Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Patrzyli, a nie wierzyli!

Dodał: red Data: 2018-07-07 22:28:14 (czytane: 2013)

Tylko ci, którzy wierzą, mogą spodziewać się cudów. A te cuda dzieją się codziennie, na małą i dużą skalę. (...) wszędzie, gdzie ludzie zwracają się do Boga, ich serca są uzdrawiane ze wszystkich ran życia, wszystkiego, co jest, w jakiś sposób, skutkiem winy i grzechu: tragicznych okoliczności i uwikłań - pisze w swym komentarzu ks. Sławomir Korona.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 6, 1 - 6):
Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze.
A wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: „Skąd On to ma? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce. Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?” I powątpiewali o Nim.
A Jezus mówił im: „Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony”. I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał.

krzyz_w_polu.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Wiara w odległego Boga jest łatwiejsza niż spotkanie Bogiem, który jest blisko człowieka. Będą w bliskości z Bogiem wszystko staje się takie konkretne: ludzie i rzeczy. Wszyscy mają imiona i potrzebują przestrzeni. Potrzeba jest wiary, że to sam Chrystus przychodzi do nas w swoim słowie i w sakramentach, aby dotknąć mojego życia.

Czasami zbyt oczywiste jest przeszkodą dla naszej wiary, która powinna sięgać głębiej. Oczami serca powinniśmy być w stanie uznać wielkość Boga. Tylko ci, którzy wierzą, mogą spodziewać się cudów. A te cuda dzieją się codziennie, na małą i dużą skalę. Nie ma potrzeby cudownych uzdrowień, ale prawdą jest, że wszędzie, gdzie ludzie zwracają się do Boga, ich serca są uzdrawiane ze wszystkich ran życia, wszystkiego, co jest, w jakiś sposób, skutkiem winy i grzechu: tragicznych okoliczności i uwikłań.

To, co imponuje nam w Jezusie, to Jego wolność. On suwerennie stoi przed Prawem, tradycjami, różnymi grupami i instytucjami, nie myśląc o możliwych konsekwencjach dla siebie. Trochę tej wolności Jezusa odczuwa się także w dzisiejszej Ewangelii. Przychodzi do swego rodzinnego miasta, Jego uczniowie towarzyszą mu podczas nauki w synagodze w  szabat. Ci, którzy Go słuchają, obrażają się i go odrzucają. Dlaczego? Ponieważ jest tylko jednym z nich, ponieważ znają Jego rodzinę i znają Jego pochodzenie. Jak taka osoba może mieć specjalną wiadomość? Co On ma nam do powiedzenia? Jezus znając dobrze serca słuchaczy komentuje ich zachowanie cytatem: „Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony”. Nie może tam zdziałać wielu cudów, ale nie zastanawia się nad niewiarą ludzi i nie rozmyśla nad nią. Nie zniechęca się, nawet jeśli ich zachowanie napawa Go troską. On ma świadomość - jak podkreślają inne fragmenty - że działa w zgodzie z wolą Bożą.

W swoim rodzinnym mieście Nazaret, Jezus był znany jako „syn cieśli”. Znają Jego matkę, Marię i Jego krewnych, którzy zgodnie z językowym użyciem byli nazywani Jego „braćmi i siostrami”. Tak więc towarzyszyła im jedna myśl: to tylko zwykła osoba; co on chce nam powiedzieć? Jednak ludzie, którzy już znali Jezusa, byli w błędzie. Znałeś Go zbyt dobrze? A jednak go nie rozpoznali! Nie zrozumieli i nie pojęli, że On jest wcielonym Synem Boga, Odkupicielem i Zbawicielem, któremu powinni wierzyć.

Kontynuując i pogłębiając rozumienie Ewangelii zwróćmy uwagę na dwie myśli, które są istotne, jeśli rozważamy temat powołania. Jedna myśl dotyczy sposobu, w jaki Bóg wzywa ludzi. Powołanie nie jest wydarzeniem wyłącznym, zarezerwowanym dla uprzywilejowanej grupy osób lub przywiązanym do określonego miejsca. Według świadectwa Biblii powołani są maluczcy, słabi – „Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga”. Nawet Syn Boży spotyka się z człowiekiem pełen skromności, nie wśród królewskiego przepychu – ku niezadowoleniu mieszkańców Nazaretu Druga myśl dotyczy odrzucenia przez doświadczonych, powołanych przez Boga ludzi. Nie tylko odrzucili Ezechiela i wielu proroków Starego Testamentu. Nie tylko Pawła i innych apostołowie spotyka los odrzucenia, wrogości i prześladowań. Sam Jezus staje w obliczu dezaprobaty wobec swojej publicznej działalności. I tak brzmi w dzisiejszej Ewangelii, która wtedy znajdzie swój smutny punkt kulminacyjny w wydarzeniach Wielkiego Tygodnia.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   biłgoraj

Zobacz także

Ruszyły przygotowania do przyszłorocznego Orszaku Trzech Króli (FOTO)

Dodane: 2019-11-20 21:38 - Komentarze  (0)  czytane (900)

TAGI: orszak trzech króli, spotkanie organizacyjne, katolik biłgoraj, biłgorajKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.205.176.85

Silk (2018-07-08 08:11:22)

Niestety, nie do końca jest to prawdą. Trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty, a nie czekać na cuda. Ale, róbta tak dalej... :(I)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Tanecznie dla Niepodległej

XXIV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej

Szkoła do hymnu - I LO im. ONZ

Szkoła do hymnu - RCEZ

Otwarcie parku rolkarza

30-lecie Chóru Męskiego "Klucz" z Majdanu Starego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uwaga Wnioskodawcy! Pilotażowy program Aktywny Samorząd na 2018 rok

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2018...