Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pieśni maryjne rozbrzmiały w Górecku. Słynny Festiwal miał już XXIII odsłonę (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-08-05 20:23:46 (czytane: 3817)

Już po raz 23. w Górecku Kościelnym - Dąbrowie, odbył się Festiwal Pieśni Maryjnej. Zespoły - rywalizowały w dwóch kategoriach, śpiewających przy akompaniamencie i a capella. Gwiazdą wieczoru był Zespół "Czerwone Gitary".

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajGórecki festiwal, to przede wszystkim pielęgnowanie polskiej pieśni  religijnej,  patriotycznej i ludowej oraz stworzenie możliwości prezentacji artystycznej zespołom i chórom działającym przy parafiach oraz domach kultury. -To także mobilizowanie amatorskich zespołów i chórów do podnoszenia poziomu prezentacji artystycznej, mobilizowanie do poszukiwań unikalnego repertuaru, popularyzacja zespołowych i chóralnych form pieśni maryjnej integracyjne przeżycie modlitewne oraz kultywowanie spuścizny minionych pokoleń w przestrzeni pobożności maryjnej - uważa główny instruktor do spraw dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny, Andrzej Sar.

ksiadz_jaroslaw_kedra.JPG

Niedzielne popołudnie na spotkaniu z pieśnią maryjna i patriotyczną postanowiło spędzić kilka tysięcy osób z terenu Lubelszczyzny i Podkarpacia. To doskonała promocja Górecka Kościelnego i Ziemi Biłgorajskiej. Festiwal niejako „wrósł” w tą ziemię i ludzie po prostu nie mogą się na niego doczekać, licznie przybywają z różnych stron Regionu. To integracja chórów i zespołów śpiewaczych, okazja by mogły spotkać się i wykonać utwory przy licznie zgromadzonej publiczności. Chcemy także, aby podczas Festiwalu propagowana była pieśń maryjna, gdyż dzięki temu możemy poznać wiele wspaniałych utworów, które pewnie gdyby nie nasz Festiwal zostałyby zapomniane - zauważa współorganizator, ks. Jarosław Kędra.

Reklama.

W festiwalowych przesłuchaniach udział wzięło 30 podmiotów muzycznych. W jury znalazł się m. in. ks. dr Sławomir Korona. Podkreślał, że Festiwal jest świadectwem wartości wiary w społeczeństwie. -W tym procesie laicyzacji, który w dzisiejszym świecie tak bardzo mocno się podkreśla, jest niebywałym fenomenem, że dzisiaj spotyka się trzydzieści jeden zespołów,  aby oddawać  Bogu chwałę przez wstawiennictwo Matki Najświętszej. Warto przypomnieć słynne słowa św. Augustyna, który mówił, że kto śpiewa ten dwa razy się modli. A kiedy uczestniczymy w tym Festiwalu naprawdę mamy do czynienia z profesjonalnym na miarę amatorów wykonaniem różnego rodzaju pieśni i piosenek maryjnych. To wydarzenie jest ogromną wartością dla społeczności, gdyż propaguje religijność w życiu codziennym, każdego dnia przez śpiew i spotkanie uczymy się religijności, która jest potrzebą serca, a nie tylko jakąś praktyką, którą się doświadczyło, czy jaką się działa tu i teraz - mówi kapłan.

festiwal_maryjny_gorecko_1.JPG

Festiwal był połączony z festynem rodzinnym, który miał wymiar charytatywny. Zbierano fundusze zostały przeznaczone dla Szymona Maciochy, który uległ wypadkowi.

festiwal_maryjny_gorecko_2.JPG

Wyniki:
Zespoły z akompaniamentem:
Złoty Różaniec: Zespół Wokalny „Iskierki” z Nielisza.
Srebrny Różaniec: Zespół Śpiewaczy „Kwiaty Roztocza” z Łosińca.
Bursztynowy Różaniec: Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa.
Wyróżnienia:
Zespół Wokalny „Pasja” z Lubyczy Królewskiej.
Chór Parafialny „Jaśmin” z Rzeplina.
Zespół Wokalno-Instrumentalny ZNP „Belferki” z Biłgoraja.

Zespoły a capella:
Złoty Różaniec: Chór Kameralny parafii św. Jerzego w Biłgoraju.
Srebrny Różaniec: Zespół Śpiewaczy „Kocudzanki” z Kocudzy.
Bursztynowy Różaniec: Chór Kameralny „Lucus” z Łukowej.
Wyróżnienie: Zespół Śpiewaczy „Marianki” z Kocudzy II.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 280

Tagi: festiwal maryjny   górecko kościelne   czerwone gitary   gmina aleksandrów

Zobacz także

20. rocznica Intronizacji Chrystusa Króla w Biłgoraju (FOTO)

Dodane: 2021-09-28 11:50 - Komentarze  (0)  czytane (593)

TAGI: intronizacja chrystusa króla, biłgoraj, uroczystosci religijne, 20-lecie intronizacjiKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.2.4

Georg (2018-08-08 22:33:48)

Wszystko ok.

KENYS (2018-08-06 11:45:47)

Piękne przedsięwzięcie. Miła atmosfera. No i Wykonawcy pokazali na co Ich stać. Brawa i to duże dla Organizatorów. Niech echa pieśni wykonywanych w tą piękną niedzielę długo rozbrzmiewają w tym cudownym zakątku Roztocza.

Felek (2018-08-05 21:34:09)

Biały do zmiany.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

W Łukowej pobili rekord (FOTO)

Przeprowadzona dziś w Łukowej akcja pobory krwi, była 45, w historii tamtejszego Klubu Honorowych Dawców Krwi. Dziś także padł rekord....