski ps. "Zapora". Wielu naszych dziadków, pradziadków, członków dalszej i bliższej rodziny walczyło w podziemnych ruchu oporu, to także nas zobowiązuje do pamięci i wdzięczności - mówi starszy szeregowy Dariusz Bednarz, nieetatowy rzecznik prasowy 254. Kompanii Lekkiej Piechoty w Biłgoraju.

piknik_militarny_bilgoraj_2019__2_.JPG

Terytorialsi pokazali sprzęt, w tym uzbrojenie, środki komunikacji, transportu, wyposażenie oraz umundurowanie. Można było nie tylko sprzęt oglądać, ale także sprawdzić jak działa i do czego jest wykorzystywany. Tradycyjnie najbardziej zainteresowani byli młodzi ludzie, choć i starsi wspominali czasy swej służby wojskowej i porównywali wyposażenie żołnierzy. -Mnie najbardziej podobało się to, że można było przejechać się quadem wojskowym, zobaczyć prawdziwą broń, kamizelki kuloodporne czy pojazdy wojskowe. Do tego była okazja by pomalować twarz w barwy maskujące i porozmawiać z żołnierzami - mówi 15-letni Mateusz Dechnik.

Reklama.

Tuż obok Wojsk Obrony Terytorialnej obóz partyzancki przygotowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wir". -Prezentowaliśmy broń jaką podczas II wojny światowej używali partyzanci. Na początku walki ruchu oporu była to tzw. broń powrześniowa, następnie ta zdobyta na Niemcach a od roku 1943/1944 broń pochodząca ze zrzutów. mamy karabiny, broń maszynową, ciężkie karabiny i tzw. broń osobistą. Do tego granaty różnego rodzaju oraz wyposażenie dodatkowe - wyjaśnia Grzegorz Koperwas.

piknik_militarny_bilgoraj_2019__3_.JPG

Obok wystawy broni, członkinie "Wira" przygotowały punkt medyczny. -Staramy się kontynuować, przekazywać i pokazywać tradycje szpitala "665" i wszystkich dziewczyn, które walczyły w Puszczy Solskiej, opatrywały rannych partyzantów i asystowały przy operacjach. To były odważne kobiety na czele z Janiną Roguską - Bartoszewską ps. „Nina". Prezentujemy oryginalne wyposażenie medyczna, w tym skrzynie zrzutowe, ciśnieniomierz, przyrządy medyczne i naczynia - dodaje sanitariuszka Małgorzat Duńko. Marek Łaba z GRH "Wir" zaznacza, że działalność grupy to także funkcja edukacyjna, pokazywanie historii na żywo. To okazja do dyskusji, przypomnienia i pokazania faktów, przypominania osób, oddziałów, ważnych potyczek. -To przemawia nie tylko do dzieci i młodzieży ale także do dorosłych. Widzimy to po dużym zainteresowaniu oraz prowadzonych rozmowach - przyznaje Łaba.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 73

Tagi: piknik militarny   biłgoraj   wojska obrony terytrialnej   mord partyzantów na rapach

Zobacz także

Obsza. Festiwal kapel w zmienionej formule

Dodane: 2020-07-09 20:18 - Komentarze  (0)  czytane (351)

TAGI: gmina obsza, fetiwal kapel i śpiewaków ludowych, artyści ludowi, muzyka ludowaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.188.89

xyz (2019-07-01 23:46:21)

Dobry jest - dać go na etatowego.

Nietatowy (2019-06-30 22:33:13)

Zniszczył ładę zniszczy wot....

(2019-06-30 22:29:19)

Bednarz nieetatowy rzecznik prasowy hahaha tytuły łubu dubu hahaha

024 (2019-06-30 21:45:55)

Dlaczego nie ma rekonstrukcji ja SB i MO przesłuchiwało w czasie stanu wojennego i za komuny?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Wskazówki przy zakupie pralki

Chcesz kupić pralkę i nie wiesz, na jakie parametry zwrócić szczególną...

Inwestycje w drogi wojewódzkie w powiecie biłgorajskim. Będzie remont odcinka Tarnogród - Obsza (AUDIO)

Dziś w Tarnogrodzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem...

77. rocznica pacyfikacji Łukowej (FOTO, AUDIO)

W pierwszą niedzielę lipca mieszkańcy Łukowej wspominają wysiedlenie...

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących - szkoła z przyszłością

W skład Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia