Strona startowa

Wiadomości - Polityka

Paradoksalne orzeczenie Sądu w spr. podziału Gminy

Dodał: red Data: 2012-01-25 14:18:25 (czytane: 4389)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 22 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi mieszkańców na uchwałę Rady Gminy Księżpol z dnia listopada 2011 r. w przedmiocie odrzucenia wniosku mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie podziału Gminy oddalił skargę i zasądził od Rady Gminy na rzecz skarżących kwotę 557 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolPrzypomnijmy: Rada Gminy Księżpol uchwałą z 24 listopada 2011 r., działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 18 ustawy o referendum lokalnym odrzuciła wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sprawie podziału Gminy Księżpol poprzez wydzielenie z niej nowej gminy- Gminy Majdan Stary.

Skargę sądową na tę uchwałę złożył Tadeusz Kręt, pełnomocnik inicjatora referendum, zarzucając naruszenie: art. 170 Konstytucji RP poprzez uniemożliwienie członkom wspólnoty samorządowej, realizacji uprawnienia do decydowania w drodze referendum o sprawach dotyczących tej wspólnoty oraz art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym poprzez podjęcie uchwały o odrzuceniu wniosku mieszkańców o przeprowadzenie referendum w sytuacji, gdy wniosek spełniał wymogi ustawowe oraz nie prowadził do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem.

gmina_ksiezpol_powiat_bilgoraj.JPG

Wskazując na te zarzuty, skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały, zarządzenie przeprowadzenia referendum na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o referendum oraz o zasądzenie kosztów postępowania. W uzasadnieniu skargi podniesiono, że wniosek inicjatora referendum odpowiadał wymogom ustawowym, a nadto nie prowadził do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Z tych względów organ stanowiący Gminy Księżpol, obowiązany był podjąć uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym.

W odpowiedzi na skargę, Gmina Księżpol reprezentowana przez Wójta Gminy wnosiła o odrzucenie skargi, alternatywnie zaś – o jej oddalenie. W uzasadnieniu podniesiono, że legitymację skargową - w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o referendum ma jedynie inicjator referendum, a więc grupa mieszkańców, która wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Skoro skargę wniósł podmiot nieuprawniony, przeto podlega ona odrzuceniu.

Reklama.

Zarządzeniem z dnia 14 grudnia 2011 r. Przewodniczący Wydziału III uznał, że skarżącymi są osoby wymienione na liście mieszkańców będących inicjatorami przeprowadzenia referendum (18 osób) oraz wezwał skarżących do usunięcia braków formalnych skargi przez podpisanie skargi - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. W zakreślonym wyżej terminie, wszyscy skarżący podpisali skargę.

Po zbadaniu wniosku przez komisję powołaną w tym celu przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, wniosek inicjatora referendum podlega badaniu przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Zakres badania obejmuje sprawdzenie, czy wniosek mieszkańców spełnia wymogi ustawy oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. To, czy wniosek "spełnia wymogi ustawy", należy oceniać przez pryzmat przepisów ustawy o referendum lokalnym oraz innych ustaw, do których odsyła ustawa o referendum lokalnym (ustawy: o samorządzie województwa, o samorządzie powiatowym, o samorządzie gminnym, Kodeks wyborczy).

Pojęcie, czy "wniosek nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem" należy odnieść, m. in. do regulacji zawartej w art. 4c ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z tą regulacją, referendum (...) nie przeprowadza się, jeżeli z analizy przeprowadzonej przed referendum wynika, iż na skutek podziału lub ustalenia nowych granic gminy: dochody podatkowe na mieszkańca gminy w zmienionych granicach lub gminy utworzonej byłyby niższe od najniższych dochodów podatkowych na mieszkańca ustalonych dla poszczególnych gmin, zgodnie z ustawą z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, bądź gmina w zmienionych granicach lub gmina utworzona byłaby mniejsza od najmniejszej pod względem liczby mieszkańców gminy w Polsce według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego ogłoszenia rozporządzenia. Tego rodzaju analizy dokonuje wojewoda na wniosek Wójta Gminy, ten jednak o taką analizę się nie zwrócił. Nie wiadomo więc czy istnieją przesłanki negatywne, wymienionych w art. 4c ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym. Gdyby w tej sprawie zapadło orzeczenie o unieważnieniu uchwały Gminy i orzeczenie uzyskałoby walor prawomocności, to w myśl art. 20 ust 3 ustawy o referendum lokalnym – wyrok sądu uwzględniający skargę zastępuje uchwałę organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie natomiast z treścią art. 20 ust 4 ustawy o referendum lokalnym – na podstawie wyroku, o którym mowa w ust. 3, komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum. Bez odpowiedniej analizy ze strony wojewody.

Z tych względów, Sąd orzekł o oddaleniu skargi, niniejszy wyrok nie zwalnia jednak Gminy Księżpol. i jej organów od podjęcia działań, zmierzających do uzyskania analizy, której dokona Wojewoda Lubelski. Treść tej analizy zadecyduje o rodzaju uchwały, jaką podejmie Rada Gminy w sprawie przeprowadzenia referendum (art. 17 ust.1 ustawy o referendum lokalnym).


