Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

'Petycje Twoje prawo' - konferencja w Biłgoraju

Dodał: red Data: 2015-09-04 13:58:00 (czytane: 1892)

Z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych 4 września br., w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyła się konferencja o nowej ustawie o petycjach.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgorajustawa_o_petycjach__1_.JPG


W ramach kampanii informacyjnej organizowanej przez Senat RP oraz Rzecznika Praw Obywatelskich i Instytut Spraw Publicznych, w Biłgoraju 4 września br. odbyła się specjalna konferencja poświęcona - wchodzącej w życie 6 września 2015 roku - ustawy o petycjach. Jej organizatorem był Starosta Biłgorajski i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego.

jaroslaw_piskorski.JPG


-6 września br. wchodzi w życie ustawa o petycjach uchwalona w 2014 roku. Określa ona zasady i warunki składania oraz rozpatrywania petycji. Petycje mogą być składane przez obywateli lub grupy obywateli, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje. Adresatem petycji będą władze publicznej w tym Sejm, Senat, premier, ministrowie oraz samorządy, a więc rady powiatów i gmin, burmistrzowie, wójtowie czy przedstawiciele władz wojewódzkich, a także organizacje i instytucje społeczne wykonywające zadania publiczne - wyjaśniał Jarosław Piskorski wicestarosta biłgorajski.

Reklama.

Tomasz Schimanek w swej prelekcji przedstawił czym jest petycja, podstawowe informacje o petycjach, zasady składania i rozpatrywania petycji oraz wyzwania jakie ustawa niesie dla samorządów i organizacji pozarządowych. -Petycja to wniosek lub propozycja zawierająca postulaty podjęcia określonych decyzji lub zmiany obowiązującego prawa - poinformował prelegent.

ustawa_o_petycjach__3_.JPG


Petycję ma prawo złożyć do władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznej wykonującej zlecone zadania z zakresu administracji publicznej każdy obywatel powyżej 18 roku życia. Daje mu taką możliwość Konstytucja RP. Jak przekonywał Schimanek, petycja to jeden z nielicznych mechanizmów umożliwiających obywatelom bezpośredni wpływ na proces sprawowania władzy.

ustawa_o_petycjach__2_.JPG


Obawy co do funkcjonowania petycji mieli obecni na konferencji samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Pojawiały się także głosy, jako ustawa tworzy byt, który nie jest potrzebny.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: ustawa o petycjach   konferencja   starostwo powiatowe   barr biłgoraj

Zobacz także

Są najnowsze dane o Covid-19 na Lubelszczyźnie. Aktualizacja

Dodane: 2020-08-11 18:06 - Komentarze  (14)  czytane (17498)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, covid-19, epidemiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.219.167.194

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Termin zakończenia przyjmowania w 2015 roku wniosków o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu 'Aktywny samorząd'

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju przypomina o upływającym terminie składania wniosków ramach programu „Aktywny...