Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Patriotyczne uroczystości ku czci 'Wyklętych' w Józefowie

Dodał: red Data: 2018-02-25 19:41:05 (czytane: 1883)

W ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie już społeczność Gminy Józefów oddała cześć żołnierzom antykomunistycznego podziemia, ofiarom służby bezpieczeństwa i NKWD. Dzięki działalności miejscowego koła ŚZŻAK udało się zidentyfikować pięciu "Wyklętych" z Józefowa.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolPamięć żołnierzom "drugiej konspiracji" przywracana jest w ramach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - polskiego święta państwowego obchodzone 1 marca, a ustanowione na mocy ustawy z 2011 roku. W Józefowie, 2 czerwca 2013 roku, obok tablic upamiętniających poległych i pomordowanych w okresie II wojny światowej mieszkańców Gminy - staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło terenowe w Józefowie  - odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej poległych z rąk UB i NKWD.

wojtylo_andrzej.JPG

-Do tej pory udało nam się zidentyfikować pięciu "Wyklętych" z naszego terenu, są nimi starzy szeregowy Krystian Herca ps. "Tarzan", plutonowy Stefan Horodelski ps. "Es", szeregowy Franciszek Lal ps. "Słowik", plutonowy Ignacy Pytera ps. "Murzyn" i kapral Stanisław Szklarz ps. "Zawisza" - przyznaje Andrzej Wojtyło prezes ŚZŻAK Koło w Józefowie, który od jest inicjatorem uroczystości patriotycznych ku czci podziemia antykomunistycznego.

Reklama.

Obok mieszkańców Gminy Józefów, pocztów sztandarowych szkół i instytucji z jej terenu oraz miejscowych kombatantów, w uroczystościach uczestniczyli także reprezentanci Sejmu RP, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, harcerze oraz przedstawiciele ŚZŻAK Okręg Zamość. -Takie wydarzenia, jak to dzisiejsze w Józefowie, ale także dziesiątki podobnych, które obchodzić będziemy w kolejnych miejscowościach to przywracanie pamięci i należnego miejsca w historii tym, którzy dla Wolnej Polski poświęci wszystko, a którzy komuniści nazywali bandytami, których prześladowali i których chcieli wymazać z ludzkiej pamięci. Dziś Żołnierze Wyklęci odbierają należną cześć, są świetlanym przykładem umiłowania Ojczyzny - podkreśla poseł Sławomir Zawiślak prezes ŚZŻAK Okręg Zamość.

wykleci_jozefow.JPG

W uroczystościach uczestniczył także poseł Piotr Olszówka. -Nasza obecność, to nie nic innego jak próba spłaty długu jaki mamy wobec żołnierzy pierwszej i drugiej konspiracji. Ich patriotyzm, był czynnym zrywem w walce o Polskę wolną i suwerenną. Ich etos, ich ideały nie dały się stłamsić więzieniom służby bezpieczeństwa - zauważa Olszówka. Na józefowskie uroczystości złożyła się Msza święta i złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej "Wyklętym".

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: żołnierze wyklęci   gmina józefów   andrzej wojtyło   śzżak koło w józefowie

Zobacz także

Wielkanocne tradycje w Starym Bidaczowie

Dodane: 2019-04-23 12:11 - Komentarze  (0)  czytane (1213)

TAGI: wielkanoc 2019, stary bidaczów, wielkanocne tradycje, ks. rudolf karaśKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.226.73.255

Ag (2018-02-26 17:47:11)

zostaw olszowke borowiec w spokoju. to jego sprawa jak sobie zalatwil prawo jazdy.

wyborcza (2018-02-26 13:26:30)

Czy w końcu ten poseł powie lub przypomni sobie gdzie zdawał te prawo jazdy? a kto go i jego brata kryje, ze jeszcze nie ma wyroków? To uczciwe?

Kk (2018-02-26 11:55:42)

Poseł bez dzieci bo zimno a koryto dostał na wynos

Jan (2018-02-26 10:26:35)

Oto jest władza PIS-lamistów. Wykopywać kości i odprawiać nabożeństwa.Zjawiają się po kryjomu, w głębokiej tajemnicy, żeby Polak nie mógł im zadać prostego pytania. Co wyście łajdaki zrobili dla szarego obywatela? czy zmniejszyliście podatki? Nie!!! Czy zmniejszyliście biurokrację ? Nie !!! Samych wiceministrów macie więcej niż było za PO. Za Szmaciaka Tuska było ich 90 za waszych rządów przybyło jeszcze 15 darmozjadów. Bo PIS-lamista to jest taki zakłamany bydlak co potrafi mówić jedno a robić zupełnie coś przeciwnego. Już niedługo będzie kres waszych rządów.

Posel osel (2018-02-25 21:34:02)

Pytam jako mieszkaniec- co ci poslowie zrobili dla Józefowa? A zwlaszcza ten co juz kilka lat tytaj pryzjezdza?? Bo ten drugi to prawo jazdy chyba moze zalatwic?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

79. rocznica zbrodni katyńskiej

Dzień sołtysa

III Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

KGW - regionalne konsultacje

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dzień otwarty w 'Piątce' (FOTO, VIDEO)

Przedstawienie o Królewnie Śnieżce w wykonaniu najmłodszych uczniów, otworzyło tegoroczny dzień otwarty w Szkole Podstawowej Nr 5 im. ks. Jana...