Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Patriotycznie w Józefowie (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2018-06-04 11:33:34 (czytane: 2291)

3 czerwca odbyły się w Józefowie uroczystości patriotyczno - religijne upamiętniające 75. rocznicę próby pacyfikacji przez Niemców Józefowa i tzw. Rzeczpospolitej Józefowskiej. Wspomniano podczas nich ofiary niemieckich zbrodni i waleczność polskich żołnierzy.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolUroczystości rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną w kościele parafialnym w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Józefów w okresie II wojny światowej. -Zjednoczmy nasze serca na modlitwie pamiętając o tych, którzy za naszą wolność walczyli. mamy wobec nich dług wdzięczności, który spłacamy dobrym życiem, wiernością Polsce, oddaniem Ojczyźnie i troską o kolejne pokolenia - wzywał ks. Zenon Mrugała.

75_rocznica_pacyfikacji_jozefowa_1.JPG

Bezpośrednio po Mszy Świętej zebrani zgromadzili się przy tablicach upamiętniających ofiary II wojny światowej z terenu Gminy Józefów. Tablice umieszczone są na murze kościelnym w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku zostali spędzeni mieszkańcy Józefowa celem rozstrzelania. -To, że nie zostali zamordowani przez Niemców zawdzięczali brawurowej i odważnej akcji partyzantów z AK, BCh i pozostałych sił walczących z okupantem - mówił podczas wystąpienia Andrzej Wojtyło prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło terenowe w Józefowie. Posłuchaj:

W uroczystościach udział wzięli także poseł Sławomir Zawiślak, senator Jerzy Chróścikowski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Biłgorajskiego i Gminy Józefów, poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, wojsko oraz harcerze. Obecne były także dzieci dowódców oddziałów partyzanckich biorących udział w "bitwie o Józefów", m. in. Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" i Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir".

75_rocznica_pacyfikacji_jozefowa_2.JPG

Po przemówieniach zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze, jako wyraz wdzięczności i pamięci. Uroczystości zakończył koncert Józefowskiej Kapeli "Rzemyki".

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 120

Tagi: pacyfikacja jozefowa   75. rocznica pacyfikacji   gmina józefów   rzeczpospolita józefowska

Zobacz także

V Senioriada w Biłgoraju (FOTO)

Dodane: 2020-01-22 14:55 - Komentarze  (2)  czytane (653)

TAGI: senioriada, seniorzy, biłgoraj dzień babci i dziadka, osir biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.2.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej. więcej»

Konkursy

Polecamy

V Senioriada w Biłgoraju (FOTO)

Dziesięć drużyn złożonych z seniorów z terenu Powiatów Biłgorajskiego...

W Gminie Tarnogród wyższe opłaty za śmieci

Podczas styczniowej Sesji Rady Miejskiej w Tarnogrodzie, radni...

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim (FOTO, VIDEO)

Najpiękniejsze kolędy Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu laureatów...

Monitorują las, by chronić go przed zaśmiecaniem

W sobotę, 18 stycznia br., działacze biłgorajskiej grupy EKO Challenge...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Ogłoszenia