Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pierwsze przedszkole dedykowane tylko dla dzieci z autyzmem w Biłgoraju

Dodał: red Data: 2019-02-12 14:05:08 (czytane: 5743)

Swą działalność na Ziemi Biłgorajskiej rozpoczęła pierwsza placówka przedszkolna stworzona specjalnie dla dzieci z autyzmem oraz Zespołem Aspergera. Punkt Przedszkolno - Terapeutyczny mieści się w centrum Miasta i zapewnia zajęcia podstawy programowej i zajęcia terapeutyczne.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolCelem placówki jest przygotowanie dziecka z zaburzeniami spektrum autyzmu i Zespołu Aspergera, do optymalnego funkcjonowania w społeczeństwie. -Dzieci objęte są całościową, kompleksową i intensywną terapią indywidualną. W naszych zespołach terapeutyczno - wychowawczych przebywają tylko dzieci z ASD i Zespołem Aspergera, co umożliwia ujednolicenie terapii. Dzieci spędzają czas z rówieśnikami o zbliżonych potrzebach, dzięki czemu mają przez cały czas fachową opiekę oraz terapię dostosowaną do potrzeb - informuje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl wicedyrektor placówki, neurologopeda, terapeuta osób z autyzmem, Małgorzata Lipiec.

autyzm_bilgoraj.JPG

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, a więc dotyczącym rozwijającego się mózgu dziecka na bardzo wczesnym etapie. Oznacza to ze manifestuje się we wszystkich sferach rozwoju dziecka. -Pierwsze symptomy spektrum autyzmu można zauważyć już w okresie niemowlęctwa, zanim jeszcze zaczną występować problemy komunikacji i socjalizacji stanowiące podstawę do diagnozowania autyzmu. Są to m. in. brak zainteresowania twarzami ludzi, brak synchronii emocjonalnej, ograniczona wrażliwość na bodźce społeczne. Czyli mama nie zauważa żeby dziecko podążało za nią wzrokiem, nie reaguje uśmiechem na uśmiech. W późniejszym okresie około ósmego miesiąca życia dziecko nie wskazuje palcem np. pożądanych przez nie przedmiotów. Nie podąża wzrokiem w kierunku w którym patrzy inna osoba. Zauważalny jest bark lub ograniczony kontakt wzrokowy, trudności w tworzeniu wspólnego pola uwagi. Często dziecko z autyzmem słabo lub w ogóle nie reaguje na własne imię czy występuj opóźniony rozwój mowy i gestykulacji - wyjaśnia pedagog, terapeuta osób z autyzmem i dyrektor Punktu przedszkolnego „Akson”, Sylwia Dzido.

Reklama.

Dzieci z zaburzeniami spektru autyzmu mają także trudności z naśladowaniem, nie potrafią bawić się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem, nie rozumieją tzw. „zabawy na niby” oraz mają ogromne trudności w komunikowaniu swoich potrzeb. Do tego dochodzą problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych np. silnie reagują na wysokie dźwięki czy ostre światło i wiele innych. -Chodź jest to trudne i często rodzice potrzebują czasu żeby oswoić się z diagnozą,  powinni szybko działać i zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę ponieważ, odpowiednie stymulacje zapewnią dziecku optymalny rozwój - dodaje Dzido. Odpowiednio wcześnie zaczęta i dobrana terapia to podstawa ewentualnego sukcesu.

akson_bilgoraj.JPG

Właśnie z myślą o jak najlepszej pracy z takimi dziećmi powstał Punkt Przedszkolno - Terapeutyczny „Akson”. -Dzieci na co dzień przebywają w mało licznych 2 - 4 osobowych grupach, które nie tylko zapewniają poczucie bezpieczeństwa ale umożliwiają indywidualne podejście i dostosowanie zajęć terapeutycznych. W grupach odbywają się zajęcia mające na celu rozwój społeczny, zajęcia rozwijające zainteresowania oraz przygotowujące do nauki w placówkach specjalnych, integracyjnych oraz masowych. Musimy pamiętać, że autyzm, to nie tylko zaburzenia ale też niezwykłe umiejętności i zdolności, które każde dziecko posiada. Dlatego stawiamy na rozwijanie pasji naszych podopiecznych oraz talentów. Dysponujemy dobrze wyposażanymi pracowniami i salami edukacyjnymi. Oferujemy zajęcia logopedyczne, pedagogiczne, psychologiczne, rehabilitacyjne oraz zajęcia indywidualne zgodne z zaleceniami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Współpracujemy z rodzicami, którzy osiągnęli sukces w wychowaniu dzieci z autyzmem. Stawiamy także na trening samoobsługi wychowanków - wymienia Lipiec.

akson_bilgoraj_1.JPG

Placówka oferuje realizację Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego (zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej) oraz współpracę zespołów terapeutycznych. „Akson” pracuje od godziny 7:00 do 16:00, a zajęcia i pobyt dziecka jest bezpłatny. Jedynymi opłatami są koszty wyżywienia. Zapisy - dzieci od 3 roku życia - trwają cały rok. Placówka mieści się przy ulicy Ogrodowej w Biłgoraju, nad bankiem PKO.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 24

Tagi: autyzm   zespół aspergera   punkt przedszkolny dla dzieci z autyzmem   biłgoraj

Komentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.21.83

(2019-02-13 09:52:44)

Bardzo dobrze, że powstała taka placówka specjalistyczna.

Czlowiek (2019-02-12 14:28:28)

Jakiś adres, telefon!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Suma odpustowa z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Materace koło dopasowane do pozycji spania, masy ciała i wieku

Nie na każdym łóżku można się dobrze wyspać, jeśli materac nie jest dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Jest to raczej...