Zobacz także:

Radni przeciwni podziałowi Gminy Księżpol (VIDEO)

Czy powstanie 15 Gmina w naszym Powiecie?


/red./

Zobacz także

Dlaczego warto korzystać z usług sprawdzonego serwisu Forda?

Dodane: 2019-02-19 12:51 - Komentarze  (0)  czytane (223)

TAGI: serwis samochodowy, ford, biłgoraj, serwisowanie autaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.91.176.251

kargulowe prawo (2012-01-26 10:35:40)

Sąd, sądem , a sprawiedliwość i tak musi być pu naszy-urzędniczy stronie

jakie prawo? (2012-01-26 10:32:02)

Radni mają daleko interes mieszkańców i prawo . Odmawiają tym którzy ich wybrali prawa do głosowania bo to nie ich interes.A gdyby tak prawo trzepneło jednego czy drugiego po kieszeni to nie było by takich cyrków.Szary człowiek narusza prawo- kara, prawo narusza radny czy urzędnik-kara, ale dla całego społeczeństwa.Organ samorządowy naruszając prawo ,osiąga swój cel-opóźnia.Jak 'wypchnie referendum poza marzec, to nowa gmina powstanie rok póżniej.A jak dalej,najlepiej na wakacje to ludzie powy

prawo (2012-01-26 10:00:15)

Jeżeli spełnione są wymogi formalne , referendum musi się odbyć.Ale organy samorządowe mogą to mieć daleko gdzieś , bo i tak za niezgodne z prawem odrzucenie uchwały o referendum nie ponoszą odpowiedzialności .Jest to tylko gra na zwłokę i przez takie idiotyczne decyzje sądy są zawalone robotą.Sąd zasądza od Rady gminy zwrot kosztów , a płacą wszyscy mieszkańcy, nieważne cze 500 zł ,czy 500tys. zł.

dziurawe prawo. (2012-01-26 09:50:35)

W tym konkretnym przypadku wójt traci stanowisko , radni mandaty.Więc na referendum z inicjatywy mieszkańców , nie powinny mieć wpływu żadne z tych organów.Głosowanie- pośrednio- nad utratą bądź nie swojego mandatu wiadomo jak się skończy.

Adam (2012-01-26 09:25:09)

Prawnicy (papugi) doszły do głosu, braki ... uzupełnienie, opinie biegłych ... uzupełnienie, odwołanie od wyceny ... wycena inną metodą ...., następne braki formalne, inne interpretacje prawne, odwołanie do NSA i kolejny upływ czasu ... taka tam zabawa dla znawców polskiego prawa administracyjnego. Finał - Salomon.
Sukces ma wielu ojców itd.....
Widać jakich wykształconych mamy urzędników w Gminach i obsługę prawną .... zabawa w samorząd za pieniądze podatników.

oburzony3 (2012-01-26 08:08:21)

czyli jakby redakcja przedstawiła to jako wygraną wnioskodawców - czyli niezgodnie z prawa to była by obiektywna? przecież orzeczenie w sentencji mówi że sąd oddalił skargę mieszkańców na uchwałę Rady? Czyli przegrali, choć jak czytam w artykule na com.pl: Z tych względów, Sąd orzekł o oddaleniu skargi, niniejszy wyrok nie zwalnia jednak Gminy Księżpol i jej organów od podjęcia działań, zmierzających do uzyskania analizy, której dokona Wojewoda Lubelski. Treść tej analizy zadecyduje o rodzaju uc

oburzony2 (2012-01-25 18:48:34)

Z tego artykułu nikt niczego nie zrozumie.Gmina wygrała , a przegranym musi awrócić koszty.Od kiedy to koszty obciążają stronę wygraną???Próbuję zakładać że tytuł to prowokacja , ale wybiórczo przedstawiona treść każe mi sądzić że pan redaktor jest stronniczy , albo nie kuma treści wyroku.

oburzony (2012-01-25 18:38:03)

...,,Brak pisemnego uzasadnienia, przedwczesność uchwały,i posłużenie się kryteriami nie normatywnymi które spowodowały odrzucenie wniosku , stanowią poważne naruszenie prawa i powinny skutkować uwzględnieniem skargi.' To cytat z wyroku .Wyrok nie mógł być inny , bo Gmina Księżpol nie dopełniła formalności. Pan Redaktor świadomie lub nie przedstawia to jako wygrana gminy?To jest rzetelne dziennikarstwo?Dlaczego przytoczono fragmenty mało istotne , a te które mówią o ewidentnym naruszeniu prawa p

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka ZSZiO

77. rocznica powołania Armii Krajowej

Zawody w układaniu kostki Rubika

Bal gimnazjalny u św. Jadwigi

Studniówka KLO im. Papieża Jana Pawła II

O szpitalu, audycie w Starostwie Powiatowym i tzw. "programie chodnikowym"

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...