Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Patriotycznie w Józefowie. Uczczono

Dodał: red Data: 2019-02-24 15:26:41 (czytane: 1501)

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Józefów był organizatorem uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz 76. rocznicy rozstrzelania przez hitlerowców w Józefowie rodziny dowódcy oddziału Armii Krajowej, Konrada Bartoszewskiego, pseudonim "Wir".

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolOprócz rozstrzelania rodziny Bartoszewskich hitlerowcy wywieźli do obozu w Zamościu 50 mieszkańców Józefowa. 26 lutego 1943 roku, Niemcy zastrzelili ojca, matkę i siostrę dowódcy oddziału Armii Krajowej, Konrada Bartoszewskiego, pseudonim "Wir". -Bezpośrednim powodem zamordowania rodziny "Wira" była akcja oddziału Czesława Mużacza, pseudonim "Selim", który z miejscowego posterunku żandarmerii odbił, aresztowanych dzień wcześniej, Konrada Bartoszewskiego i jego zastępcę Hieronima Miąca, pseudonim "Korsarz". Natychmiast po tym akcie Niemcy ściągnęli do Józefowa posiłki i w odwecie zamordowali najbliższych "Wira". Są podania, że Konrad Bartoszewski obserwował te wydarzenia z pobliskich wzgórz, ale nie zdecydował się na atak, by nie dopuścić do śmierci innych mieszkańców Józefowa i partyzantów - mówi prezes józefowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Andrzej Wojtyło.

uroczystosci_jozefow_2019_1.JPG

Uroczystości związane ze wspomnieniem tragedii bartoszewskich zainicjowała kapitan Genowefa Więcław pseudonim "Czarna", łączniczka z oddziału "Wira". -Dziś w Józefowie przypominamy tragedię rodziny Bartoszewskich, która dotknęła jednego z najważniejszych dowódców partyzanckich na Zamojszczyźnie. Czcimy pamięć wybitnego dowódcy, wielkiego Polaka oraz rodziny partyzanckiej, a przez ten pryzmat oddajemy cześć wszystkim rodzinom partyzanckim z terenu Ziemi Biłgorajskiej. Często te rodziny dotknięte były ogromnymi tragediami związanymi z zaangażowaniem w obronę Ojczyzny ich członków. Była to ogromna ofiara, która jest nie do opisania. Warto pamiętać, że to nie tylko była odwaga w walce zbrojnej, ale odwaga i poświęcenie całych rodzin, czego przykładem jest rodzina Bartoszewskich - podkreśla poseł na Sejm RP, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Sławomir Zawiślak.

Reklama.

Uroczystości rozpoczęły się w Mszą świętą w kościele parafialnym w Józefowie. Przewodniczył jej ks. dziekan Zenon Mrugała. -W naszej lokalnej społeczności świętujemy dziś 76. rocznicę rozstrzelania rodziny Konrada Bartoszewskiego. Dziś także - niejako w przededniu - świętujemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Modlitwami otaczamy wszystkich tych, którzy nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną Polskę, tym razem z sowieckim okupantem - mówił kapłan. Dzięki staraniom miejscowego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej udało się ustalić i godnie upamiętnić zamordowanych przez "Bezpiekę" polskich bohaterów. -To starszy szeregowy Krystian Herca ps. "Tarzan", plutonowy Stefan Horodelski ps. "Es", szeregowy Franciszek Lal ps. "Słowik", plutonowy Ignacy Pytera ps. "Murzyn" i kapral Stanisław Szklarz ps. "Zawisza" - wymienia Józef Więcław, sekretarz józefowskiego koła ŚZŻAK.

uroczystosci_jozefow_2019__2.JPG

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą "Żołnierzy Wyklętych" oraz miejsce śmierci matki, ojca i siostry Konrada Bartoszewskiego. Obok mieszkańców Gminy Józefów, w uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i stowarzyszeń kombatanckich oraz przedstawiciele władz samorządowych i Nadleśnictwa Józefów. W wydarzeniu wzięła udział także 10 Drużyna Harcerska "Traperski Krąg" z Suśca, z harcmistrz Anną Rojek.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 55

Tagi: żołnierze wyklęci   gmina józefów   rocznica rozstrzelania rodziny wira   konrad bartoszewski ps. wir

Komentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.124.77

stary (2019-02-25 03:22:08)

a teras idziecie do niemiec wycieracie im tylki

(2019-02-24 21:20:29)

Co ten Paska robi w KRUS ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

Areszt dla 42-latka z Gminy Potok Górny za atak na policjantów (AUDIO)

Przesłuchanie, przedstawienie zarzutów i tymczasowy areszt. Dziś...

Budżet obywatelski. Wpłynęło 12 wniosków na ponad 1,9 mln zł

Zakończył się właśnie nabór wniosków do przyszłorocznego budżetu...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia